جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

صادرات کاشی و سرامیک به ازبکستان و فرصت هایی که برای آن متصور است

ایران در حال حاضر یکی از بزرگترین صادرکنندگان کاشی و سرامیک در جهان است و می تواند برای صادرات این محصول به ازبکستان برنامه ریزی کند
می اوان روی صادرات کاشی و سرامیک به کشور ازبکستان برنامه ریزی های زیادی کرد و در صادر صادرکنندگان این محصول قرار گرفت

بازارهای فعلی ایران برای صادرات کاشی و سرامیک

ایران از زمان‌های قدیم از قطب‌های تولید کاشی و سرامیک منطقه و حتی جهان بوده است و پیشینه ارزشمند سفالگری غنی و بااصالت ایرانی و همچنین دسترسی به مواد اولیه و انرژی محرکی بوده است که هم اکنون کشور ما در زمره یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک جهان قرار بگیرد.

ایران از قدیم از تولیدکنندگان کاشی و سرامیک اصیل در جهان است و هم اکنون ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات کاشی و سرامیک به ازبکستان وجود دارد
تولید کاشی و سرامیک ایرانی از سالیان دراز در فرهنگ ایرانی جای داشته است

سال‌های سال به دلیل رشد صنعت ساختمان در ایران، صنعت کاشی و سرامیک ایرانی هم پابه‌پای صنعت ساختمان در ایران رشد کرده است؛ اما هر از چند گاهی به دلیل افت‌وخیزهای صنعت ساختمان، این صنعت وارد رکود می‌شد و بخش زیادی از کارخانجات ایرانی برای بقا مجبور به کاهش قیمت و حتی جنگ رقابتی شوند!

ما در کشورمان حدود ۱۴۰ واحد تولید کاشی و سرامیک داریم که ظرفیت آنها حدود ۷۰۰ میلیون مترمربع است که بیش از سه مصرف داخل کشور است.

⚡ تولید کاشی و سرامیک در این تعداد کارخانه سالیانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمربع است که حدود ۳۵ درصد آن صادر می‌شود؛ ولی با توجه به ظرفیت خالی به راحتی کارخانجات ایرانی بدون هیچ سرمایه‌گذاری می‌توانند تا بیش از دوبرابر صادرات فعلی، صادرات خود را افزایش دهند.

ایران بزرگترین صنعت کاشی و سرامیک را در منطقه دارد که ماشین آلات ان هم بی نظیر است

مهم‌تر از همه صنعت کاشی و سرامیک کشور آخرین تکنولوژی‌های تولیدی روز دنیا را دارد و سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در این صنعت از لحاظ واردات سطح تکنولوژی بی‌نظیر بوده است.

ضمن اینکه برای تولید در این بخش موقعیت جغرافیایی مناسبی برخوردار هستیم و می‌توانیم صادرکننده به کشورهای مختلف از جمله عراق، پاکستان، روسیه و … باشیم.

هر چند بیشتر صادرات کاشی و سرامیک ایرانی به کشور عراق است؛ اما اخیراً راه صادرات برای شرکت‌های تولیدکننده کاشی و سرامیک باز شده است و شرکت‌های مختلف بخصوص کشورهای آسای مرکزی شناخت بیشتری نسبت به صنایع ساختمانی ایران بخصوص محصولات کاشی و سرامیک ایرانی پیدا کرده‌اند.

⚡ کشور عراق بازار خوبی برای صادرات کاشی و سرامیک ایرانی است؛ اما رقابت بالا و تمرکز روی کشورهای سهل‌الوصول‌تر ما را از سود صادراتی بیشتر به کشورهایی که ظرفیت بالایی دارند باز می‌دارد.

صادرات کاشی و سرامیک به کشورهای ازبکستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه، ارمنستان، روسیه، پاکستان، آذربایجان، عمان، ترکمنستان و حتی کشورهای دوردستی مثل کنیا در قاره آفریقا و حتی کشورهای اروپا می‌تواند برای تولیدکنندگان میسر باشد.

کاشی و سرامیک ایرانی به بیش از 50 کشور جهان در حال صادرات است
صادرات کاشی و سرامیک ایران به بیش از ۵۰ کشور جهان منجمله ازبکستان

طبق آمار کاشی و سرامیک ایرانی به بیش از ۵۰ کشور جهان صادر شده است و این به این معنی است که می‌توانیم روی کشورهای سهل‌الوصول‌تری تمرکز کنیم.

فرصت های صادرات کاشی و سرامیک به ازبکستان

کشور ازبکستان باتوجه‌به موقعیت و بخصوص نزدیکی به کشور ما از مقاصد صادراتی بسیار خوبی برای صادرات کاشی و سرامیک ایرانی است.

کشور ازبکستان به‌شدت در حال بازسازی زیرساخت‌های قدیمی است و صنعت ساختمان در این کشور بسیار پررونق است. جالب است بدانیم در سال‌های اخیر صنعت ساختمان در کشور ازبکستان نزدیک به ۷۰ درصد رشد داشته است که عدد بسیار قابل‌توجهی است.

کشور ازبکستان به پشتوانه وام‌هایی که از منابع خارجی دریافت می‌کنند به‌شدت در حال بازسازی است و کسانی که اخیر به این کشور سفر کرده‌اند پیشرفت‌های این کشور را غیرقابل‌توصیف می‌دانند. ضمن اینکه با وسعت کمی که دارد تقریباً جمعیت قابل‌توجهی دارد و جمعیت زیاد به معنی مصرف و رشد صنایع مختلف بخصوص صنایع ساختمان این کشور است.

