جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

بازاریابی از طریق فیس‌بوک

مدیر کسب و کار های صادراتی و تجربیات آن از طریق فیس بوک بهترین دوست شما خواهد بود از طریق بازاریابی صادراتی با فیس بوک (فیس‌بوک)

آیا واقعاً فیس‌بوک ظرفیت زیادی در بازاریابی صادراتی دارد؟

لینکدین یک شبکه اجتماعی تأثیرگذار مخصوص کسب‌وکارهاست اما فیس‌بوک تقریباً از همه قشرها در آن فعالیت می‌کنند.

⚡ وقتی به فعالیت تجاری (B2B) در شبکه‌های اجتماعی در سطح بین‌الملل فکر می‌کنید، احتمالاً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد شبکه تخصصی کسب و کارها یعنی لینکدین است و این اشتباه نیست! اما بازاریابی از طریق فیس‌بوک هم فرصت‌های بسیار خوبی برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند.

بازاریابی صادراتی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک یک فرصت منحصربه‌فرد برای کسب‌وکارهای صادراتی بخصوص کسب‌وکارهای ایرانی فراهم می‌کند و یکی از دلایل آن حضور کم‌رنگ کسب‌وکارهای ایرانی (رقبای ایرانی) در این پلتفرم بی‌نظیر بازاریابی است.

آمارهای بین‌المللی هم ظرفیت بالای فیس‌بوک در بازاریابی را تأیید می‌کنند. بیش از ۲٫۴ میلیارد کاربر فعال فیس‌بوک که ۷۴ درصد آنها می گویند از فیس‌بوک در کسب و کار خودشان استفاده می کنند.

بیش از ۲۰۰ میلیون کسب و کار در فیس‌بوک ثبت نام کرده اند و ۶۵٪ بازاریابان B2B از تبلیغات فیس‌بوک بهره می برند! این ها فقط بخشی از آمار متحیرکننده ظرفیت فیس‌بوک در بازاریابی بین الملل است.

اما به دلیل تحریم‌ها و فیلترهایی که روی این شبکه اجتماعی اعمال گردید و عدم رایج بودن فیس‌بوک در بین کاربران ایرانی باعث شده است تا متأسفانه صادرکنندگان ایرانی هم از ظرفیت بی‌نظیر این شبکه اجتماعی بین‌المللی بی‌اطلاع‌ باشند و از آن بهره نبرند!

فیس‌بوک ظرفیت بسیار زیادی برای بازاریابی صادراتی بخصوص بازاریابی از طریق محتوا و بازاریابی درون‌گرا و برون‌گرا دارد

⚡ این شبکه اجتماعی امکانات زیادی برای رسیدن به مشتریان بین‌المللی فراهم می‌کند. از یافتن همکاران در سطح بین‌الملل مثل توزیع‌کنندگان و بنکداران تا آشنایی و شناسایی خریداران بین‌المللی عمده و حتی بررسی و ارزیابی رقبا از فرصت‌های بی‌نظیری است که این شبکه اجتماعی بین‌الملل برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند!

سایر امکانات فیس بوک شامل فعالیت و تعامل در گروه‌های مرتبط با صنعت خودتان و جمع‌آوری شماره تماس‌ و سایر راه‌های ارتباطی خریداران بالقوه و هدف قراردادن خریداران از طریق محتوای مؤثر و تأثیرگذار در کنار امکانات پولی مثل تبلیغات فیس‌بوک بخش دیگری از امکانات این شبکه اجتماعی فراگیر است!

با استفاده از ویژگی‌های هدف‌گذاری فیس‌بوک، می‌توان به طور دقیق‌تر به مخاطبان موردنظرتان دست یافت که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان مخاطبان ارزشمندتری هم مورد هدف قرار می‌گیرند! یا اینکه می‌توان در نقش خریدار ظاهر شد و قیمت کالا در بازارهای جهانی را از سایر عرضه‌کنندگان دریافت نمود!

افزایش فروش و شناسایی مشتریان بالقوه با هدف صادرات از مهمترین دلیل استفاده از صادرکنندگان ایرانی برای استفاده از فیس بوک است

⚡این ابزارها می‌تواند به کسب‌وکارهای صادراتی در ایران کمک زیادی کنند و باعث افزایش فروش و گسترش بازارهای بین‌المللی شوند.

