جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

نوآوری در بسته بندی صادراتی

اگر صادرکنندگان به بسته بندی اهمیت بدهند در صادرات بیش از پیش موفق تر عمل خواهند کرد

صادرات پایدار با بسته بندی صادراتی خلاقانه

بسته بندی زیرمجموعه هنر بازاریابی است که نشانگر تأثیر بسته بندی در موفقیت یک محصول در بازار صادراتی است. بسته بندی صادراتی یکی از مهمترین موضوعات صادرات پایدار و موفق است که باید به آن توجه شود!

بسته بندی از عناصر موفقیت صادرات است که باید به ان اهمیت داد

⚡ مثلاً باوجوداینکه ۹۰ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود؛ اما کشورهایی همچون اسپانیا توانسته‌اند با بسته بندی مناسب و بازارپسند، بازار جهانی محصول زعفران ایران را به نحو مطلوبی در اختیار خود بگیرند.

به یاد داشته باشید توان رقابتی محصولات بسته بندی و تحت برند چندین برابر محصولات فله و غیراستاندارد بخصوص در بازارهای نوظهور و مصرف‌گرا و تجمل‌گرای امروزی است.

زمانی که تقاضا در یک بازار کاهش پیدا می‌کند یا رقابت به‌شدت افزایش پیدا می‌کند معمولاً اولین کالاهایی که از بازار خارج می‌شوند، کالاهای فله، غیراستاندارد و غیر بسته بندی است! اما کالاهای تحت برند و بسته بندی مقاومت و تاب‌آوری بیشتری در بازار دارند!

ضمن اینکه تا مادامی‌که کالای فله را تولید و به بازارهای صادراتی عرضه کنید، با هر بار صادرات و فروش تنها سود آن محموله یا کالا نصیب شما می‌شود و هیچ سود جانبی دیگر به دست نمی‌آورید.

زیرا فروش کالای فله، هیچ نام و اثری از تولیدکننده و عرضه‌کننده در بازار نخواهد گذاشت. اما هر بار فروش کالای بسته بندی و تحت برند باعث ایجاد اعتبار، زیرساخت و آگاهی در بین خریداران خواهد شد تا در صورت رضایت مجدد کالای شما را درخواست کنند و این تقاضای مستمر برای کالای شما شکل بگیرد!

تغییر بسته‌بندی صادراتی می‌تواند تأثیرات مختلفی بر فروش، هزینه‌ها، برند و جایگاه شما بخصوص در بازارهای صادراتی داشته باشد

یکی از دلایلی که ممکن است مشتری را متقاعد به خرید کند بسته بندی است؛ زیرا طراحی بسته بندی افراد را جذب می‌کند، روی احساسات، خاطرات و ضمیر ناخودآگاه انسان‌ها تأثیر می‌گذارد.

خیلی اوقات بسته بندی باعث می‌شود حتی محصولی که کیفیت پایین‌تری دارد صرفاً به‌خاطر برندسازی و بسته بندی موقعیت به‌مراتب بهتری در بازار پیدا کند.

جذابیت فروش یکی از اهداف بسته بندی است. بسته بندی، زمانی که به‌درستی و خلاقانه انجام شود، در نهایت عاملی است که محصول شما را می‌فروشد.

بسته بندی چیزی بیش از قراردادن لوگوی روی بسته یا چسباندن مثلاً یک برچسب است. بسته بندی باعث می‌شود توجه مخاطب جلب شود، به مخاطب پیامی ارسال کند و باعث شود مصرف‌کنندگان احساس خاصی داشته باشند.

بسته بندی نوعی برندسازی است و دانستن اینکه چگونه محصول خود را در بین همه محصولات موجود در قفسه متمایز کنید، می‌تواند موضوع چالش‌انگیزی بخصوص در صادرات باشد.

⚡ بنابراین، به این ۵۰ نمونه بسته بندی خلاقانه و منحصربه‌فرد نگاهی بیندازید تا الهام بگیرید و یاد بگیرید چگونه بسته بندی خود را بسازید.