⚡ اما در این سمت ماجرا، صنایع کاشی و سرامیک از معدود صنایع پیشروی ایران است که رشد قابل‌توجهی در بین صنایع ساختمان داشته است. بسیاری از تجار و مصرف‌کنندگان کشورهای همسایه و حتی کشورهای دوردست زمانی که تنوع و کیفیت کاشی و سرامیک کارخانجات ایرانی را می‌بینند در نگاه اول حتی با محصولات شرکت‌های اروپایی مثل اسپانیا و ایتالیا اشتباه می‌گیرند.

هر چند که صنایع ما با محصولات درجه یک این کشورها مقداری فاصله دارد؛ اما وقتی موضوع قیمت و کیفیت در کنار هم سنجیده می‌شود محصولات ایرانی رتبه بسیار خوبی برای انتخاب تاجران و خریداران عمده کاشی و سرامیک کشور ازبکستان یا سایر کشورهای آسای مرکزی قرار می‌گیرند.

موضوع دیگر هزینه‌های حمل‌ونقل است که تأمین از ایران می‌تواند به‌شدت برای آنها صرفه اقتصادی داشته باشد.

رشد صنعت ساختمان در ازبکستان:

بخش ساخت‌وساز ازبکستان در سال ۲۰۱۹، بعد از اینکه در سال قبلش یعنی سال ۲۰۱۸، ۱۴٫۳ درصد رشد را به ثبت رساند، رشد واقعی ۲۲٫۹ درصدی را ثبت کرد.

رشد ساخت‌وساز در سال‌های بعد به‌خاطر شیوه ویروس کرونا کاهشی بوده؛ اما این رشد همچنان قابل‌ملاحظه است و می‌تواند بازارهای جذابی برای صنایع کاشی و سرامیک ایرانی باشند!

حجم تجارت صنعت ساختمان در این کشور بیش از ۱۲ میلیارد دلار است که پیش‌بینی می‌شود هر سال حدود ۵ درصد این بازار رشد کند که در بین صنایع مختلف جزء صنایع جذاب بازارهای صادراتی محسوب می‌شود

ضمن که نمایشگاهای تخصصی صنعت ساختمان تحت عنوان UzBuid در این کشور برگزار می شود که تولیدکنندگان ایرانی می توانند در این نمایشگاهها شرکت کنند.

نمایشگاهها فرصت بسیار خوبی برای معرفی محصولات ایرانی بخصوص صنعت ساختمان است. در ازبکستان نیز شرکت های زیادی در زمینه واردات کاشی و سرامیک برای تامین مصالح صنعت ساخت و ساز در این نمایشگاه ها شرکت می کنند که می توانند فرصت آشنایی بسیار خوبی برای شرکت های ایرانی باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد صادرات به ازبکستان مقاله مرتبط و اختصای آن را در جتصا ببینید!

دیدگاه‌ها (7)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

  میرزائی مهمان 29 آذر 1402 پاسخ

  باسلام و احترام کاشی بین کابینتی تک گل 30 در 60 سانت در 32 طرح و رنگ در استان البرز کرج ، آماده همکاری 09197135700

  رضا مهمان 19 فروردین 1402 پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات بسیار عالی شما
  ما صادر کننده بیشتر به کشورهای cis هستیم
  و تصمیم داریم بزودی داخل ازبکستان تاشکند دفتر و انبار بگیریم برای صادرات کالاهای ایرانی و اماده همکاری با همه دوستان هستیم
  با تشکر

   حسینی مهمان 19 فروردین 1402 پاسخ

   سلام.ماهم تامین کننده کالا جهت صادرات به آسیای میانه هستیم تولیدات خشکبار؛مصالح ساختمانی صیفی جات داروهای گیاهی میلگرد و.....دارای نماینده وترخیص کاردرگمرک سرخس نیزهستیم

  حمید شاکلی مهمان 1 اسفند 1401 پاسخ

  تولیدکننده کاشی و سرامیک در استان یزد هستیم.مشهد انبار داریم. برای صادرات از مشهد می تونیم تحویل بدیم. بدون واسطه و تحویل مستقیم از انبار مشهد که مناسب صادرات به کشورهای حوزه CIS است و تو مشهد می تونه با واگن حمل کنه. هر کی خواست اعلام کنه. در ضمن از مطالب شما هم استفاده کردیم. آیا برای پیدا کردن مشتری می تونیم از شما کمک بگیریم.

   میثم رسولی راد مدیر کل 29 اسفند 1401 پاسخ

   دوست عزیز. از اینکه به مقاله ما علاقه نشان دادید بسیار سپاسگذاریم. استان یزد مهد کاشی و سرامیک ایران است اما متاسفانه از ظرفیت های صادراتی آن به اندازه کافی استفاده نشده است! اگر درست و اصولی آموزش ببینید خواهید توانست صادرات استان را در حد خودتان افزایش و رونق دهید! ضمن اینکه اگر در شهر مشهد هم انبار دارید می توانید از این ظرفیت برای صادرات به کشورهای آسیای مرکزی استفاده کنید! البته باید با تحقیقات و مطالعه بازار به اطلاعات خوبی دسترسی پیدا کنید! موفق باشید!

   قادری مهمان 19 فروردین 1402 پاسخ

   باسلام مامتونیم کالای شمارو درآسیای میانه بفروشیم ازمرزسرخس09152457526

   یاسر مهمان 11 تیر 1402 پاسخ

   سلام لطفا در واتساپ به بنده پیام دهید

   09125343526

error: Content is protected !!