جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

صادرات عسل ، فرصت ها و بازارهای جدید پیش رو

صادرات عسل از ایران و کمک از جتصا
✍ در این متن سعی داریم شما را با صادرات عسل ، اصول بازاریابی و بازارهای نوظهور صادراتی آن آشنا کنیم.

عسل از محصولات پرطرف‌دار همه جای دنیا است و حجم بزرگی در تجارت بین کشورها دارد. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و طبیعت کوهستانی و جنگلی از کشورهای به نام تولید عسل است و بخش زیادی از آن به دلیل کیفیت و قیمت مناسب صادر می‌شود.

ایران از کشورهای عمده تولیدکننده عسل در جهان است و استان های زیادی در ایران درگیر تولید عسل مرغوب اند که قابلیت صادرات دارد

⚡ زنبورها عمدتاً شهد غنی از قند گل را از محیط خود جمع می‌کنند و در کندو مرتباً شهد را مصرف کرده، هضم و مجدداً شهد می‌کنند. محصول نهایی عسل است، مایعی که غذای ذخیره شده زنبورها است. بو، رنگ و طعم عسل هم تا حد زیادی بستگی به انواع گل‌های استفاده شده دارد.

عسل به علت اسیدیته خاص، مقدار کم آب و وجود هیدروژن پراکسید به‌سختی فاسد می‌شود ازاین‌رو نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. عسل مهروموم شده تا هزاران سال هم فاسد نمی‌شود!

رنگ عسل از روشن تا زرد تیره یا حتی ممکن است به سیاهی بزند. رنگ عسل به عوامل زیادی بستگی دارد اینکه شهد از چه گلی گرفته شده، در چه محیطی نگهداری شده است و تولید آن چه زمانی بوده است؟

رنگ عسل تاثیر زیادی در فروش آن دارد و در اکثر کشورها رنگ عسل می تواند شاخص قیمت در صادرات عسل باشد

⚡ رنگ عسل از جنبه تجاری هم اهمیت زیادی دارد و در اکثر کشورهایی که بازار بزرگی برای عسل وجود دارد رنگ عسل برای خریداران اولویت زیادی دارد! به عنوان یک قاعده کلی، عسل‌های روشن طعم ملایم‌تر و عسل‌های تیره طعم قوی‌تر دارند. گاهی اوقات عسل‌هایی که به صورت عمده عرضه می‌شوند، برای ایجاد طعم و رنگ ثابت و ویژه با فرمول خاصی ترکیب می‌شوند. برخی عسل ها مثل عسل های سفید رنگ خاصیت دارویی دارند! رنگ عسل طبیعی از بی‌رنگ تا تیره می‌تواند متغیر باشد.

کاربردهای عسل

عسل علاوه بر مصرف خوراکی کاربردهای زیادی دارد. عسل مهم‌ترین محصول زنبورعسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می‌شود. اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نیست و محصولاتی همچون ژل رویال و موم را هم تولید می‌کنند.

از فراورده های شگفت انگیز عسل ژل رویال است که خواص درمانی بسیاری دارد و قابلیت صادراتی بالایی هم دارد

⚡ژل رویال که به آن شاه انگبین، شیر زنبورعسل، شهد شاهانه و غذای ملکه هم می‌گویند بسیار مغذی و نیروبخش است. این ماده غنی‌ترین ماده مغذی بیولوژیک جهان است که در طب باستان آن را اکسیر جوانی و مایه حیات می‌شناختند و اکنون هم در کشورهای پیشرفته بر پایه تحقیقات علمی استفاده طبی زیادی دارد.

ژل رویال و سایر فرآورده های عسل قابلیت صادرات بالایی دارند و فقط نباید از عسل به عنوان صادرات خود عسل نام برد

⚡ علاوه بر ژل رویال صنعت داروسازی در سال‌های گذشته استفاده زیادی از موم داشته است و مصرف آن در صنایع داروسازی و لوازم آرایشی و بهداشتی در حال افزایش است. تولید انواع کرم و صابون و حالت‌دهنده‌های مو بر پایه عسل از ابتدائی‌ترین کاربردهای آن در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی است.

