جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

آموزش صادرات به هنگ کنگ و جذابیت‌های آن

فرصت هایی که برای صادرکنندگان ایرانی برای صادرات به هنگ کنگ دارند بسیار زیاد است و درامدهای ارزی زیادی برای ایرانیان متصور است

صادرات به هنگ کنگ سرزمین تجارت آزاد

جمعیت هنگ کنگ در حال حاضر نزدیک به ۷٫۵ میلیون نفر است که ۹۰ درصد جمعیت آن بودایی و ۱۰ درصد مسیحی‌اند که در مقایسه با چین درصد مسیحی بیشتری دارد. ضمن اینکه متوسط طول عمر مردم در هنگ کنگ بیش از سرزمین اصلی است.

در چین دو زبان صحبت می‌شود. زبان کنتنی هنگ کنگی و بخش کوچکی از چین صحبت می‌شود. ضمن اینکه به دلیل رفاهی که از قدیم در هنگ کنگ وجود داشته است بسیاری از فیلم‌های قدیمی مشهور چینی در این بخش و با این زبان تولید می‌شدند.

⚡ هنگ کنگ از سال ۱۹۹۷ به منطقه اداری ویژه جمهوری خلق چین تحت عنوان (HKSAR) شهرت یافته است. هنگ کنگ بخشی از چین بزرگ اما با سیستم اداری و تجاری متفاوتی اداره می‌شود که درجه بالایی از خودمختاری بخصوص در بخش اداری و تجاری آن محرز است.

هنگ کنگ بخشی از چین است که با یک سیستم مجزا مدیریت می شود که در قالب یک کشور و دو سیستم تعریف می شود

دلیل خودمختاری بالای هنگ کنگ به این دلیل است که پکن قرار بود آن را تحت چارچوب «یک کشور، دو سیستم» هدایت کند.

پول رایج هنگ کنگ با پول رایج چین متفاوت است و همین موضوع نشان می‌دهد که هنگ کنگ از لحاظ اقتصادی و قوانین و مقررات مستقل از چین اداره می‌شود.

پول رایج منطقه هنگ کنگ ” دلار هنگ کنگ” و پول رایج سرزمین اصلی چین ” یوآن یا RMP” است. هر دلار آمریکایی، تقریباً ۸ دلار هنگ کنگ است.

چین و هنگ کنگ حتی پرچم های متفاوتی دارند

⚡ هنگ کنک پرچم مجزایی دارد و در برخی موارد خودمختار است و قوانین خاص خود را دارد. هنگ کنک سه وزیر مستقل دارد (وزیر دارایی، دادگستری و مسکن ) و سایر بخش ها تحت وزرای سرزمین اصلی اداره می شوند.

آزادی‌های مدنی‌ها در هنگ کنگ بیشتر است و هنگ کنگی‌ها دسترسی بیشتری به شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب و سایر شبکه‌های بین‌المللی دارند درصورتی‌که بیشتر شبکه‌های اجتماعی غربی در سرزمین اصلی چین فیلتر است و چینی‌ها قانوناً اجازه استفاده از برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی غربی را ندارند.

این بخش از چین، به‌شدت به سیاست بازار باز و تجارت آزاد متعهد است طور یکه تجارت آزاد تقریباً در همه بخش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری‌های هنگ کنگ جریان دارد.

سیستم‌های اقتصادی و سرمایه‌داری، تعرفه‌های متفاوت، قوانین مالی و بانکی، حرکت آزاد کالا و سرمایه، بنادر آزاد، قوانین و گمرکات جدا از سرزمین اصلی تنها بخش از تفاوت‌ها و مزیت‌های هنگ کنگ نسبت به سرزمین اصلی در تجارت بین‌الملل است.

همچنین قانون اساسی چین اجازه می‌دهد که هنگ کنگ با استفاده از نام “هنگ کنگ، چین” در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط و موافقت‌نامه‌های تجارت بین‌المللی به طور مستقل شرکت کند.

اقتصاد هنگ کنگ

اقتصاد هنگ کنگ و نحوه صادرات از ایران به هنگ کنگ

اقتصاد هنگ کنگ بیشتر بر اساس تجارت بین‌الملل شکل گرفته است و با سایر نقاط مهم تجاری جهان ارتباط تنگاتنگی دارد. تولید کالا در هنگ کنگ محدود و پایه اقتصاد آن بیشتر بر اساس خدمات تجارت بین‌الملل به صورت صادرات مجدد، بانکداری بین‌الملل و لجستیک است.

هنگ کنگ در سال ۲۰۲۱، ۶۸۳ میلیارد دلار واردات و ۶۴۰ میلیارد دلار صادرات را به ثبت رساند و اگر این ارقام را با صادرات و واردات ایران مقایسه کنید خواهید دید که چه حجم بزرگی از تجارت کالا در این بخش کوچک چین مبادله می‌شود. بطوریکه این بخش از چین به‌تنهایی بیست و سومین واردکننده و بیست و یکمین صادرکننده بزرگ جهان بوده است.

