جتصا

صادرات به عراق، فرصت ها و ظرفیت های خالی

چرا صادرات به عراق

✍ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد تولید کننده و صادر کننده ایرانی بتواند 20 درصد وادرات عراق آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، بیش از 9 میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد. برای کشف این موضوع مقاله اختصاصی فرصت های صادرات به عراق را تا انتها بخوانید.

معرفی کشور عراق

عراق از شمال با ترکیه، شرق با ایران، جنوب شرقی با کویت، جنوب با عربستان، جنوب غربی با اردن و غرب با سوریه هم‌مرز است. کشور عراق به جز بخش محدودی که با خلیج فارس مرز آبی دارد با سایر کشورها مرز آن خشکی است.

عراق 18 استان دارد که هر استان این کشور برای صادرات به عراق گزینه بسیار مناسبی است و مناسب هر کالا یا خدمات است.
18 استان کشور عراق

عراق 18 استان به نام‌های بغداد، کربلا، مثنی، واسط، میسان، کرکوک، دیاله و ذیقار بصره، صلاح‌الدین، اربیل، الانبار، نینوا، دیوانیه، سلیمانیه، نجف، بابل دارد.

بیشتر مساحت کشور عراق از صحراها پوشیده شده است. بارندگی این کشور کم است و بیشتر مناطق سالانه کمتر از 250 میلی‌لیتر باران دارند و بیشتر آن در زمستان است.

دو رود دجله و فرات که از ترکیه سرچشمه می‌گیرند، طولانی‌ترین رودهای عراق محسوب می‌شوند که از شمال به جنوب این کشور جریان دارند. در سواحل این رودها کشاورزی به خصوص کاشت نخل‌های خرما و درخت‌های میوه رونق دارد.

ساختار حکومت عراق به‌صورت فدرال بوده و دارای حکومت مرکزی در بغداد و حکومت محلی در اقلیم کردستان (اربیل) است و شوراهای استانی از قدرت و اختیارات قابل‌توجهی برخورداراند.

عراق سرزمین اقوام عرب، کرد، ترکمن، آشوری، ایزدی، شباکی، ارمنی، سبیان – مندایی، چرکس و کاولیا است و بیش از 95 درصد مسلمان و اقلیت‌های کوچک مسیحی، یارسانی، یزدی و مندایی در این کشور حضور دارند.

جمعیت عراق در سال 2021 ،بیش از 41 میلیون تخمین زده شده است که 73% شهرنشین‌اند. این جمعیت زیاد

70 درصد جمعیت عرب هستند و بیشتر در نواحی جنوب و مرکز عراق‌اند و کردها در نیمه شمالی ساکن‌اند و بیش از 20 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.

ترکمن‌ها 3 درصد جمعیت کشورند و سایر اقلیت 7 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی عراق عربی و کردی است.

مرزهای مشترک این کشور با ایران باعث می شود تا فرصت های صادراتی زیادی برای کالاهای ایرانی فراهم شود

بغداد پایتخت و مهم‌ترین شهر عراق است و با حدود 7 میلیون جمعیت، به تنهایی 18 درصد جمعیت عراق را در خود جای داده است. سایر شهرهای مهم، اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف است. شهر اربیل مرکز کردستان عراق انتخاب شده است اما سلیمانیه محبوب‌ترین شهر در بین کردهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق است.

اقتصاد کشور عراق

اقتصاد عراق بر پایه نفت است و عمده درآمد نفتی این کشور صرف واردات و خرید می شود در نتیجه عراق کشور مناسبی برای صادرات محصولات ایرانی است.
اقتصاد کشور عراق بر پایه فروش نفت است

بر اساس گزارش مؤسسه طبقه بندی جهانی، عراق از نظر بیشترین کشورهای دارای ذخایر نفتی در سال 2021 در رتبه پنجم جهان و دوم جهان عرب قرار دارد. اقتصاد عراق به نفت وابسته است و بیش از 90 درصد درآمد دولت را تأمین می‌کند، اقتصاد کاملاً وابسته به تحولات قیمت جهانی نفت است.

اقتصاد عراق به خاطر جنگ‌های پی در پی به‌خصوص چهار جنگ دهه‌های اخیر، نزدیک به یک‌صد میلیارد دلار بدهی به بار آورده است. این کشور به کندی در تلاش است تا سیاست‌های اقتصادی را عمدتاً از طریق وزارت برنامه‌ریزی تقویت کند.

چالش دیگر عراق موضوع آب است. به دلیل افزایش تعداد پروژه‌ها و سدهایی که بر جریان آب در کنار رودخانه‌های دجله و فرات تأثیر می‌گذارد، کمبود آب را تجربه خواهد کرد.