صنایع غذایی در جهان تحت فشار مصرف کنندگان مجبورند عسل را جایگزین شکر کنند

⚡ از دیگر کاربردهای عسل، استفاده در صنایع غذایی است. شرکت‌های صنایع غذایی از سمت مصرف‌کنندگان بخصوص مصرف‌کنندگان کشورهای توسعه‌یافته تحت فشارند تا شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی را محدود کنند و به جای آن از جایگزین‌های طبیعی مثل عسل استفاده کنند.

مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده عسل جهان:

در سال ۲۰۱۹ کشور چین با تولید ۴۹۷ هزار تن به رتبه اول تولید عسل جهان دست یافت و کشور ترکیه با تولید ۱۱۷ هزار تن به رتبه دوم تولید عسل در این سال رسید!

در ایران با توجه به تراکم مناسب گل‌وگیاه در مناطق مختلف و سال‌ها تجربه زنبورداران با تولید ۷۸ هزار تن عسل، به سومین کشور تولیدکننده این محصول در جهان رسیدیم. از سال ۱۳۹۳، تولید عسل طبیعی ایران هرسال ۰٫۲ درصد افزایش داشته است.

انواع عسل

تنوع عسل در ایران به دلیل تنوع پوشش های گیاهی بی نظیر است

⚡ عسل‌ها معمولاً بر اساس پایه گلی که از شهد آن در تهیه عسل استفاده شده نام‌گذاری می‌شود که معروف‌ترین آنها عسل آویشن، کنار، مرکبات، گون، شوید، یونجه، رازیانه، بابونه و اکالیپتوس است.

به علت متنوع بودن گیاهان منطقه استقرار کندوها، عسل‌های به دست آمده کم‌تر تک‌گلی بوده و بیشتر از چندین گیاه تولید می‌شوند. اگر اصطلاحاً می‌گویند عسل گز یا عسل آویشن، منظور این است که بیش‌ترین شهد از نباتات گز و آویشن وارد عسل شده است.

تغذیه زنبور از هر گیاه، باعث تولید عسل همان گیاه می‌شود و طبیعتاً خواص آن گیاه به خواص طبیعی عسل اضافه می‌شود و اکسیر فوق‌العاده آن گیاه با پایه عسل به وجود می‌آید.

عسل های ایرانی از بهترین های عسل های جهان است و برخی آنها خواص درمانی دارند

⚡ عسل آویشن، عسل گون، عسل بهارنارنج، عسل طبیعی، عسل اقاقیا، عسل رازیانه، عسل کُنار، عسل وحشی و عسل مانوکا جزو عسل‌های صادراتی خاص هستند و برخی از آنها خواص درمانی دارند که اگر در بازارهای خارجی درست بازاریابی شوند برای چنین تولیدکنندگانی صادرات عسل بسیار به‌صرفه خواهد بود!

برخی عسل را بر اساس منطقه آن تقسیم‌بندی می‌کنند طور مثال عسل زنجان، عسل سبلان، عسل ملک شاهی یا عسل سیستان که بسیار شناخته شده‌اند.

هر استان ایران عسل مخصوص به خودش را دارد عسل سبلا کوهرنگ و صحنه و کنگاور مهمترین انواع عسل اند که قابلیت صادرات به کشورهای مختلف را دارند

⚡ عسل سبلان (اردبیل)، عسل کوهرنگ (چهارمحال‌وبختیاری)، عسل صحنه و کنگاور (کرمانشاه) ، عسل خوانسار و نجف‌آباد (اصفهان)، عسل ملک شاهی (ایلام)، عسل کبیر کوه (ایلام)، عسل مازندران، عسل گیلان، عسل خراسان، عسل چهارمحال‌وبختیاری، عسل خوزستان، عسل کردستان و عسل زنجان از مهم‌ترین انواع و مناطق تولید عسل کشورند.

کشورهای صادرکننده عسل

ایران سومین تولیدکننده عسل جهان است اما 64 مین صادرکننده این محصول باارزش است!

