جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

پیش‌بینی‌ها و ظرفیت‌های توسعه صادرات زعفران

پیش بینی ها از افزایش رشد مصرف زعفران در جهان حکایت دارد

پیش بینی های رشد تقاضای زعفران در جهان

پیش بینی ها از افزایش تقاضی زعفران با نرخ 8 درصد حاکی است که عدد بسیار قابل توجهی است

⚡ اندازه بازار جهانی زعفران در سال ۲۰۲۰ ۳۷۴٫۶ میلیون دلار برآورد شده است و انتظار می‌رود با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 8.5 درصد از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۸ رشد کند (یعنی هر سال به طور متوسط ۸٫۵ درصد)! چنین رشد تقاضایی برای هر صنعتی به این راحتی‌ها متصور نیست!

کاربردهای دارویی و آرایشی در افزایش تقاضا برای زعفران از عوامل کلیدی و محرک اصلی این افزایش تقاضا هستند.

⚡ اما کاربردهای دارویی و آرایشی در افزایش تقاضای زعفران از عوامل کلیدی و عامل اصلی محرک این افزایش تقاضا هستند. زعفران سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد مؤثره اصلی آن عمدتاً پیکروسین، سافرانال و کروسین است.

این ترکیبات به کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب مغز انسان کمک می‌کنند و به دلیل خواص تقویت حافظه و ضدالتهابی به افزایش تقاضا آن کمک دوچندان می‌کند. ضمن اینکه به‌عنوان جاذب طبیعی UV در لوازم آرایشی بهداشتی گران‌قیمت کاربرد دارد.

تقلب در بازار زعفران به دلیل قیمت بالا و افزایش تقاضای جهانی روبه‌افزایش است. ناخالصی عمدتاً مخلوط کردن محصولاتی است که ظاهری شبیه زعفران دارند (مثل گیاه گلرنگ). تقلب منجر به تغییر کیفیت، تغییر قیمت و کاهش اعتماد خریداران است.

استانداردهای ISO 3632-1 و ISO 3632-2در اندازه‌گیری کیفیت زعفران مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف اصلی این استانداردها آزمایش قدرت طعم، عطر و رنگ زعفران است که از مصرف‌کنندگان برای خرید یک محصول اصیل گران‌قیمت حفاظت می‌کند.

برخی پرورش‌دهندگان در ایالات متحده روی کشت زعفران سرمایه‌گذاری کرده‌اند که بیشتر در ایالت‌هایی ورمونت، پنسیلوانیا و واشنگتن ابتکاراتی برای افزایش عرضه و پاسخ به افزایش تقاضای داخل آمریکا انجام شده است!

ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در خاورمیانه، آفریقا و جهان است، به طوری که حدود 90 درصد از تولید زعفران جهان در ایران انجام می شود.

⚡ اما ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در خاورمیانه، آفریقا و سراسر جهان است بطوریکه حدود ۹۰ درصد تولید جهانی این محصول در ایران انجام می‌شود. علاوه بر این، کشورهای منطقه مانند افغانستان، مصر، هندوستان، آذربایجان، اسپانیا و مراکش دارای کشت در مقیاس‌های خُردند.

زعفران سوپر اتویی بالاترین گرید زعفران در ایران است که تقاضای بالایی برای خرید در بازارهای بین‌المللی برای آن وجود دارد. این نوع زعفران درجه بیش از ۲۶۰-۲۷۰ دارد.

رنگ در کنار قدرت طعم‌دهی بالای این محصول، آن را برای کاربردهای آشپزی، عطرها و محصولات مراقبت شخصی مناسب می‌کند.

محبوبیت روزافزون محصولات ممتاز، تقاضای زعفران باکیفیت را افزایش می‌دهد. استاندارد ISO 3632 اصالت و کیفیت زعفران را مشخص می‌کند ضمن اینکه برچسب و بسته‌بندی محصولات هم توسط این استاندارد بررسی می‌شود.