مهمترین الگوهای نوین بسته بندی بازاریابی صادراتی

۰۱٫ از الگوها استفاده کنید

الگوها در ضمیر ناخداگاه باعث ایجاد تصمیم به خرید یا عدم تصمیم به خرید می شوند

از الگوها برای تقویت یک برداشت ساده در بسته بندی استفاده کنید. مثلاً بسته‌بندی این ابزارآلات را در نظر بگیرید که از نظر ساختاری بسیار ساده است، اما با نوارهای جالب پس‌زمینه، محصول جذاب می‌شود.

طرح رنگ به آن کیفیت و حسی کاملاً آمریکایی می‌دهد و ابزارها خودشان صحبت می‌کنند.

شاید بتوانید از طرح پرچم آلمان هم چنین استفاده‌ای کرد. آلمان یک کشور پیشرو در صنایع تولید ابزارآلات پیشرفته و باکیفیت است و به همین سادگی بدون اینکه تقلبی کرده باشید، پیام کیفیت را توسط همین نوارهای ساده به خریدار القا می‌کنید!

یادتان باشد هرکجا در بسته‌بندی از ضمیر ناخودآگاه مشتری استفاده می‌کنید، قصد فریب و فروش را نداشته باشید و کالای با کیفیت به خریدار تحویل دهید والا شاید در کوتاه‌مدت فروش خوبی داشته باشید! اما تکنیک‌هایی این‌چنینی همان اندازه که قدرت بلندکردن کسب‌وکار شما را دارند اگر صداقتی در کار شما نبینند، می‌تواند باعث افت فروش و حتی شکت کسب‌وکار شوند!

۰۲٫ تمام فضای موجود را در نظر بگیرید

از فضای موجود طراحی برای تاثیرگذاری استفاده کنید. این موضوع بخصوص در  بسته بندی صادراتی و بازارهای صادراتی اهمیت بیشتری دارد

در این مدل از تک‌تک فضاهای موجود در دسترس (حتی فضاهای داخلی) در طراحی بسته‌بندی استفاده شده است. این جعبه از یک الگوی گل‌دار زیبا در داخل استفاده می‌کند. این الگو باعث می‌شود جعبه ظاهر مجلل‌تری داشته باشد که به نوبه خود باعث ایجاد حس رضایت و لوکس بودن را در مشتری در لحظه باز کردن القا می‌کند.

۰۳٫ از سادگی نترسید

یافته های تحقیق نشان می دهد که یک سوم انتخاب های خرید مصرف کننده بر اساس بسته بندی است.

گاهی اوقات سادگی کلید طراحی جذاب و تأثیرگذار در بسته‌بندی است. زمینه چوبی، حسی طبیعی بودن و خاکی ایجاد می‌کند که با طبیعت انسان بسیار سازگار است. برچسب‌های رنگی به‌خوبی به طرح کمک می‌کنند تا به بسته‌بندی، حس مدرن بودن را هم القا کند

۰۴٫ به تجربه فکر کنید

در بازاری که با رقابت تعریف می‌شود و مصرف‌کننده‌ای که تحت‌فشار زمانی قابل‌توجهی قرار دارد، این بسته‌بندی محصول است که مصرف‌کننده را به سمت آن یا از آن دور می‌کند.

اقداماتی را که شخص در هنگام تعامل با محصول شما انجام خواهد داد را در نظر بگیرید.

اگر به‌عنوان‌مثال فروشنده یک کفش لوکس هستید، بسته‌بندی ای که ارائه می‌دهید باید با محصول شما همخوانی داشته باشد.

در اینجا طراح بسته‌بندی، یک کفش لوکس را قبل از اینکه داخل کارتن قرار بگیرد داخل کیسه‌های پارچه‌ای قرار می‌دهد. در این حالت خریدار جعبه را باز می‌کند و با بسته بندی دیگری مواجه می‌شود که کفش‌ها داخل این کیسه نخی قرار گرفته‌اند.

در این حالت با یک سرمایه‌گذاری ساده خریدار نه‌تنها حس خوبی از این نوع بسته‌بندی می‌گیرد، کیسه نخی را هم نگه می‌دارد (بر خلاف اینکه معمولاً جعبه کفش نگه داشته نمی‌شود) و احتمال اینکه برند شما در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرد وجود دارد!