⚡ در سال ۲۰۲۰ کشور نیوزیلند با صادرات ۱۳% عسل دنیا بزرگ‌ترین صادرکننده عسل بود و بعد از آن چین، آرژانتین، آلمان و اکراین از صادرکنندگان عمده عسل جهان در این سال بودند. در قاره آسیا کشورهای چین، هند، ترکیه و ویتنام عمده‌ترین صادرکنندگان عسل در این سال بودند.

باوجوداینکه ایران در همین سال رتبه سوم تولید عسل جهان را داشت اما متأسفانه در بین صادرکنندگان بزرگ دنیا جایی نداشت و رتبه ۶۴ جهان را به دست آورد! این شکاف زیاد نشان می‌دهد در صادرات عسل بسیار عقب هستیم و تاکنون فرصت‌سوزی‌های زیادی انجام شده است.

تعداد مزرعه های عسل در ایران زیاد است اما اگر آنها را نجمیع کنیم قادریم صادرات را تا چندبرابر افزایش دهیم

⚡ اخیرا در هر سال تنها ۹۱۵ هزار دلار صادرات داشته ایم و عمده کشورهای هدف صادراتی ایران کشورهای مالزی، آذربایجان، قطر، چین، ترکیه، عراق و سایر کشورهای همسایه بوده‌اند.

ما سال‌های سال کشور وارداتی بوده‌ایم و تخصص‌های خوبی در واردات داریم اما در صادرات به‌غیراز افراد یا شرکت‌های محدود صادرکنندگان خوبی نبوده‌ایم و متأسفانه فرهنگ صادراتی ندارد.

مثلاً در کشور سوریه که توسط ایرانی‌ها آزاد شد و علی‌رغم علاقه تجار سوری به دادوستد با تجار ایرانی موفق نبوده‌ایم و بر عکس تجار و تولیدکنندگان کشور ترکیه با ممنوعیت‌هایی که دولت سوریه برای تجار این کشور گذاشته است به‌مراتب از تجار ایرانی موفق‌تر بوده‌اند!

یکی از مصداق‌های فرهنگ صادراتی توجه به سلیقه و نیاز مردم در کشور هدف است! در تجارت نباید فکر کنیم تولیدکننده کالا را تولید و بسته‌بندی می‌کند و مشتری مجبور به خرید از ماست. توجه به سلیقه مشتری در ارائه کالا و بسته‌بندی موضوع مهمی است که باعث می‌شود کالا موردتوجه خریدار قرار بگیرد یا تمایلی به خرید کالا نداشته باشد.

این موضوع اتفاقاً در صادرات اهمیت بیشتری دارد زیرا فرهنگ و سلیقه مشتری یک کشور ممکن است با فرهنگ و سلیقه‌ای که از مشتری ایرانی سراغ داریم متفاوت باشد و لازم باشد تا در بسته‌بندی یا خود کالا تغییراتی دهیم. توجه به همین نکات ساده می‌تواند یک بازرگان را در تجارت از سایرین موفق‌تر کند.

مثلاً در صادرات عسل، شناخت سلیقه و کشف اولویت‌های هر بازار احتمال موفقیت صادرات را بیشتر می‌کند.

بسته بندی عسل می توان با ایجاد ارزش افزوده تجارت عسل را بسیار سوده ده کند

⚡ شناسایی بازارهای هدف و معیارهایی واردات عسل در کشور هدف چیست؟ آیا ارگانیک بودن عسل در آن بازار اولویت دارد؟ یا مثلاً نقش درمانی عسل در آن بازار مهم است؟ آیا محصول قرار است صادرات مجدد شود یا در صنایع آن کشور استفاده شود یا به مصرف خرده‌فروشی برسد؟ رقبا که هستند و بهترین قیمت رقابتی چیست؟ توان خرید مصرف‌کنندگان چگونه است؟ آیا خریداران از پس بسته‌بندی گران‌قیمت برمی‌آیند یا خیر؟ پاسخ همه این سؤالات با تحقیق و مطالعه بازار به دست می‌آید.

یکی از حلقه های مهم مفقوده صادرات عسل، فروش عسل به صورت فله و غیر بسته بندی است

⚡ حلقه مفقوده صادرات ما در خیلی کالاها مثل عسل نه بسته‌بندی کالا و نه تولید باکیفیت کالاست! حلقه مفقوده صادرات ما ضعف در تحقیقات بازار و بازاریابی بین‌المللی است.