 ترکیه طرف‌دار اصلی این پروژه‌ها است و در تبلیغ پروژه‌ها، قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

در عراق زیرساخت ها بسیار ضعیف اند و بخشی زیادی از مردم به کالاهای مصرفی احتیاج دارند

⚡ فقر بخش جدانشدنی گروه زیادی از مردم عراق است و البته طبقه متوسط و مرفه هم در این کشور در حال جان گرفتن اند که به دلیل افزایش درآمدهای نفتی است!

عراق به دلیل قرارگرفتن در بین سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا و همچنین همسایگی با کشورهایی مانند ایران و ترکیه و از لحاظ ابعاد مختلف بین‌المللی از جمله حمل‌ونقل، تجارت، و سیاست حائز اهمیت است.

عراق درآمدهای نفتی زیادی از فروش نفت دارد و می توان با برنامه ریزی در صادرات به عراق موفق عمل کرد
درآمدهای نفتی عراق درآمدهای سرشاری نصیب این کشور می‌کند که آن را به یک بازار جذاب صادرات محصولات مصرفی تبدیل کرده است

اقتصاد عراق در حال حاضر به شدت به فروش نفت متکی است و دولت عراق در تلاش است تا اقتصاد را از اتکا به نفت دور کند و از “کشورهای پیش‌گام” منطقه خلیج‌فارس تقلید کند.

درعین‌حال، برنامه‌ریزی‌شده است تولید نفت گسترش پیدا کند تا بخشی از این پول صرف زیرساخت و احداث کارگاه‌ها و کارخانه‌ها تولیدی شود.

⚡ در حال حاضر حجم تولید محصولات مختلف در این کشور بسیار اندک است و حداقل برای دو دهه آینده می‌توان در تأمین و صادرات به عراق همچنان برنامه‌ریزی کرد و بعد از آن هم باید برنامه ریزی گسترده‌ای روی کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه کارخانجات و مراکز تولیدی عراق کرد.

بنابراین فرصت‌های بازار عراق برای تاجر و تولید کننده ایرانی تمام نشدنی است به شرط اینکه بازاریابی هوشمند بر اساس متدهای روز دنیا را فراموش نکنیم و این بازار جذاب را علی‌رغم همه مزیت‌ها به تاجرهای ترک و چینی نبازیم!

یادمان نرود در کنار بازاریابی مدرن و هوشمند، مسائل متعددی برای نفوذ و حضور مستمر در بازار عراق را باید در نظر گرفت که از مهم‌ترین آنها ایجاد نگاه رقابتی، اعتمادسازی، بسته‌بندی و درنظرگرفتن چالش‌های صادراتی است.

در هر بازار صادراتی چالش‌هایی وجود دارد که باید بر آن فائق آمد، پیداکردن مشتری، نحوه دریافت ارز صادراتی، هماهنگی‌ها حمل‌ونقل، مسائل گمرکی و نحوه تعامل با تجار عراقی بخشی از چالش هایی است که باعث می‌شود تا حضور یک مشاور در کنار صادرکننده الزامی به نظر برسد!

حضور یک مشاور در صادرات به عراق می‌تواند خیلی از موانع موجود را حل‌وفصل کند! هزینه‌های اشتباه را حذف یا حداقل کاهش دهد و در نتیجه روان‌تر در این بازار حرکت کنیم!

شاخص‌های اقتصادی عراق نشان می‌دهد که این کشور می‌تواند مقصد صادراتی خوبی برای کالاهای تولید ایران باشد
مهمترین شاخص های اقتصادی کشور عراق

⚡ از طرفی جمعیت کشور عراق( با توجه به جدول بالا) در حال افزایش است و فشار زیادی به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند بیش از 42٪ کارمندان در بخش دولتی کار می‌کنند که بار قابل توجه در هزینه‌های عمومی است. بخش خصوصی شکننده و کوچک است. اما نکته مثبت برای صادرکنندگان این است که عراق با فروش نفت بیشتر و جمعیت رو به رشد همچنان یک بازار مصرفی جذاب تا سال های سال باقی است.

مهم‌ترین شاخصه‌ها و فرصت‌های بازار عراق:

بازار مصرفی عراق فرصت های صادراتی زیادی در اختیار صادرکنندگان ایرانی می گذارد
بازار عراق به‌شدت مصرفی است و به دلیل تشابه فرهنگی و همسایگی بازار مقصد صادراتی بسیار خوبی است

⚡ عراق بیش از 90 درصد کالای موردنیاز خود را از واردات تأمین می‌کند و همین مسئله باعث شده ایران در کنار ترکیه و چین نگاه خاصی به این کشور داشته باشند. (هرچند که چین به دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل دیگر مزیت نسبی در این کشور ندارد).