۰۵٫ محصول را تکمیل کنید

طرح شفاف برای برخی مشتریان بازار هدف یک ارزش و نشان از صداقت تولیدکننده است

مطمئن شوید که طرح شما مکمل محصول داخل است. این بسته بندی ساده و طبیعی به نظر می‌رسد، درست مانند آنچه داخل آن است. می‌توانید تمام اجزا و قطعاتی را که خرید می‌کنید، از قبل ببینید، بنابراین این نوع بسته بندی حس شفافیت و افتخار به چیزی که می‌فروشید را ایجاد می‌کند.

این نوع بسته‌بندی، همان بسته بندی شفاف است که مورد تقاضای بسیاری از مصرف‌کنندگان برخی کشورهاست؛ بنابراین باتوجه‌به نوع محصول و فرهنگ خرید در کشور هدف و البته کمی خلاقیت می‌توان به نتایج خوبی از فروش صادراتی در کشور هدف دست یافت.

۰۶٫ بازیگوش باشید

گاهی طرح های فانتزی بر اساس نوع محصولی که به بازار صادراتی ارسال می شود می تواند نقطه قوت و تمایز شما در بسته بندی باشد

اگر توانستید کمی بازیگوشی کنید که البته باید فرهنگ، رنگ، تاریخچه و مواردی ازاین‌قبیل را با توجه به بازار هدف در بسته‌بندی خود لحاظ کنید. این بسته بندی فوق‌العاده بازیگوش و درعین‌حال ساده است.

تصویر با محصول تعامل دارد و با مخاطب ارتباط عجیبی برقرار می‌کند. رنگ‌ها به توت‌فرنگی مرتبط و شخصیت فانتزی روی لیبل، عمل خوردن را تداعی می‌کند!

⚡ نمونه دیگری از این نوع بسته بندی در قوطی‌های برند مانستر در چین است که به‌خوبی از این تکنیک در بازار چین استفاده کرده است. (مقاله کامل بازاریابی در چین را در اینجا بخوانید)

۰۷٫ جسور باشید

از رنگ ها و تنوع ان در تمایز استفاده کنید

استفاده از چندین رنگ و شکل می‌تواند یک الگوی جالب برای برجسته شدن باشد. این بسته بندی از این موارد استفاده می‌کند و ظاهری بسیار منحصربه‌فرد دارد. به نظر سرگرم‌کننده و بازیگوش است و اگر آن را انتخاب کنید نوید یک زمان خوب را می‌دهد.

این نوع بسته بندی عمدتاً در کالاهای سرگرم‌کننده مصرفی کاربرد دارد. هرچند بسته به نوع محصول در طیف زیادی از محصولات قابل‌استفاده است.

۰۸٫ قالب را بشکنید

اگر محصولی که وارد بازار می کنید بسیار معمولی و رقبای زیادی دارید می توانید با تغییر بسته بندی در بین رقبا متمایز شوید

اگر محصولی دارید که افراد زیادی آن را تولید می‌کنند، سعی کنید در نحوه نمایش آن نوآور باشید. این برند عسل خلاف بسته‌بندی‌های معمول شیشه‌ای یا پلاستیکی است و جنس بسته بندی را از موم عسل تعبیه کرده است.

این نوع بسته بندی، کالای شما را در بین کالاها و برندهای مشابه متمایز می‌کند! اگر کمی خلاقیت هم داشته باشید و فرهنگ بازار هدف را هم در طراحی بسته بندی محصول خود دخیل کنید، می‌توانید در فروش صادراتی بسیار موفق عمل کنید به‌طوری‌که با یک حرکت ساده شبیه به این، چند قدم از رقبای خود جلو بیافتید!

۰۹٫ کاربرد را در نظر بگیرید

کار را برای مشتریان خود راحت کنید. با یک کادپیچی ساده، کالا برای هدیه دادن مناسب شده است

اگر محصول شما چیزی است که معتقدید ارزش هدیه دادن دارد، می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. بررسی کنید که آیا محصول شما در کشور هدف می‌تواند قابلیت هدیه دادن را داشته باشد؟ مثلاً در برخی کشورها عسل یا برخی از عصاره‌ها و آب‌میوه‌های خاص را برای هدیه دادن استفاده می‌کنند.