اهمیت پروفایل فیس‌بوک

هر چه پروفایل شما کامل تر باشد در فیس بوک نتیجه بهتری خواهید گرفت

⚡بیوگرافی و پروفایل از جنبه‌های مهم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است، زیرا همه چیزهایی را که بازدیدکنندگان صفحه شما باید در مورد کسب‌وکار شما بدانند، در آن خلاصه شده است.

برخلاف تصور رایج، نمایه‌های صفحات شخصی (Personal page) و صفحات شرکتی (Company page) فیس‌بوک یکسان نیستند. یک نمایه یا پروفایل شخصی متعلق به فرد است درحالی‌که صفحه شرکتی متعلق به سازمان یا شرکت است.

صفحه تجاری باید توسط شخص ساخته شود و تا پروفایل شخصی ایجاد نشود نمی‌توان Company Page یا صفحه شرکتی ساخت! در واقع هر صفحه شرکتی در فیس‌بوک به حساب شخصی متصل است.

کسب‌وکارهای ایرانی می‌توانند فعالیت خودشان را هم به‌صورت شخصی (با استفاده از اکانت شخصی) و هم در صفحات شرکتی انجام دهند! اما توصیه می‌شود که صفحات شرکتی را نادیده نگیرند و کارهای خودشان را بر آن اساس انجام دهند گرچه صفحات شرکتی برای همه جذاب نیستند؛ اما برای مخاطبانِ هدف تأثیرگذارتر و قابل‌اعتمادترند!

تا حد امکان اطلاعات موجود در فیس بوک باید کامل باشد چه صفحه شخصی فیس بوک چه صفحه شرکتی و از ارکان بازاریابی صادراتی در فیس بوک است

⚡هر شخص باید مطمئن شود صفحه کسب‌وکاری که در فیس‌بوک راه انداخته است به‌درستی تنظیم شده و اطلاعات آن کامل است و الا به تمام تنظیمات و تجزیه‌وتحلیل‌های صحیح دسترسی ندارد و مهم‌تر اینکه در جستجوهایی که کاربران فیس‌بوک انجام می‌دهند به‌درستی دیده نخواهند شد.

صفحات شرکتی در اصل معادل کانال‌اند و کانال‌ها فقط خاصیت انتشار محتوای یک‌سویه را دارند؛ اما ما در فیس‌بوک مانند لینکدین گروها را داریم که امکان تبادل نظر و تعامل دو و چندطرفه امکان‌پذیر است.

فیس‌بوک دستورات متعددی برای تکمیل نمایه (پروفایل) صفحات شخصی و شرکتی ارائه می‌دهد که بسته به صنعت شما متفاوت باشد و پاسخ‌دادن به سؤالات اساسی ممکن است مشتری یابی یا شناسایی شما توسط سایر کاربران را آسان‌تر کند.

آدرس وب‌سایت، شماره‌تلفن، ایمیل، آدرس کارگاه یا دفتر شما و سایر لینک شبکه‌های اجتماعی باید در بیو فیس‌بوک گنجانده شده و به‌روز باشد.

تلفن تان خطی باشد که همیشه پاسخگو هستید

⚡به خاطر داشته باشید، شماره تلفنی که در صفحه فیس‌بوک اعلام می‌کنید باید خطی باشد که تقریباً همیشه در ساعات کاری پاسخ داده شود. یا چنانچه از طریق مسنجر آن پیغامی دریافت می کنید در اسرع وقت پاسخگو باشید!

اهمیت و نحوه تکمیل پروفایل فیس‌بوک را اینجا بخوانید!

۱- بازاریابی با تولید محتوا

تولید محتوای موثر و تاثیرگذار می تواند بسیار مفید باشد

⚡امروزه تولید محتوای ارزشمند پتانسیل بالایی در تولید تقاضای B2B دارند. مخاطب B2B فیس‌بوک به علت حجم بالای کاربران و محتوایی که در این شبکه اجتماعی محبوب منتشر می‌شود تحت فشار و تصمیم‌گیری‌های سخت و مختلفی قرار می‌گیرند و ازاین‌رو ترجیح می‌دهد با محتوایی که برایشان ارزشمند است درگیر شود.