یکی از دلایلی که کشور عراق جز لیست بهترین مقاصد صادراتی ایران به شمار می‌آید؛ روابط خوب کشور ما با عراق است. در حال حاضر روابط سیاسی دو کشور بهترین فرصت را برای تجار ایرانی به وجود آورده است.

در مجموع جذابیت های بازار عراق باعث شده است بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی کوچک و بزرگ و حتی اشخاص به فکر تجارت با این کشور باشند.
در سال‌های اخیر بازسازی کشور و برقراری آرامش نسبی باعث شدت گرفتن مصرف شده است و آن‌ها در تلاش‌اند تا زندگی مدرنی همانند کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشند.

روحیه مصرف‌گرایی مردم عراق که از سال 2003 به بعد شدت گرفت، فرصت خوبی برای شرکای تجاری این کشور ایجاد کرده است.

عراق که درآمدهای سرشار نفتی دارد رشد مصرف بالایی را با توجه به جمعیت جوانش تجربه کرد چراکه 60 درصد جمعیت این کشور را جوانان تشکیل می‌دهند.

تجارت با عراق تاکنون حاشیه سود قابل قبولی برای بازرگانان ایرانی داشته است ولی بازرگان ایرانی باید بسیار هوشمند عمل کند تا بتواند جای پای خود را در این کشور محکم کند و به گسترش بازار خود به‌خصوص برای کالاهایی که ارزش افزوده بالاتری دارند، اقدام کند و راه حل آن بازاریابی هوشمندانه و حرفه‌ای به شکل جدید است.

روابط سیاسی خوب در کنار اشتراکات تاریخی، مرز طولانی، تعدد گمرکات، بازارچه‌های مرزی، شباهت‌های رفتاری، مذهبی، و فرهنگی باعث شد ایران در سال 2018 به شریک اول تجاری عراق تبدیل شود و نسبت به کشورهایی مانند چین خصوصاً در زمینه پوشاک و مبلمان و برخی کالاهای دیگر برتری و مزیت رقابتی پیدا کند!

اما اخیراً تجار ترکیه‌ای تحرکات بیشتری در عراق داشته‌اند که می‌توانند برای صادرکنندگان ایرانی مشکلاتی ایجاد کنند!

دروازه عراق برای پذیرش کالاهای ایرانی بسیار مناسب است.

⚡ به‌صورت کلی صادرات ایران به عراق به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

در حال حاضر عراق مشغول ساخت‌وساز و آبادانی بوده و این مسئله فرصت‌های زیادی را برای شرکت‌های فعال در زمینه تولید مصالح ساختمانی و ارائه کالاها و خدمات مرتبط با زیرساخت فراهم کرده است با توجه به مقبولیت این محصولات و خدمات ایرانی در کشور عراق خصوصاً در امور فنی و مهندسی و صنعتی به شرکت‌ها و تجار ایرانی توصیه می‌شود این بازار را مورد توجه قرار دهند. 

شرایط صادرات کالا به عراق

صادرات به عراق، مانند صادرات به کشورهای مختلف، همیشه یک مسئله حیاتی بوده است. ساده‌ترین نوع صادرات، صادرات کالا به کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان است. 

برای صادرات یک محصول، اخذ مجوزها و استانداردهای لازم توسط قوانین هر کشور ضروری است. به‌عنوان‌مثال، در کشور ما، سازمان توسعه تجارت، صادرات کالا را بدون درج برچسب لاتین یا عربی به عراق ممنوع کرده است.

 مؤسسه استانداردسازی عراق همین قانون را برای ارسال کالاهای ایرانی به این کشور وضع کرده است تا کلیه کالاهای دارای دو برچسب لاتین و عربی به این کشور صادر شود.

استاندارد کالای ایرانی به آسانی مورد قبول و پذیرش مؤسسه استاندارسازی عراق است و به همین جهت ترخیص کالا در عراق نسبت به سایر کشورهای عربی آسان‌تر است.

⚡ برای صادرات موفق به عراق توصیه می شود از مشاوران زبده و کارآمد استفاده کنید، مضاف بر اینکه توصیه مشاوران بر این است تا مهارت های صادراتی را هم در خود تقویت کنید!

راه‌های ارتباطی ایران با عراق

ایران راههای ارتباطی زیادی برای صادرات کالاهای ایرانی به عراق دارد طوری که صادرات به عراق گزینه مناسبی برای صادرکنندگان ایرانی است.
مرزهای ایران با عراق - در صادرات به عراق 8 مرز وجود دارد
هفت مرز بین ایران با کشور عراق

کشوری که طولانی‌ترین مرز و در عین بیشترین مبادلات مرزی با ایران را دارد، دروازه‌های زیادی هم در دو طرف مرز دو کشور قرار دارد.