بازاریابان باهوش از همین تکنیک ساده استفاده می‌کنند و بسته بندی را برای هدیه دادن (بدون اینکه نیاز به کادوی اضافه داشته باشد)، طراحی می‌کنند تا کار را تا حد زیادی برای خریدار آسان کنند.

شرکت‌هایی که گل‌های زینتی، را تولید، بسته بندی و به فروش می‌رسانند به‌خوبی از این تکنیک استفاده می‌کنند!

شرکت‌های تولیدکننده شکلات از همین تکنیک استفاده کردند و بسته‌بندی‌های شکلات را برای هدیه دادن طراحی و تولید کردند. به دلیل زیبایی، سادگی و قیمت مناسب بسته‌های شکلات به‌تدریج به‌عنوان هدیه بخصوص در فرهنگ ایرانی جا بیفتد!

۱۰٫ سبک‌سازی کنید

الگوها را در طراحی بسته بندی خود فراموش نکنید . به فرهنگ کشور هدف توجه کنید و از فرهنگ و اسطوره ها و تاریخ آنها الهام بگیرید

فقط به گرافیک و تصاویر واقعی محدود نباشید. اگر می‌توانید تصاویر خود را تلطیف و از آن به‌عنوان یک عنصر بافتی استفاده کنید.

این بسته از یک تصویر ساده سر و مو استفاده می‌کند. موها در سراسر جعبه حرکت می‌کنند و یک الگو در پس‌زمینه ایجاد می‌کنند. در نگاه اول، نمی‌دانید این الگو چه چیزی را می‌سازد، اما اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید که در تمام مدت این مدل مو بوده است!

۱۱٫ خودتان را محدود نکنید

از چهارچوب ها خارج شوید و بار فکر کنید

اگر محصول شما به بهترین وجه در نوع خاصی از بسته بندی عرضه می‌شود، خود را به ایده اصلی محدود نکنید.

در حالت معمول این صابون می‌بایست مثل بقیه صابون‌ها در یک جعبه عرضه می‌شد، اما به‌جای جعبه معمولی که از یک انتها باز می‌شود، طراح بسته بندی عملکرد بازشدن تاشو را برای آن در نظر گرفته است که آن را بسیار خاص و جذاب‌تر می‌کند.

۱۲٫ مدرن باشید

توجه به سلیقه نسل جدید و طراحی های مدرن بسته بندی صادراتی بخصوص در بازارهایی که فرهنگ غربی را احیرا به خود گرفته اند می تواند انتخاب موفقی باشد

طرح‌های مدرن، شیک و ساده خودنمایی می‌کنند. برای دستیابی به ظاهری مدرن از خطوط تمیز، رنگ‌های ساده و فونت‌های sans serif استفاده کنید.

این بسته بندی رویکردی بسیار مدرن دارد و با حذف جنسیت از روی آن، حتی شکلی مدرن‌تر به آن داده است.

این بسته بندی علاوه بر ظاهر اولیه مدرن آن توجه بینندگانی را که کنجکاوند که محصول خانم‌هاست یا آقایان

۱۳٫ از بافت (جنس پارچه یا شبه پارچه‌ای) استفاده کنید

هر چه رنگ روشن تر باشد، احساس شادی و خوش بینی بیشتری در شما ایجاد می کند.

به جای استفاده از بافت بصری، از آن به صورت فیزیکی استفاده کنید. مردم از نظر فیزیکی با بسته شما تعامل خواهند داشت، بنابراین به حس لامسه آنها توجه کنید، نه فقط حس بصری آنها.

این حشره‌کش از بافت در پایین بطری‌های خود استفاده کرده است که نه‌تنها کمک می‌کند بسته راحت‌تر در دستانتان قرار بگیرد و سر نخورد، بلکه حس جالبی به شما می‌دهد که از نظر بصری به تصاویر نقطه‌دار بالای بطری مربوط می‌شود.

۱۴٫ روشن کار کنید

رنگ سفید به معنای مینیمالیسم و سادگی است. استفاده از رنگ سفید زیاد در طراحی، زیبایی مینیمالیستی ایجاد می‌کند و می‌تواند ظاهری ساده، تازه و تمیز داشته باشد.