قیمت زعفران در بازار به درجه و نتایج این گونه بازرسی‌ها بستگی دارد. ضمن اینکه محصولات درجه سه به دلیل داشتن مقادیر قابل‌توجهی سافرانال (عطر) در تولید لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی و صنعت عطر مورد استفاده‌اند!

پیش‌بینی تقاضا زعفران در بازار اروپا

بر اساس گزارش CBI هلند و IPB آلمان، بازار گیاهان و ادویه جات طبیعی به ویژه زعفران ایرانی در اروپا رو به رشد است.

⚡ بر اساس گزارش‌های CBI هلند و IPB آلمان، بازار گیاهان دارویی و ادویه‌های طبیعی بخصوص زعفران ایرانی در اروپا در حال رشد است. از آنجایی که گیاهان و ادویه‌های طبیعی راهی برای زندگی سالم تلقی می‌شوند، تقاضای این محصولات در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

به دلیل شرایط خاص آب و هوایی اروپا بخصوص باران زیاد، آفتاب کم و رطوبت بالا این کشورها مساعد رشد گیاهان دارویی نیستند و بیشتر ادویه‌ها و گیاهان دارویی این قاره از کشورهای غیراروپایی مثل خاورمیانه تأمین می‌شود.

اروپا ۳۵ درصد بازار جهانی زعفران را در اختیار دارد. تقاضای مصرف‌کنندگان اتحادیه اروپا برای زعفران، مانند بسیاری دیگر از محصولات طبیعی، طی پنج سال گذشته به شدت افزایش یافته است درحالی‌که بر اساس آمار مرکز تجارت بین‌الملل، سهم ایران از بازار زعفران اروپا طی دهه گذشته کاهش یافته است. کاهش نقش ایران در بازار زعفران اروپا عمدتاً به دلیل ضعف مهارت‌های صادراتی و بازاریابی صادرکنندگان ایرانی و مسائل تحریمی بوده است.

اروپا بازار قابل‌توجهی برای صادرات مجدد است؛ زیرا برخی کشورهای عضو دارای مزیت‌های رقابتی قابل‌توجه در پردازش، بسته‌بندی و قابلیت‌های برندسازی‌اند.

سود ارزش‌افزوده حاصل از صادرات مجدد زعفران بسیار قابل توجه است، بنابراین واردکنندگان اروپایی به دنبال تأمین مقادیر قابل‌توجهی از محصولات باکیفیت‌اند. افزایش صادرات مجدد کشورهای اروپایی باعث افزایش سهم بازار اروپا در صنعت جهانی زعفران خواهد بود.

سؤالات متداول:

بازار جهانی زعفران چقدر است؟

اندازه بازار جهانی زعفران در سال ۲۰۲۰ ۳۷۴٫۶ میلیون دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ به ۴۴۴٫۱۴ میلیون دلار برسد.

رشد بازار زعفران در سال های آتی چقدر پیش بینی می شود؟

انتظار می‌رود بازار زعفران با نرخ رشد مرکب سالانه ۸٫۵ درصد از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۸ رشد کند و تا سال ۲۰۲۸ به ۷۲۱٫۵ میلیون دلار برسد. ( این عدد یعنی هر سال به طور متوسط این بازار ۸٫۵ درصد رشد خواهد داشت که عدد بسیار قابل توجهی در بین سایر تجارت هاست)

چه بخشی بیشترین سهم بازار زعفران را به خود اختصاص خواهد داد؟

زعفران درجه یک از سال ۲۰۲۰ با سهم ۵۹٫۹۸٪ بر بازار زعفران تسلط داشته و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۸ با CAGR قابل توجه ۸٫۶٪ پیشرفت کند.

عوامل محرک بازار زعفران چیست؟

افزایش تقاضا برای زعفران در صنایع غذایی و پزشکی فرآوری شده، موجب افزایش تقاضای زعفران در سال‌های آینده خواهد بود.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!