عراق با ایران از طریق استان‌های آذربایجان غربی (کیله سردشت – تمرچین)، استان ایلام (مرز مهران – زرباطیه عراق)، کردستان (باشماق – سیراند)، کرمانشاه (خسروی – پرویز خان) و خوزستان (چزابه – شلمچه) از طریق گذرگاه‌های مرزی هم‌مرز است.

مرز کیله سردشت:

مرز کیله سردشت از مرزهای صادراتی به عراق است
مرز کیله سردشت در استان آذربایجان غربی

این مرز در استان آذربایجان غربی و شهرستان سردشت قرار گرفته است و با مرکز شهرستان ۱۷ کیلومتر و با اولین شهر عراق «قلعه دیزه» که در شمال عراق قرار دارد، تنها 20 کیلومتر فاصله دارد.

نزدیک‌ترین مرز به استان‌های «اربیل» و «سلیمانیه» اقلیم کردستان عراق است که با جمعیتی بالغ بر چهار میلیون نفر می‌تواند بازار خوبی برای کالاهای صادراتی باشد.

ترافیک روان کامیون‌ها و نزدیکی کیله به شهرهای بزرگ شمال عراق در مقایسه با سایر گمرکات و پایین بودن هزینه حمل و نقل از جمله مزیت‌های این مرز و استقبال بازرگانان در صادرات از آن است.

البته امکانات گمرکی در آن سوی مرز از طرف عراق بسیار ضعیف است و نیاز به تجهیز بیشتر دارد.

مرز تمرچین:

مرز تمرچین هم از مرزهای صادراتی به کشور عراق است
مرز تمرچین – ایرانشهر

گذرگاه مرزی تمرچین (دروازه اقلیم کردستان عراق – حاجی عمران):از توابع شهرستان پیرانشهر، یکی از شهرستان‌های آذربایجان غربی از دیگر دروازه‌های مرزی ایران و عراق به شمار می‌رود.

فاصله این پایانه مرزی تا ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی 160 کیلومتر و تا شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان 140 کیلومتر است فاصله نزدیک‌ترین شهرها به این گذرگاه، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است.

مرز مهران (شهید قاسم سلیمانی – زرباطیه عراق):

مرز مهران (شهید قاسم سلیمانی - زرباطیه عراق) از مرزهای مناسب صادرات به عراق است
مرز مهران – استان ایلام

شهرستان مهران با 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در غرب استان ایلام واقع شده است. این شهرستان از شمال به ایلام از جنوب به عراق و از سمت شرق به دهلران محدود می‌شود.

گذرگاه مرزی تجاری – مسافری مهران در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام مهم‌ترین و پرترددترین معبر مرزی میان ایران و عراق است.

مرز باشماق:

مرز باشماق در استان کردستان مرز بسیار خوبی برای صادرات محصولات ایرانی به اقلیم کردستان عراق است
مرز باشماق – مریوان

مرز رسمی باشماق در ۱۵ کیلومتری شهر مریوان و هم مرز اقلیم کردستان عراق است و در سال ۱۳۸۵ به مرز رسمی و بین‌المللی تبدیل شد.

مریوان در ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز کردستان و مرز بین‌المللی باشماق در ۱۷ کیلومتری غرب این شهر قرار دارد، به دلیل نزدیکی به شهر سلیمانیه و اقلیم کردستان عراق، این مرز همیشه مورد اقبال تجار برای ترانزیت، صادرات و همچنین حمل سوخت است.

باشماق از جمله مرزهایی است که مدت‌ها پیش از رسمیت یافتن به عنوان یک مرز غیر رسمی به فعالیت می‌پرداخته و منطقه‌ای مهم برای جابه‌جایی کالا بوده است.

باشماق علاوه بر اهمیت اقتصادی، اهمیت گردشگری یافته و به یکی از مرزهای پرتردد تبدیل شده است.

حدود ۸۰ درصد صادرات استان کردستان از گمرک باشماق انجام می‌شود و 20 درصد دیگر مربوط به گمرک‌های سیرانبند و سنندج است.

گذرگاه مرزی پرویز خان (خانقین، دولت مرکزی عراق)

مرز پرویز خان ااز مبادی ورودی به اقلیم کردستان عراق برای صادرات به عراق است
مرز پرویز خان – استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با داشتن 371 کیلومتر مرز مشترک با عراق، 2 مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی دارد. از مجموع صادرات غیرنفتی ایران به عراق 54 درصد از مرز پرویز خان در شهرستان قصر شیرین انجام می‌شود.

مرز رسمی پرویز خان در مسیر راه ابریشم، نزدیک‌ترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است.