اگر محصول شما رنگ روشن دارد، از آن الهام بگیرید. از رنگ‌های روشن در بسته‌بندی خود استفاده کنید، مانند این بسته‌بندی آب‌نبات.

هر آب‌نبات رنگ متفاوتی دارد و هر کیسه از رنگ آب‌نبات در کناره‌های بسته و در گرافیک استفاده می‌کند و اصطلاحاً تم رنگی بسته‌بندی از رنگ محصول می‌آید.

طراحی بسته بندی این شرکت به‌نوعی است که نشان می‌دهد همه محصولات مربوط به یک شرکت یا برندند و در عین حالا هر بسته به اندازه کافی از سایر بسته‌ها متفاوت است که می‌توان نوع محصول را فقط از روی ظاهر بسته‌بندی تشخیص داد.

شرکت معروف دنون فرانسه هم از چنین تکنیکی در طراحی قوطی‌های شیرخشک نوزاد استفاده می‌کند

۱۵٫ داستان بگوئید

اگر می‌توانید با بسته بندی خود یک داستان کوتاه تعریف کنید، لطف بزرگی به خود کرده‌اید. مردم عاشق داستان‌اند و دوست دارند اطلاعاتی راجع به تاریخچه محصول، کالا و صنعت تولید آن کالا بدانند.

این بسته‌بندی جوراب داستانی منحصربه‌فرد را روایت می‌کند. وقتی جوراب‌ها را بیرون می‌آورید، یک تکه پنبه به بالا چسبیده است و دودهایی را که اغلب در سال‌های گذشته در کارخانه‌های جوراب سازی پیدا می‌شد را تکرار می‌کند.

۱۶٫ به ریشه خود بچسبید

گاهی یک خط ساده و دوری از پیچیدگی کلید بسته بندی شماست

محصولتان را تجزیه‌وتحلیل کنید و آن را در بسته‌بندی نشان دهید. این خط زیبایی مخفف مواد ساده، تماماً طبیعی و خالص است. آنها آن را در بسته‌بندی خود نشان می‌دهند. ساده، تمیز و طبیعی به نظر می‌رسد. جعبه خاکی هم جلوه خوبی از نظر طبیعی بودن به محصول می‌دهد.

  17. خلاق باشید

خلاقیت کلید موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها است، به خصوص اگر بتوانید یک محصول کاملا معمولی را با ایده های خلاقانه جلوی چشم مشتری بیاورید

می‌توانید بسته‌بندی خود را منحصربه‌فرد کنید؛ اما اگر محصولتان هم منحصربه‌فرد است یک برنده واقعی خواهید بود.

برای مثال این صابون شیر را در نظر بگیرید. این محصول صابونی است که در فرمولاسیون آن از شیر استفاده شده است، سازنده خیلی راحت می‌توانست محصول را در بسته‌های معمول که سایر صابون‌ها عرضه می‌شوند، بسته‌بندی کند؛ اما به‌جای انجام آنچه انتظار می‌رفت، صابون به یک بستنی تبدیل شد که مستقیماً به شیر موجود در داخل آن مربوط می‌شد.

این نوع بسته‌بندی به‌شدت خاص بودن محصول را تبلیغ می‌کند شاید هیچ عامل دیگری به‌اندازه بسته‌بندی نمی‌توانست به این اندازه در معرفی ایجاد آگاهی و تبلیغ چنین کالایی به‌غیراز بسته‌بندی مؤثر باشد. اینجاست که می‌گویند بسته بندی پیامبر برند است!

۱۸٫ فضای داخلی را در نظر بگیرید

استفاده از فضای داخلی بسته بندی برای اینکه بتوانید شرح دهید چگونهقطعات به هم وصل می شوند یا کاربرد و شرح آماده سازی محصول چگونه است

بیرون بسته شما باید جالب باشد، اما داخل آن، جایی که محصول در آن قرار گرفته است، چطور؟ اگر چندین قطعه و اجزاء در محصول خود دارید، آنها را جداگانه نمایش دهید.