ضمن اینکه متأسفانه واسطه‌های داخلی و برخی کشورها از ضعف بازاریابی و ناآگاهی صادرکننده ایرانی استفاده می‌کنند و کالای بارزش ایرانی من‌جمله عسل را با قیمت نازل خریداری می‌کنند تا جائیکه در بعضی کالاها بعد از دو دست واسطه‌گری، تازه محصول فله ایران به دست خریدار عمده دست‌اول می‌رسد. دراین‌بین هر واسطه حتی به دنبال سود بالاتر از مزرعه‌دار و صادرکننده ایرانی است.

در مجموع بیشترین حجم صادرات عسل ایران طی سال‌های گذشته به کشورهای ترکیه، عراق، قطر، کویت، امارات، عمان، آذربایجان، روسیه و افغانستان بوده است.

کشورهای واردکننده عسل

در فهرست کشورهای واردکننده عسل در سال ۲۰۲۰ کشورهای آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، انگلستان و عربستان سعودی به ترتیب بزرگ‌ترین واردکنندگان عسل بوده‌اند!

البته برخی کشورهای اروپایی مثل آلمان و فرانسه بخشی از عسل وارداتی را با سورتینگ دوباره وبرند سازی با هزینه‌ای بالاتر صادر می‌کنند و بخشی هم در صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی مصرف می‌شود.

پیش‌بینی‌ها و فرصت‌های صادرات عسل

چشم انداز مصرف و خرسد عسل در جهان بسیار مثبت است و پیش بینی ها می گویند مصرف آن در جهان به شدت رو به افزایش است و زنبورداران باید روی این موضوع آینده نگری داشته باشند

⚡ پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی عسل در دوره (۲۰۲۱-۲۰۲۶) بر اساس نرخ رشد مرکب سالانه ۵٫۴٪ رشد کند که در مقیاس جهانی عدد بسیار بالایی است! بخش زیادی از این افزایش تقاضا به دلیل فشار مصرف‌کنندگان به صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی است!

با توجه به خواص ضد باکتری، ضدویروسی و ضدقارچی عسل، به عنوان داروی مؤثر درمان سرفه حاد و عفونت گلو در دوره کرونا این محصول بیشتر در جهان و بخصوص کشورهای مرفه معرفی و استفاده شد.

 از طرفی عسل تا حد زیادی به عنوان شیرین‌کننده طبیعی استفاده می‌شود. عسل را می‌توان در نوشیدنی‌ها، غذاهای فرآوری شده، مرباها و ژله‌ها استفاده کرد و از طرفی مصرف آن در محصولات بهداشتی و زیبایی هم رو به افزایش است.

از سوی دیگر عوارض زیادی در مصرف قندهای مصنوعی دیده شده است و مصرف‌کنندگان در کشورهای مختلف به صنایع غذایی فشار می‌آوردند تا شیرین‌کننده‌های طبیعی مثل عسل را جایگزین قندهای مصنوعی کنند.

⚡ این‌ها همه نشانه‌های افزایش تقاضای عسل طی چند سال آینده است و برنده کسب‌وکارهایی‌اند که خود را برای پاسخ به تقاضاهای جدید آماده می‌کنند.

ورود به بازارهای جدید و جذاب قرار نیست در عرض یک سال و یکباره اتفاق بیفتد بلکه هر تغییری نیاز به زمان دارد. هر تولیدکننده یا صادرکننده اگر بتواند با هدف‌گذاری مثلاً ۲۰ درصدی برای ورد به بازار کشورهای پربازده برنامه‌ریزی کند بعد از مدتی خواهد توانست در این بازارها مشتری داشته باشد و چه‌بسا سودی که مثلاً از صادرات ۲۰ درصدی به کشورهای مرفه‌تر عایدش شود با سود ۸۰ درصدی صادرات به کشورهای ضعیف‌تر برابری کند.