گذرگاه مرزی خسروی (منذریه، دولت مرکزی عراق):

مرز خسروی عملا در صادرات به عراق کمتر استفاده می شود و بیشتر برای جابجایی مسافرین است
مرز خسروی – شهرستان قصر شیرین

مرز خسروی در شهرستان قصر شیرین، یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است.

در قصر شیرین، دروازه مرزی دیگری هم وجود دارد. پرویز خان که تردد زائران از آن ممنوع است، چرا که استفاده از آن صرفاً به​ منظور تردد مسافرانی صورت می‌گیرد که قصد سفر به اقلیم کردستان عراق را دارند.

گذرگاه مرزی شلمچه:

مرز شلمچه هم از مرزهای ورودی به عراق است.و می تواند رای صادرات به عراق استفاده شود. البته به صورت خیلی محدود.
مرز شلمچه – خرمشهر

یکی از نام آشناترین مرزهای ایران و عراق است. شلمچه یکی از روستاهای شهرستان خرمشهر در جنوب غربی ایران است که البته همنامی نیز در آن سوی مرزها دارد. در سال‌های اخیر شلمچه تبدیل به یکی از دروازه‌های مرزی ایران شده است و حجم قابل توجهی از زائران از آن تردد می‌کنند. البته تردد زائران به صورت انفرادی از مرز شلمچه ممنوع است.

مهم‌ترین بنادر عراق

بندر ام القصر برای واردات کالا استفاده می شود و در صادرات کالاهای ایرانی به عراق کاربرد چندانی ندارد
ام القصر مهمترین بندر عراق در بصره
  • بندر ام القصر

بندر ام قصر بزرگ‌ترین بندر عراق در استان بصره در منطقه ام القصر در نزدیکی مرز عراق و کویت است. بندر ام القصر یکی از بهترین بنادر عراق است که بخش مهمی از کرانه خلیج فارس را در مجاورت کشور عراق کنترل می‌کند. این بندر امکانات لجستیکی زیادی نداشته و نیاز به ارتقاء دارد تا تبدیل به یکی از بنادر مهم در منطقه خلیج فارس بشود.

  • بندر فاو

این پروژه شامل ساخت 90 اسکله از جمله 50 اسکله برای کانتینر، 12 اسکله برای محموله‌های عمده و تعداد دیگری برای اسکله‌های نفتی با ظرفیت کل 2 میلیون کانتینر در سال است.

عراقی‌ها این بندر را از برجسته‌ترین پروژه‌ها می‌دانند که در صورت تکمیل آن منافع اقتصادی زیادی برای کشور فراهم می‌کند.

فرهنگ تجارت عراقی ها

فرهنگ تجارت در عراق
شناخت فرهنگ تجاری مردم عراق به یک مذاکره تجاری موفق کمک زیادی می کند

عراقی‌ها در معاملات تجاری نسبتاً رسمی هستند. دست‌دادن با تماس مستقیم چشم است و دست‌دادن را می‌توان نسبتاً طولانی کرد. سعی کنید نفری نباشید که دست خود را برمی‌دارد.

همیشه به قول خود عمل کنید. قول یا تضمینی ندهید مگر اینکه بتوانید به آن عمل کنید. اگر می‌خواهید نسبت به چیزی تعهد نشان دهید اما نمی‌خواهید تضمین صددرصد بدهید، از عباراتی مانند “تمام تلاش خود را خواهم کرد” ، یا اصطلاح محلی “انشا الله” استفاده کنید.

اگر بعداً شرایط غیرممکن شد، مراقب باشید که صریحاً توضیح دهید زیرا عراقی‌ها مستعد گرفتن هرگونه امتیاز هستند که سعی می‌کنید کاری را به‌عنوان وعده انجام دهید.

آشنایی با خلقیات عراقی ها در مواجهه و تجارت باآنها شانس موفقیت و انقعاد قرارد را تا حد زیادی افزایش می دهد
در جلسات تجاری از عجله بی‌مورد بپرهیزد تا صادرات به عراق اتفاق بیافتد

به دلیل ماهیت سلسله‌مراتبی سازمان‌ها یا مشاغل، رهبر یک تیم عراقی بیشتر صحبت‌ها را برای شرکت یا بخش خود انجام می‌دهد.

استقبال رسمی و محترمانه از یک عراقی هنگام دیدار با وی بسیار مهم است.

در جلسات یا تماس تلفنی، انتظار نداشته باشید همه چیز به سرعت نهایی شود. ممکن است حین مذاکرات با وقفه همراه شوید. باید صبور ماند و منتظر بازگشت مسائل به روال عادی شد.

از مردان انتظار می‌رود هنگام ورود یک زن به اتاق برای استقبال بایستند و هنگام ورود و خروج یک فرد مسن همه ایستاده باشند.