این بازی یویو دارای اجزای کوچک است و همه آنها به‌خوبی داخل بسته جای گرفته‌اند. رنگ محصول متناسب رنگ جعبه است و طراح از فضای داخلی بسته بندی استفاده کرده است تا نحوه اتصال قطعات به همدیگر را شرح دهد.

۱۹٫ در خدمت هدف دیگری باشید

استفاده مجدد از ضایعات و دورریز بسته بندی می تواند خریدارن را به خرید جذب کند

دوستدار محیط‌زیست راهی عالی برای جلب علاقه مردم به برند شماست. یکی از راه‌های سازگاری با محیط‌زیست این است که به بسته بندی محصول خود هدف دیگری بدهید.

این بطری‌ها در نگاه اول به اندازه کافی محصولات تمیزکننده معمولی به نظر می‌رسند، اما وقتی با آنها تعامل می‌کنید متوجه می‌شوید که از پلاستیک سخت و مرغوب ساخته شده‌اند که پس از مصرف می‌شود به‌عنوان گلدان استفاده کرد.

  20. بازی با حواس

درگیر کردن احساس بصری و لامسه به طور همزمان در طراحی بسته بندی

تا می‌توانید از ۵ حس اصلی انسان‌ها در بسته‌بندی استفاده کنید. در این بسته بندی طراح حس لامسه مشتری را هدف قرار داده است. قطعات کوچکی قبل از بسته شدن با خلأ داخل بسته قرار داده شد و جلوه‌ای سه بعدی و برجسته ایجاد کرده است. این تغییر حس لامسه و بینایی خریدار را هم‌زمان درگیر می‌کند.

۲۱٫ اجازه دهید محصول صحبت کند

در برخی موارد باید اجازه داد خود محصول با مشتری سخن بگوید

اگر محصول با کیفیتی دارید، بگذارید خودش صحبت کند. شاید نیازی نباشد آن را در پوشش‌های چندلایه بسته‌بندی کنید.

این جوراب شلواری بسیار باکیفیت است و ظاهری عالی دارد. به جای اینکه آنها را در یک جعبه پنهان کنید، جلو و وسط قرار می‌گیرند و به شما امکان می‌دهند ببینید این محصول واقعاً چقدر عالی است.

  22. منابع مورداستفاده را محدود کنید

گاهس اوقات سادگی و کم هزینه بودن کلید موفقیت در انتخاب بسته بندی صادراتی است

به‌هرحال بسته‌بندی هزینه دارد. گاهی می‌توانید از بسته‌بندی‌های آسان، ساده و درعین‌حال جذاب به‌جای بسته‌بندی‌های پیچیده استفاده کنید.

این اتصالات دستگاه‌های الکترونیکی بسیار ساده و درعین‌حال مؤثر بسته‌بندی‌شده‌اند. روکش کاغذی به زیبایی طراحی شده‌اند، رنگ‌های طلایی روشن روی زمینه مشکی که با رنگ محصولات مرتبط‌اند.

  23. دید دزدکی بدهید

با ایجاد شفافیت به خریدارن در انتخاب یک محصول دقت کنید

در مورد محصولات غذایی، اینکه مشتری ببینید چه چیزی دریافت می‌کند بسیار مهم است. این غذای حیوانات خانگی دارای یک پنجره بریده‌شده است، بنابراین می‌توانید ببینید دقیقاً چه غذایی دریافت می‌کنید.

در این نوع بسته بندی، هنگامی که محصول را به خانه می‌برید و بسته را باز می‌کنید غافلگیری در کار نیست، زیرا به‌راحتی بخشی از محصول داخل بسته قابل‌مشاهده است.

این نوع بسته بندی بیشتر مناسب مواد غذایی یا محصولاتی است که مشتری دوست دارد بخشی از ظاهر محصول را ببیند.

۲۴٫ لوکس باشید

ویژگی‌های آنچه در تصویر به تصویر کشیده می‌شود، بر قضاوت مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارد و بر نحوه ارزیابی و درک محصول درون تأثیر می‌گذارد

اگر یک  گروه کالا وجود داشته باشد که خانم‌ها حاضر باشند پول زیادی برای آن بدهند لوازم آرایشی بهداشتی من‌جمله شامپو است.