در این بازار روبه‌رشد قطعاً فرصت‌های زیادی برای صادرکنندگان ایرانی پیش رو است. انتظار رشد مصرف نه‌تنها در مورد عسل صدق می‌کند بلکه در مورد محصولات جانبی عسل هم صادق است.

زهر زنبور عسل، ژل رویال، موم، بره موم و گرده گل اصلی ترین محصولات زنبورداری هستند که صادرات خوبی خواهند داشت

⚡ زهر زنبور، ژل رویال، موم، بره‌موم، و گرده گل از فرآورده‌های عمده زنبورعسل‌اند که افزایش مصرف آنها در صنایع مختلف تأیید شده است و آینده خوبی برای آنها متصور است.

فرصت‌های صادرات عسل به اروپا

اروپا می تواند پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات عسل ایرانی باشد زیرا روندها از رشد این بازار خبر می دهند

⚡ علی‌رغم اینکه اتحادیه اروپا پس از چین دومین تولیدکننده بزرگ عسل جهان است تنها جوابگوی ۶۰% مصرف خودش است و مجبور به واردات ۴۰ % نیازش از سایر کشورهاست.

کشورهای عمده تولید عسل در اروپا (رومانی، اسپانیا، مجارستان، آلمان، ایتالیا، یونان، فرانسه و لهستان) عمدتاً در جنوب اروپا واقع شده‌اند، جایی که آب‌وهوا برای زنبورداری مطلوب‌تر است.

طی سال‌ها کشورهای غرب اروپا واردات بیشتری نسبت به کشورهای غرب اروپا داشته‌اند. یک روند جالب، تغییر تدریجی واردات به سمت کشورهای اروپای شرقی است و مصرف کشورهای اروپای شرقی هم در حال افزایش است.

در سال‌های اخیر واردات کشوهایی مثل رومانی، بلغارستان و مجارستان افزایش قابل‌توجهی داشته است. این سه کشور در سال ۲۰۲۰ بیش از بیست میلیون یورو واردات عسل داشته‌اند (بین سه کشور رشد بازار رومانی بیش از کشورهای بلغارستان و مجارستان است)!

مجموع واردات عسل سه کشور رمانی - بلغارستان و مجارستان

⚡ آلمان به‌تنهایی ۱۲ درصد واردات عسل جهان را دارد. آلمان بزرگ‌ترین بازار محصولات ارگانیک است و بنابراین عسل ارگانیک کشورهای درحال‌توسعه مورد استقبال خریداران آلمانی است. توجه آلمانی‌ها به سبک زندگی سالم محرک اصلی خریداران عمده این کشور به تأمین محصولات ارگانیک است.

قیمت عسل‌های ارگانیک بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت عسل معمولی بالاتر است. تقریباً هر زمان که قیمت عسل معمولی در بازارها افزایش دارد افزایش قیمت عسل ارگانیک در بازارها بیش از عسل معمولی بوده است.

صادرات عسل به برخی کشورها به صورت فله و با استفاده از بشکه های مخصوص انجام می شود

⚡ عسلی که برای مصارف صنعتی به آلمان وارد می‌شود به صورت فله حمل می‌شود. صادرکنندگان معمولاً از بشکه‌های فولادی یا پلاستیکی ۲۰۰ لیتری استفاده می‌شود. بشکه‌ها باید از بیرون رنگ شده و از داخل آستر شوند. بسته به نظر خریدار، از موم زنبورعسل یا کیسه‌های پلاستیکی به عنوان آستر استفاده شود.

برای صادرات به اروپا بخصوص آلمان با نمایش تصاویر مناطق زنبورداری، عسل ارگانیک خود را به عنوان یک محصول طبیعی عاری از مواد شیمیایی معرفی کنید. علاوه بر این، با توضیح شیوه‌های زنبورداری ارگانیک خود، مانند درمان زنبورها، نشان دادن مناطق بکر و نحوه تغذیه زنبورها، اعتماد واردکنندگان را جلب کنید.