بخش خدمات هنگ کنگ بسیار برجسته است بطوریکه ۹۳ درصد تولید ناخالص داخلی آن به خدمات مربوط می‌شود بطوریکه ۸۹ درصد جمعیت شاغل سال ۲۰۲۰ آن در این بخش مشغول به کار بوده‌اند.

هنگ کنگ به‌عنوان مرکز تجارت جهانی منطقه شرق آسیا و قاره اقیانوسیه است و اکثر شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، مرکز فعالیت خود در منطقه جنوب شرق آسیا را در این شهر بنا نهاده‌اند.

⚡ هنگ کنگ در کنار سنگاپور سال‌های متوالی عنوان آزادترین اقتصاد دنیا را داشته و به عنوان مرکز بازرگانی در سطح جهان شناخته شده است. این بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار خوبی برای سرزمین چین ایجاد کرده است به‌طوری که ۴۵ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در چین از مسیر هنگ کنگ می‌گذرد.

تمایزها و تفاوت‌های عمده هنگ کنگ نسبت به سرزمین اصلی چین

تفاوت های زیادی بین قوانین و مقررات چین و هنگ کنگ وجود دارد که باعث می شود تجارت با هنگ کنگ بسیار آسان باشد
  • ۱- تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ جهان در هنگ کنگ شعبه یا نمایندگی دارند
  • ۲- یکی از مراکز اصلی برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی حرفه‌ای و تخصصی در جهان است
  • ۳- هاب و کانال ورود سرمایه به کشور چین از طریق هنگ کنگ است
  • ۴- حمل‌ونقل بین‌المللی در هنگ کنگ بسیار گسترده و روان است و نسبت به سرزمین اصلی امکانات بیشتری برای ارتباط با دنیای خارج از چین دارد.
  • ۵- قوانین تجارت آزاد و تعرفه‌های ورودی صفر به جز برای چند قلم کالا
  • ۶- ثبت شرکت در هنگ کنگ برای چینی‌ها و خارجی‌ها آزاد و منعی ندارد.

شرکت‌هایی که بخواهند اطلاعاتشان کمتر در معرض کنترل دولت مرکزی چین قرار بگیرد در هنگ کنگ شرکت ثبت می‌کنند و بسیاری از مبالات مالی خود را از طریق این شرکت‌ها مدیریت می‌کنند.

البته تبادلات مالی در هنگ کنگ علاوه بر سهولت مزایای دیگری هم دارد. ثبت شرکت در هنگ کنگ توسط خیلی از هلدینگ‌های بزرگ چینی بسیار رایج است.

هنگ کنگ به عنوان هاب تجاری و مرکز تجارت آزاد شرق آسیا، قوانین و تشریفات بسیار ساده و حتی سیاست‌های تحریمی را به‌اندازه چین ندارد و خیلی از محصولات که برای صادرات به چین دچار چالش است از مسیر هنگ کنگ می‌گذرد!

صادرات زعفران ایران به هنگ کنگ از مهمترین مسیرهای انتقال امن زعفران ایرانی به چین است و سالیانه بخش زیادی از زعفران ایران به هنگ کنگ صادر می شود

⚡ به‌عنوان‌مثال به دلیل قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای که برای واردات زعفران به سرزمین اصلی چین وجود دارد و زعفران را به‌عنوان یک ماده اولیه صنعت دارو می‌شناسند، صادرات زعفران به سرزمین اصلی با محدودیت‌های زیادی همراه است؛ بنابراین بخش زیادی از صادرات زعفران ایران به چین از طریق هنگ کنگ انجام می‌شود.

بسیاری از بازرگانان چینی از هنگ کنگ برای صادرات محصولات خاص به آمریکا (که ممکن است از سرزمین اصلی دچار چالش‌هایی باشند) یا حتی صادرات به ایران استفاده می‌کنند.

خیلی از محصولات آمریکای جنوبی هم ابتدا وارد هنگ کنگ می‌شوند و از هنگ کنگ با تشریفات بسیار ساده‌تر وارد سرزمین اصلی می‌شوند.

ضمن اینکه تجار همواره برای ورود و خروج ارز در سرزمین اصلی چین دچار چالش‌هایی هستند. در مجموع قوانین پیچیده‌ای بخصوص برای خروج ارز در سرزمین اصلی وجود دارد. اما شرکت‌های هنگ کنگی پلی برای انتقال ارز به داخل و خارج چین‌اند!

دولت چین همواره سایت هایی را برای کنترل نرخ ارز و گایین نگه داشتن نرخ یوان در برابر دلار آمریکا اعمال می کند

⚡ ضمن اینکه دولت چین بروی نرخ یوان همیشه کنترل‌های داشته و سعی کرده است ارزش یوان در برابر دلار آمریکا را به صورت دستوری  پایین‌تر از نرخ واقعی حفظ کند تا سیاست‌های تجاری و صادراتی خودش را اعمال کند.