با وجود برندهای بسیار زیاد، آیا نمی‌خواهید مطمئن شوید که برند شما در قفسه برجسته می‌شود؟ این شامپو در یک جعبه منحصربه‌فرد محصور شده است و رنگ زرد و صورتی آن ظاهر بسیار جذاب و پر جنب‌وجوشی به محصول می‌دهد.

قشر مرفه جامعه علاقه زیادی به استفاده از کالاهای خاص با بسته بندی منحصربه‌فرد دارند! اگر واقعاً محصولتان خاص و مناسب قشر ثروتمند جامعه است بسته بندی هم متناسب با گروه مصرف‌کننده طراحی شود.

  25. از رنگ‌های محدود استفاده کنید

انتخاب رنگ، دامنه رنگ و سادگی باعث انتخاب محصول شما در قفسه ها بخصوص بازارهای صادراتی می شود

برای ایجاد ظاهر منسجم، پالت رنگی خود را محدود کنید. این کیک‌های برنجی پالت رنگی خود را از طعم، نمک دریایی و بالزامیک گرفته بودند، بنابراین تم دریایی به خود گرفت. سایه‌های آبی با هم عالی کار می‌کنند و مکمل نارنجی یک ترکیب زیبا به بسته بندی می‌دهد!

در بعضی بازارهای صادراتی، باتوجه‌به فرهنگ مردم کشور هدف، مردم علاقه بیشتری به یک رنگ خاص و درعین‌حال ساده دارند!

رنگ‌های محدود و با تم‌های رنگی که در یک محدوده قرار دارند علاوه بر ایجاد سادگی، باعث می‌شوند کالا بهتر در ذهن مشتری باقی بماند!

  26. از محصول استفاده کنید

رنگ هایی که در طراحی خود انتخاب می کنید یکی از مهمترین فاکتورها هستند.

اگر می‌توانید از محصول به‌عنوان بخشی از بسته واقعی استفاده کنید، این کار را انجام دهید. این کفش‌ها دارای جعبه‌های پرنده فوق‌العاده‌ای‌اند و به‌جای اینکه کفش‌ها را فقط داخل جعبه بگذارند، بندها از سوراخ‌هایی کشیده می‌شوند و تصور “کرم در دهان پرنده” را ایجاد می‌کنند.

این نوع بسته بندی باز به خلاقیت و نوع کالای شما بستگی دارد!

  27. مد روز باشید

طراحی بسته بندی به اندازه هر نوع کار طراحی دیگری بزرگ شده است مثل اینجا که فونت روی بسته بندی کار خودش را کرده است

این برند از فونت فوق‌العاده محبوب نه‌تنها در عنوان نام تجاری استفاده می‌کند؛ بلکه در درجه‌بندی محصول هم استفاده می‌کند!

این نوع بسته بندی ساده، تمیز و مدرن است و کمی «نوپاست» به نظر می‌رسد. از روند امروزی الهام بگیرید و تغییر خود را در آن قرار دهید.

۲۸٫ خارج از چارچوب فکر کنید

بخشی از فرایند خلاقانه ارائه چیزی است که بتواند برند شما و مزایای محصول را به رخ بکشد، اما همچنین به اندازه کافی منحصربه‌فرد باشد تا بتواند بسته شما را در بین رقبای شما دیده و به‌خاطر بسپارد.

آب معمولاً در بطری‌های پلاستیکی بسته بندی می‌شود. اما این آب در یک جعبه مقوایی عرضه شده است. هنوز هم فقط آب است، اما با هر محصول دیگری در بازار متفاوت است و مطمئناً توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

دلایل شرکت تولیدکننده هم این است که اگر آب در ظروف پلاستیکی بسته‌بندی شود ممکن است باعث تغییر طعم و مشکلات سلامتی شود! بنابراین این شرکت آب را در ظروف مقوایی (مشابه بسته‌بندی آبمیوه) ارائه می‌دهد.

۲۹٫ از تصاویر جالب استفاده کنید

استفاده از اشکال غیر متعارف هم ایده خوبی برای طراحی گرافیک بسته بندی است

از تصاویری استفاده کنید که انتظار نمی‌رود. به نظر می‌رسد ستون فقرات به شکل سه‌بعدی است که روی شیشه چاپ می‌شود و جلوه‌ای عالی می‌دهد.