این محتوا می‌تواند در صفحات شخصی، صفحات شرکتی، انجمن‌ها و گروه‌های فیس‌بوک پیرامون موضوعات خاص منتشر شود تا صادرکنندگان مخاطبان بسیار تقسیم‌بندی شده و علاقه‌مندی به دست آورند.

ارائه محتوای مخصوص مشتریان خارجی یک روش کارآمد و مؤثر برای ایجاد ارتباط در این شبکه اجتماعی است. با تحقیق و شناخت نیاز و علایق مشتریان خارجی، می‌توانید محتوایی ارائه دهید که به آن‌ها جذابیت داده و ارتباط شما با مخاطب را تقویت کند. این محتوا می‌تواند شامل مقاله، ویدئو، نمونه کار و مطالب تخصصی و یا حتی غیرتخصصی و Fun باشد.

فیس‌بوک تا حد زیادی یک شبکه اجتماعی بصری است. در واقع مخاطبان با پست‌های دارای تصویر ۲٫۳ برابر بیشتر از پست‌های بدون تصویر درگیر می‌شوند.

سعی کنید از تصاویر با کیفیت بالا همراه با فونت پررنگ و یک پیام کلیدی برای حمایت از وضعیت تخصصی در صنعت خود استفاده کنید.

فیس‌بوک در تجارت بین‌الملل از ارکان اصلی بازاریابی صادراتی است چیزی که تجربه نشان داده است صادرکنندگان ایرانی استفاده نمی‌کنند

⚡ استفاده از داستان‌سرایی بصری در Status هم با سه نقطه تمایز کلیدی هم می‌تواند در جذب و اعتمادسازی مخاطبان هم به شما کمک کند!

  • ما در کار خود متخصصیم و به شما امکان دسترسی به دیدگاه‌های مدیرعامل خود را می‌دهیم.
  • ما دانش و اطلاعاتی در صنعت داریم که مایلیم آن را به اشتراک بگذاریم.
  • در هیچ یک از به‌روزرسانی‌ها در تصویر یا توضیحات پیوند وبلاگ سعی نداریم به شما بفروشیم.

۲- استفاده از امکانات لایو فیس‌بوک

لایو فیس بوک باعث ایجاد اعتماد و اعبار می شود

⚡ موضوع دیگر استفاده از فیس‌بوک لایو در کسب‌وکارهای صادراتی است. این ویژگی فیس‌بوک به کسب‌وکارها دسترسی قابل‌توجهی به مخاطبان بالقوه ۱٫۶۵ میلیارد نفری در سراسر جهان داده است. علاوه بر این، فیس‌بوک اعلام کرده است که کاربران سه برابر بیشتر از تماشای ویدیوهای از پیش ضبط شده ویدیوهای زنده را تماشا می کنند.

یم توان با لایو فیک بوک به معرفی محصولات پرداخت

⚡ فیس‌بوک لایو موهبتی است که برندهای B2B باید از آن برای اعتماد، تعامل و دسترسی بیشتر استفاده کنند. درحالی‌که بسیاری از برندها ممکن است از فیس‌بوک لایو به‌صورت موقت استفاده کنند، اما لازمه موفقیت واقعی با Live داشتن برنامه منظم است و نباید تنها به یک یا چند لایو بسنده نمود.

یم توان یک لایو را در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی راه انداخت تا باعث اعتماد مشتریان شود

⚡ صادرکنندگان ایرانی می‌توانند ماهیانه یا حتی هفتگی روز و ساعتی را برای پخش تنظیم کنند تا طرف‌دارانتان بدانند چه زمانی می‌توانند شما را به صورت زنده ببینند.

در این برنامه لایو به معرفی خدمات و محصولات خود بپردازید یا ایده بهتر اینکه لایوهای اول می‌تواند حالت مستندگونه باشد و بخواهید اطلاعات بسیار مفیدی را با کاربران به اشتراک بگذارید.