زنان و مردان عراقی، معمولاً ترجیح می‌دهند با جنس مخالف تماس فیزیکی نداشته باشند؛ بنابراین، بهترین کار این است که به سادگی با تکان دادن سر به آنها سلام کنید و منتظر بمانید، آیا می‌خواهند یا احساس راحتی می‌کنند که دست خود را دراز کنند یا خیر.

شریک تجاری شما ممکن است انتظار داشته باشد بر اساس دوستی به آنها امتیاز دهید. سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید و درخواست آنها را انجام دهید.

نقاط قوت و فضائل آنها را تحسین کنید. عراقی‌ها به‌طورکلی سخاوتمندانه تعریف می‌کنند.

عراقی‌ها فرهنگ چانه‌زنی دارند در فر آیند تجارت این نکته را مد نظر داشته باشید.

در عراق همیشه از بلند حرف زدن به‌عنوان عصبانیت تعبیر نمی‌شود. بلکه اغلب نشانه‌ای از صداقت در بیان است.

در صورت گفتگو درباره اوضاع دولت عراق، همدردی کنید. مشکلاتی که متحمل شده را تصدیق کنید و احتمالاً بسیار قدردانی خواهد شد.

⚡ تجار عراقی کاملا سنتی اند و به اصطلاح خودمان روی کلام حساب باز می‌کنند. خصوصاً تجار بزرگ عراقی که این اخلاق در میان آن‌ها بسیار رایج است. وقتی به یک عراقی می گویید کاری را انجام خواهید داد، اینگونه برداشت می کند که شما آن کار را حتما انجام می دهید و بروی حرف و قول شما حساب باز می کند.

صادرات عراق:

چرا دانستن صادرات عراق برای یک صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت، استادی تجارت و تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات باشد!

صادرات عراق به جهان - عراق چه کالاهایی بیشتر صادر می کند؟
نفت خام بیش از 90 درصد صادرات عراق را تشکیل می دهد

مجموع صادرات عراق در سال 2019، 81.7 میلیارد دلار بوده است. این کشور در سال 2019 از نظر تولید ناخالص داخلی 48 اقتصاد جهان و 40 مین صادرکننده بزرگ جهان و مقام 52 مین واردکننده جهان را به خود اختصاص داده است. از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی  100 مین اقتصاد است و 92 مین اقتصاد پیچیده جهان را مطابق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) به خود اختصاص داده است.

در سال 2019،عمده صادرات عراق شامل نفت خام (73.8 میلیارد دلار) ، نفت تصفیه شده (4.29 میلیارد دلار) ، طلا (2.54 میلیارد دلار) ، میوه‌های گرمسیری (358 میلیون دلار) و کک نفتی (357 میلیون دلار) است که بیشتر به چین (21.1 میلیارد دلار) ، هند (19.8 میلیارد دلار) ، کره جنوبی (7.1 میلیارد دلار) ، ایالات متحده آمریکا (6.36 میلیارد دلار) و ایتالیا (4.76 میلیارد دلار) صادر شده است.

فهرست مهم‌ترین مقاصد صادراتی عراق:

اقتصاد عراق بر پایه نفت و محصولات نفتی است. عراق بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات ایرانی به این کشور است.
اقتصاد عراق به شدت به فروش نفت وابسته است و با افزایش قیمت نفت می توان انتظار افزایش واردات را داشت
رتبهکشوردرصد
1چین26%
2هند24%
3کره جنوبی9%
4ایالات متحده8%
5ایتالیا6%
6یونان6%
7سنگاپور4%
8ترکیه3%
9هلند3%
مهم‌ترین مقاصد صادراتی کشور عراق

در سال 2019، ایران جایگاهی در واردات از کشور عراق نداشته است.

عراق چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات عراق چیست)؟

 عراق در سال حدود 50 میلیارد دلار واردات دارد و صادرکنندگان ایرانی به راحتی می توانند بازار این کشور را هدف بگیرند
عراق در سال حدود 50 میلیارد دلار واردات دارد

عراق در سال ۲۰۱۹، 49.7 میلیارد دلار واردات داشته است و در برخی سال ها تا 60 میلیارد دلار هم واردات داشته است که عدد بسیار قابل توجهی است!

واردات عراق- چه کالاهایی را می توان به عراق صادر کرد
مهمترین کالاهای وارداتی عراق

در سال 2019 عراق 49.7 میلیارد دلار وارد کرد که این کشور را به عنوان 52 مقصد تجاری جهان تبدیل کرد.

در پنج سال گذشته واردات عراق از 61.6 میلیارد دلار در سال 2014 به 49.7 میلیارد دلار در سال 2019 تغییر یافته است.