عسل ارگانیک، نحوه استحصال، مزارع برداشت، نحوه نگهداری و مسائل دیگر می‌تواند روی خرید بخصوص خریداران اروپایی بسیار مؤثر باشد

⚡ برخی مناطق کوهپایه‌ای ایران بخصوص کوهپایه‌های البرز، دماوند و بخش‌هایی از خراسان واقعاً بی‌نظیر، دست‌نخورده و بکر است و خریداران عمده سایر کشورها هم تا حدی این موضوع را می‌دانند.

در بازاریابی و تبلیغات در مورد اینکه عسل استحصالی از کدام گیاهان است و نحوه برداشت آن از زنبورعسل توضیح دهید. به مشتریان احساس خوبی نسبت به یافتن منبع عالی از عسل محلی بدهید! بر تازگی محصول تاکید کنید. چه خریداران عمده و چه خریداران خرد دوست دارند محصولات تازه را خرید کنند.

از هر کندویی که عسل استحصال می‌شود شماره کندو، مقدار برداشت و تاریخ برداشت را یادداشت کنید و زمانی که همه آنها را در یک ظرف جمع می‌کنید مجدداً به آن یک شماره دهید.

ممکن است خریداران اروپایی هنگام مذاکره سیستم ردیابی محصول را از شما مطالبه کنند که با نشان دادن این اسناد باعث جلب اعتماد آنها خواهید شد. این شماره باید روی محصول بسته‌بندی به عنوان شماره بچ (Batch Number)درج شوند!

صادرات عسل به اروپا کار سختی نیست، اما رعایت الزامات ضروری است. متاسفانه بسیاری از صادرکنندگان ضوابط را رعایت نمی کنند و فقط می گویند صادرات به اروپا سخت است.

⚡ صادرات به اروپا سخت نیست اما نیاز به رعایت الزامات است. متأسفانه بسیاری از صادرکنندگان به دنبال الزامات نیستند و تنها می‌گویند صادرات به اروپا سخت است. درصورتی‌که خیلی از محصولات باکیفیت ایرانی بخصوص عسل‌های ارگانیک مناطق کوهپایه‌ای ایران کاملاً مناسب صادرات به اروپاست. یکی از موارد ضروری در تولید عسل باکیفیت و ارگانیک عدم استفاده از دارو در عسل، حرارت ندادن عسل، عدم استفاده از تغذیه مصنوعی و عدم استفاده از نور مستقیم خورشید است.

بسته‌بندی عسل صادراتی

یکی دیگر از مراحل کار صادرات انتخاب یک بسته‌بندی مناسب محصول است. بسته‌بندی که مقاوم و زیبا باشد، هزینه زیادی به صادرکننده تحمیل نکند، مشتری‌پسند باشد و در فروش بهتر کمک کند یک بسته‌بندی ایده‌آل است!

 ثابت شده است که رنگ‌ها تأثیر زیادی در جذب مشتری دارند و هر رنگ بیان‌کننده ویژگی آن محصول است. به طور مثال رنگ بسته‌بندی عسل می‌تواند بر اساس نوع گلی که شهد از آن تهیه شده، متفاوت باشد.

صادرات عسل به ‌صورت تحت برند و بسته ‌بندی سود به‌مراتب بالاتری نصیب تاجر و صادرکننده ایرانی می‌کند

⚡ استفاده از ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای دربسته بندی عسل بسیار متداول است. بعضی شرکت‌ها از بطرهای طرح‌دار استفاده می‌کنند شکل شش‌ضلعی ظرف عسل الگویی از لانه زنبور است و تعبیه قاشق عسل داخل ظرف زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

می‌توانید برای ظروف غیرمعمول و محلی عسل قیمت خوبی بدهید. مثلاً می‌توان دو شیشه عسل را داخل یک جعبه یا سبد چوبی کوچک و محلی قرار داد و جذابیت ایجاد کرد. بهبود فروش با اندازه و سبک‌های مختلف بسته‌بندی امکان‌پذیر است بااین‌حال، هرگز کیفیت بسته‌بندی نباید به خطر بیفتد.

بهتر است قبل از انتخاب طرح موردنظر برای بسته‌بندی از تجربیات دیگر کشورها استفاده کنید زیرا ممکن است ایده شما اثر معکوس روی فروش داشته باشد.