موسی رسولی راد مشاور بازاریابی صادراتی به بسیاری از شرکت‌ها پیشنهاد داد تا محلی را در شرکت یا سازمان خود برای چنین لایوهایی اختصاص دهند و تا حتی غرفه‌آرایی کنند.

این غرفه شبیه یک استودیو ساده است و مزیت آن نسبت به غرفه‌های نمایشگاهی این است که هزینه بسیار کمتری دارند و مهم‌تر اینکه به طور دائم و طولانی‌مدت می‌توان از این غرفه استفاده نمود و نتایج بسیار رضایت‌بخشی از این فعالیت‌ها نصیب صادرکنندگان ایرانی شده است!

شما می‌توانید در این لایوها علاوه بر دادن اطلاعات بسیار خوب به خریداران آن را هم‌زمان در شبکه‌های اجتماعی موازی هم منتشر کنید و به سؤالات احتمالی خریداران پاسخ دهید!

مشاوران جتصا تاکنون بارها با هدایت شرکت‌های تولیدی و بازرگانی از ظرفیت‌های فیس‌بوک آنها را به جاهای خوبی رسانده‌اند که هرگز بدون چنین راهنمایی‌هایی این‌چنین موفقیت‌هایی حاصل نمی‌شد!

۳- فعالیت در انجمن‌ها

از گروه‌های فیس‌بوک (انجمن‌ها) به عنوان کانالی برای انتشار محتوا، رویدادها، وبینارها، دموها و غیره در کنار معرفی محصولات استفاده کنید.

نام و توضیحات گروه را با کلمات کلیدی مخصوص صنعت یا محصولات خود پر کنید. از ابزارهای زمان‌بندی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که انجمن فعال است و همیشه محتوای جالبی دارد.

به گروه‌ها و جوامع مرتبط بپیوندید تا ارزش بیفزایید، در مورد محتوای دیگران نظر دهید! بخصوص نظرات کارشناسانه شما را به عنوان یک متخصص معرفی خواهد کرد!

اگر خیلی ساده و خودمانی بخواهیم بگوییم باید جلوی چشم کاربران باشید و به صورت مقطعی کار نکنید. کار و فعالیت ادمینی موقت و گذرا در فیس‌بوک باعث می‌شود خیلی زود از یادها بروید.

فیس‌بوک پلتفرمی است که بسیاری از بازاریابی صادراتی را انجام می دهد. اما فعالیت در این شبکه مانند بسیاری از شبکه‌های دیگر نیازمند فعالیت مستمر و حرفه‌ای است!

⚡ امروزه چالش اساسی کسب‌وکارهای بین‌المللی بخصوص کسب‌وکارهای صادراتی ایرانی جلب‌اعتماد مشتریان بین‌المللی است و فیس‌بوک یکی از پلتفرم‌هایی است که تا حد زیادی این کار را برای شما انجام می‌دهد؛ اما فعالیت در این شبکه مثل خیلی از شبکه‌های دیگر نیاز به فعالیت مداوم و حرفه ای دارد!

اگر در یک مهمانی‌های خانوادگی یا دوستان حضور نداشته باشید یا فقط سالی یک‌مرتبه حضور پیدا کنید چه کسی علاقه دارد با شما ارتباط برقرار کند. فضای مجازی هم از این نظر به دنیای واقعی شبیه است! اگر حضورتان مقطعی و بدون برنامه باشد کمتر نتیجه می‌گیرد.

تعامل با مشتریان خارجی در فیس‌بوک از اهمیت بالایی برخوردار است. ارائه پاسخ‌های سریع و دقیق به سؤالات و نیاز مشتریان خارجی، اعتماد آن‌ها را به برند شما افزایش می‌دهد. با استفاده از ابزارهای پیام‌رسانی فیس‌بوک، می‌توانید به سرعت به پیام‌ها و نظرات مشتریان پاسخ دهید و به آن‌ها اطمینان دهید که به نیازهای آن‌ها توجه دارید.

از انجمن‌ها و گروه‌های فیس‌بوکی می‌توان جهت تکمیل فهرست ایمیل مشتریان احتمالی برای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی هم استفاده کرد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!