بیشتر اوقات نرخ یوان به صورت طبیعی بیش از نرخ اعمال شده است که معمولاً با گران شدن یوان بعد از چند جهش کوچک دولت چین با سیاست‌هایی قدرت یوان در برابر دلار را کاهش می‌دهد.

بنابراین، چینی‌ها نسبت به نرخ تبدیل بسیار حساس‌اند و چون در مبالغ زیاد تجارت می‌کنند، این نوسانات بین دلار و یوان روی سود و زیان شرکت‌های چینی اثرگذار است ضمن اینکه برداشت و واریز دلار در داخل چین هم نیاز به تبدیل‌هایی دارد.

اما مزیت بانک‌های هنگ کنگی در این است که شرکت‌ها به‌راحتی می‌توانند برداشت و دریافت ارز خود را به صورت دلار آمریکا انجام دهند و از نوسانت نرخ یوان درامان باشند!

سفر به هنگ کنگ برای چینی‌ها و خارجی‌ها

اگر یک چینی بخواهد به هنگ کنگ سفر کند باید تشریفات قانونی (شبیه ویزای ورود) را دریافت و بعد از آن اجازه اقامت یک‌ساله را دارد. در این مدت می‌تواند به صورت مکرر بین سرزمین اصلی و هنگ کنگ جابه‌جا شود.

جابه‌جایی‌های چینی‌ها بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی بسیار زیاد است و بخش زیادی از آن به دلیل هزینه‌های بالای سکونت در هنگ کنگ است که تا چندین برابر سرزمین اصلی هم می‌رسد به‌طوری که در روز تعداد زیادی از افراد بین شنزن و هنگ کنگ جابه‌جا می‌شوند تا هزینه‌های اقامتی بالا در هنگ کنگ را متحمل نشوند. هنگ کنگ از لحاظ جغرافیایی در جنوب چین قرار گرفته است و با استان شنزن هم مرز است.

پاسپورت هنگ کنگی مزیت های زیادی نسبت به پاسپورت چینی داشت اما هم اکنون این مزیت ها وجود ندارد

چینی‌هایی که اصالت هنگ کنگی دارند دارای پاسپورت جداگانه‌اند که نسبت به پاسپورت چینی اعتبار بیشتری دارد. در قدیم خیلی از چینی‌های ثروتمند با خرید ملک در هنگ کنگ صاحب این پاسپورت می‌شدند که علاوه بر مزیت‌های تجاری آن، داشتن پاسپورت هنگ کنگی در بین چینی‌ها باعث افتخار و فخرفروشی بود!

اما سیاست‌های چین بروی هنگ کنگ باعث شده است تا طرف‌داران درخواست پاسپورت هنگ کنگی‌ به‌شدت کمتر شود. مثلاً یک چینی می‌تواند ملیت دیگری را اختیار کند؛ اما امکان بازگشت به ملیت چینی را ندارد و برای همیشه شماره ملی چینی خود را از دست می‌دهد.

⚡ متأسفانه، ورود ایرانی‌ها به هنگ کنگ نیاز به درخواست ویزای جداگانه دارد که تأیید آن حدود دو هفته زمان می‌برد درصورتی‌که برای بیشتر اتباع کشورهای خارجی ویزای چین به منزله دریافت ویزای هنگ کنگ است؛ برای مثال اروپائی‌ها با دریافت ویزای چین هم‌زمان ویزای هنگ کنگ را هم دریافت می‌کنند.

برخلاف هنگ کنگ ورود ایرانی‌ها به ماکائو بسیار ساده‌تر است. این منطقه به صورت خودمختار اداره می‌شود؛ اما از لحاظ تجاری ارزش چندانی بخصوص برای ایرانی‌ها ندارد و بهتر است ایرانی ها برای صادرات به سایر استان های چین برنامه ریزی کنند.

مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به هنگ کنگ را دارند

ایران محصولات متنوعی از حمله خرما و زعفران را به هنگ کنگ صادر می کند

پسته، شیرین‌بیان، پوست کف‌پوش، خرما، انجیر، انواع مواد شیمیایی، انواع میوه، زعفران و بسیار از محصولات دانش‌بنیان قابلیت صادرات به هنگ گنگ را دارند.

ضمن اینکه در حال حاضر هنگ کنگ یکی از هاب های عمده صادرات مجدد در جهان است و می توان از آن برای صادرات مجدد محصولات ایرانی بخصوص محصولات با ارزش به سایر کشورها استفاده کرد. البته در صادرات به هنگ کنگ باید تا حدود زیادی با اصول بازاریابی در چین آشنا بود تا به موفقیت رسید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!