واردات عراق عمدتا Refined Petroleum (3.86 میلیارد دلار) ، تجهیزات مخابرات و وسایل ارتباطی (3.25 میلیارد دلار) ، اتومبیل (2.52 میلیارد دلار) ، جواهرات (2.51 میلیارد دلار) ، رول دخانیات (1.28 میلیارد دلار) بوده است.

متداول‌ترین شرکای وارداتی عراق امارات متحده عربی (13.7 میلیارد دلار) ، ترکیه (10.2 میلیارد دلار) ، چین (9.47 میلیارد دلار) ، هند (2.02 میلیارد دلار) و کره جنوبی (1.95 میلیارد دلار) بوده‌اند.

⚡ با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل، کشورهای چین، هند و کره جنوبی در صادرات برخی کالاها مزیت رقابتی خود را از دست داداه اند و تجار ایران با بررسی این موضوع می توانند فضای ایجاد شده را به نفع خود رقم بزنند!

فهرست مهم‌ترین اقلام وارداتی عراق در سال ۲۰۱۹:

رتبهشرح کالا ارزش تجاری (میلیون دلار)HS4 ID
1فرآورده های نفتی تصفیه شده             3,86252710
2تجهیزات پخش             3,251168525
3جواهرات             2,510147113
4توتون و تنباکو             1,27842402
5ماشین‌ها             2,522178703
6برنج                85721006
7داروهای بسته‌بندی‌شده                95463004
8کولرگازی                680168415
9آرد گندم                46921101
10لوله‌های آهنی                604157304
11کامیون‌های تحویل                782178704
12شیرآلات                464168481
13نمایش فیلم                342168528
14گوشت مرغ                59610207
15دستمال توالت                370104818
16لاستیک                57574011
17توربین‌های گازی                383168411
18شکر خام                28241701
19مبلمان دیگر                623209403
20قطعات خودرو                492178708
21سیم عایق‌بندی‌شده                677168544
22کالاهای پخته شده                40541905
23سازه‌های آهنی                337157308
24عصاره مالت                38741901
25کنجاله سویا                21742304
26تخم‌مرغ                21410407

برای بررسی دقیق پتانسیل صادراتی کالای شما به عراق با ما تماس بگیرید.

ظرفیت‌های خالی که در بازار عراق وجود دارد

کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده بازار عراق 29.1 میلیارد دلار است. دریابید کدام محصولات و صادر کنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند.

چه محصولاتی بیشترین امکان صادرات به عراق را دارند
تقریبا در تمام فروشگاها در عراق می توان کالای ایرانی را روی قفسه ها دید
امکان صادرات چه کالاهایی به عراق بیشتر فراهم است و می توان در صادرات به این کشور موفق عمل کرد
ظرفیت های خالی بازار عراق که می تواند به سرعت توسط سایر کشورها پر شود ( پتانسیل صادراتی جهان به عراق)

مهم‌ترین ظرفیت خالی صادرت به عراق:

تجهیزات الکترونیکی – جواهرات و فلزات گران‌بها – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – ماشین‌آلات، برق – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – اجزای دارویی – پلاستیک و لاستیک – برنج – گوشت (مرغ) – فلزات آهنی – فولاد – غلات (فرآوری شده) – محصولات چوبی – روغن و چربی‌های گیاهی – قند – محصولات سرامیکی – کفش و پوشیدنی – محصولات کاغذی – محصولات فلزی – هواپیما، فضاپیما و قطعات – تخم‌مرغ، عسل و محصولات حیوانی خوراکی.

⚡ فکر می‌کنید کشور ما در کدام یک از گروهای زیر پتانسیل صادراتی خوبی دارد؟ ما طبق آمار و تجربه به هر یک از گروهای کالایی، پتانسیل صادراتی ایران به عراق را از خیلی زیاد تا خیلی کم درجه‌بندی کرده‌ایم. اگر فکر می‌کنید در گروهایی بازهم ظرفیت صادراتی کشور بیش از مقداری است که در نظر گرفته‌ایم برایمان بنویسید.

مهمترین محصولات که قابلیت صادرات به عراق را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد در این جدول آمده است
مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به عراق را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد

صادرات گل و گیاه – صادرات زیتون – صادرات زعفران – صادرات پسته – صادرات گردو – صادرات کشمش – صادرات بادام زمینی – صادرات انجیر – صادرات بادام درختی – صادرات کاشی و سرامیک – صادرات عسل – صادرات گیاهان دارویی – صادرات چرم – فرآورده های گوشتی – ماکارونی – آبزیان – میوه خشک – انار و رب انار – سنگ های قیمتی – انواع شیرینی ها – روغن موتور – مبلمان و فرش ماشینی

مهمترین کالاهای ایرانی هستند که برای بازار عراق فرصت های صادراتی خوبی در پیش است.