یا مثلاً عسل را با بسته لیمو بفروشید و بروشور دستورالعمل لیموناد عسل بدهید. ترکیبات دیگری که می‌توانند با عسل پیشنهاد شوند عسل و بادام، عسل و پرتقال، عسل و گردو و غیره است. البته این روش بیشتر مناسب بازارهای خرده‌فروشی است و اگر توانستید در کشور هدف محصول را به مشتری نهایی برسانید این روش بیشتر پیشنهاد می‌شود.

البته چون ایران منابع بادام و گردوی بسیار با کیفیتی دارد می‌توانید به خریدار عمده خارجی که احیاناً بخواهد محصول را به مشتری نهایی بدهد این موضوع را پیشنهاد دهید.

بسته بندی خوب و جذاب و همچنین برچسب گذاری از عوامل موفقیت بازاریابی صادراتی عسل است

⚡ برچسب‌گذاری جذاب بسیار مفید است و اگر ماهیت محلی یا ملی عسل روی برچسب نشان داده شود در جا افتادن محصول کمک بزرگی می‌کند. روی ظروف عسل صادراتی اطلاعات فروشنده و تولیدکننده به همراه اطلاعات کاملی از عسل، مواد مغذی و تاریخ تولید و انقضا به طور واضح درج شوند. تمام عسل‌هایی که در اتحادیه اروپا به بازار عرضه می‌شوند باید قوانین کیفیت و برچسب‌گذاری مندرج در دستورالعمل عسل (۲۰۰۱/۱۱۰) را رعایت کنند.

بازاریابی نوین در صادرات عسل

استفاده از روش های بازاریابی دیجیتال و سایر مهارت های صادراتی در صادرات عسل بسیار موثر است

⚡ زنبورداران و صنایع بسته‌بندی عسل باید به فکر خروج انحصار صادرات عسل از کشورهای همسایه و حضور در بازارهای برتر مثل بازار اروپا و دیگر مناطق جهان باشند تا به سود واقعی این محصول باارزش دست پیدا کنند.

رمز موفقیت تنها در تولید محصول باکیفیت نیست اگر بهترین محصول را هم تولید کنید اما با خریداران دست‌اول ارتباط نگیرید موفقیت چندانی نخواهید داشت و سود اصلی نصیب بازرگانان و واسطه‌های داخلی و سایر کشورها خواهد شد.

بازاریابی نوین ابزارهایی در اختیار صادرکنندگان می‌گذارند که در حالی در شهر و کشور خود نشسته است کالا در معرض دید هزاران هزار خریدار عمده قار می‌گیرد. این ابزارها به نحوی کالا یا خدمات را به خریدار عمده معرفی می‌کنند که حتی در صورت سفر به ایران هم نمی‌توانند به این اطلاعات دست پیدا کنند و این همان چیزی است که دقیقاً خریداران عمده دنبال آن‌اند.

صادرکننده‌ای که همچنان با روش‌های قدیمی و سنتی عمل می‌کند یا در چرخه واسطه گران داخلی و خارجی می‌افتد یا در زمان کوتاه و با سود ناچیز از بازار خارج می‌شود و هرگز وارد بازارهای جذاب و پربازده صادراتی نخواهد شد!

موضوع دیگر مهارت‌های جامع صادراتی است که هر بازرگان موفق باید در مورد آنها بداند تا بتواند یک صادرات موفق را رقم بزند! مهارت‌هایی همچون مکاتبات در صادرات، روش‌های نوین بازاریابی و چگونگی شرکت در نمایشگاه‌ها کمک زیادی به صادرکنندگان عسل خواهد کرد!

دیدگاه‌ها (2)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

  ضابطی منش مهمان 20 فروردین 1402 پاسخ

  دوستی می گفت شرایط صادرات عسل به روسیه خاص است. می خواستم ببینم این شرایط چیه؟

  رمضان زاده حقانی مهمان 20 فروردین 1402 پاسخ

  بهترین عسل را در نیشابور- شهرستان قدمگاه تولید می کنیم. واقعا نمی دونستم این اندازه می تونه برای صادرات عسل فرصت باشه! اگر دوستان کسی علاقه داشت تامین از من و صادرات و فروش از شما.

error: Content is protected !!