به‌هرحال جدول زیر مهم‌ترین گروهای کالایی عراق که ظرفیت خالی واردات را دارند فهرست شده است که این ظرفیت خالی می‌تواند توسط کشورها پر شود.

⚡ چیزی حدود 29.1 میلیارد دلار پتانسیل واردات عراق که منتظر صادرکننده جهانی است. به نظر شما نقش بازاریابی صحیح و هوشمند چه مقدار از این بازار بالقوه و جذاب را نصیب ما خواهد کرد؟

کالاهای صادراتی ایران به عراق:

اشتراکات فرهنگی و مذهبی و نفوذ ایرانی ها در عراق می تواند صادرات به عراق را تقویت کند
اشتراکات فرهنگی و مرزهای طولانی عراق را به یک بازار سهل الوصل برای ایران تبدیل کرده است

ایران هر سال تقریباً حدود 9 میلیارد دلار صادرات به عراق دارد و این عدد تا 15 میلیارد دلارقابل افزایش است!

صادرات ایران به عراق
گروهای کالایی صادراتی ایران به عراق در سال 2018
رتبهHS4ارزش تجاری (میلیون دلار)درصد
1گاز نفتی104612%
2نفت تصفیه شده4215%
3سرامیک بدون لعاب2773%
4ظروف پلاستیکی2763%
5کالاهای پخته شده2022%
6ورق پلاستیک خام1772%
7سایر محصولات پلاستیکی1732%
8گوجه‌فرنگی‌ها1702%
9میله‌های آهنی خام1682%
10درب پلاستیکی1672%
11پنیر1652%
12فرش دستبافت1562%
13خربزه1452%
14بستنی1372%
15سایر لوله‌های آهنی کوچک1301%
16محصولات شیر تخمیر شده1291%
17سایر سبزیجات فرآوری شده1271%
18پلیمرهای اتیلن1231%
19سیب‌زمینی‌ها1221%
20ماشین آلات دارای عملکردهای فردی1181%
21شیر1151%
22قند قنادی1091%
23بلوک‌های آهنی1071%
24سازه‌های آهنی1061%
25میله‌های آهنی نورد گرم1031%
26پیازها1021%
27لوله‌های پلاستیکی931%
28سیب و گلابی931%
29محصولات پاک کننده921%
30خیارها881%

بیش‌ترین پتانسیل صادرات ایران به عراق:

محصولات با بیشترین پتانسیل صادرات از ایران به عراق، محصولات غذایی هستند. (فرآوری شده یا نگهداری شده) ، پلاستیک و لاستیک و سبزیجات در رده‌های بعدی قرار دارند.

محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) بیشترین اختلاف مطلق بین صادرات بالقوه و واقعی را از نظر ارزشی نشان می‌دهد، و این امکان را برای تحقق صادرات اضافی به ارزش 97.5 میلیون دلار فراهم می‌کند.

پتانسیل صادرات ایران به عراق
پتانسیل صادرات ایران به عراق

محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – پلاستیک و لاستیک – سبزیجات – میوه‌ها – محصولات لبنی – مواد شیمیایی – ماشین آلات، برق – فلزات آهنی – فولاد – محصولات معدنی – محصولات سرامیکی – فرش‌ها – آجیل – محصولات نساجی – ماهی و صدف – محصولات شیشه‌ای – محصولات فلزی – کودها – غلات (فرآوری شده) – گوشت (مرغ) – محصولات کاغذی

مهمترین محصولاتی که می توان برای صادرات به عراق از ایران برنامه ریزی کرد
مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور عراق را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد

⚡ برای اینکه ببینید کالای شما ظرفیت صادرات به عراق را دارد و آیا این کشور بازار مناسبی برای کالای شماست با جتصا تماس بگیرید!

⚡ البته ظرفیتی‌های صادراتی ایران به عراق بسیار فراتر از اینهاست اما در این مقاله تنها به همین بیست گروه بسنده می‌شود اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد ایران بتواند 20 درصد واردات عراق آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، بیش از 9 میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد

در جدول، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به‌وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد.

هر چند که توصیه می شود، صادرات را از کشورهای همسایه به کشورهای دوردست با بازدهی بیشتر مثل بازارهای روسیه، چین و اروپا منتقل کنید تا سود بیشتری نصیب صادرکننده شود اما عراق همچنان از بازارهای سهل الوصول و جذاب صادراتی ایران است!

البته همین بازار هم پیچیدگی‌های خودش را دارد و می‌تواند چالش‌هایی برای صادرکنندگان در دریافت وجه صادرات، حمل‌ونقل، مذاکره با خریدار عراقی و قوانین و مقررات برای صادرکننده ایجاد کند! در صورتی که استفاده از مشاوران می تواند کمک زیادی به روند و تسهیل صادرات به عراق داشته باشد!دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!