۳۰٫ فرایند را شبیه‌سازی کنید

در نظر گرفتن فرآیند می تواند حس طبیعی بودن، واقعی بودن و غیره را به خریدارن تداعی کند و این نقطه قوت شما در بسته بندی صادراتی خواهد بود

اگر محصول شما به روش خاصی تولید شده است، سعی کنید آن را در بسته‌بندی خود پیاده کنید. به‌عنوان‌مثال، این شیرینی‌ها در فر پخته می‌شوند. پس چرا آنها را در فر بسته‌بندی نمی‌کنید؟ این یک برداشت جالب و قابل‌دسترس است و مصرف‌کننده هنگام باز کردن بسته طعم تازگی، طبیعی بودن و حتی خانگی بودن محصول را احساس می‌کند.

۳۱٫ آن را قابل ارتباط کنید

با دانستن اهمیت طراحی، شرکت‌های داخل صنعت از نظر اعضای تیم شروع به رشد سریع‌تر کردند

آیا در مورد نوع محصول شما ایده مشترکی وجود دارد؟ سعی کنید از آن در بسته‌بندی خود استفاده کنید تا درک جهانی داشته باشید. این بطری مشروب نه‌تنها دارای یک برچسب فوق‌العاده دقیق نیست، بلکه یک کاغذ قهوه‌ای خنده‌دار روی بسته‌بندی دارد. همه می‌دانند معنی آن چیست و همه می‌توانند کمی از آن بخندند.

۳۲٫ جنبه لمسی را در نظر بگیرید

اهمیت به مشتری حتی در لحظه ای که بسته را باز می کند می تواند کلید موفقیت باشد

اگر بسته شما تعاملی باشد، مردم آن را دوست خواهند داشت. این بطری لیموناد دارای یک لفاف در قسمت بیرونی است که باید به صورت فیزیکی آن را جدا کنید. همچنین شبیه میوه‌ای است که عصاره آن محتوای شربت داخل بطری را طعم‌دار کرده و حس طبیعی‌تری به آن می‌دهد.

۳۳٫ عجیب‌وغریب باشید

خلاقیت در اولویت انتخاب بسته بندی صادراتی است

این جعبه‌های آب‌میوه باعث جلب‌توجه مخاطب می‌شود. شباهت بسته‌بندی با میوه واقعی موضوع جالبی است و دیدن آن به شکل جعبه آب‌میوه باعث می‌شود که محصولتان نسبت به سایرین متمایزتر به نظر برسد.

این نوع بسته‌بندی، این تصور را ایجاد می‌کند که مستقیماً از میوه می‌نوشید و باعث می‌شود سالم‌تر به نظر برسد.

این نوع بسته‌بندی کودکان را به‌شدت جذب می‌کند و باعث می‌شود محصول شما در رقابت وضعیت بهتری نسبت به سایر رقبا داشته باشید! ضمن اینکه با ایجاد حس طبیعی بزرگ‌ترها هم نسبت به مصرف چنین آبمیوه‌ای برای کودکان کمتر جبه گیری می‌کنند.

۳۴٫ از طنز استفاده کنید

اکنون تولیدکنندگان باید تمرکز بیشتری روی طراحی و کیفیت بسته‌های خود داشته باشند تا بتوانند با رقبای سختی که همین کار را انجام می‌دهند، رقابت کنند

داشتن کمی بامزگی در بسته‌بندی می‌تواند سرگرم‌کننده و جذاب باشد. اگر بتوانید وقتی مشتری محصول شما را بیند لبخند هم بزند، چرا این کار را نکنید؟

موهای صورت برای چهره‌های مصور روی نواری که به دور برس‌های رنگ قرار گرفته‌اند، چنین نقشی را بازی می‌کنند.

نگاه‌کردن به آن سرگرم‌کننده است و قطعاً در مقایسه با سایر مارک‌های قلم‌مو متمایز است.

۳۵٫ از اغراق نترسید

در گذشته، اگر بسته‌بندی بادوام بود و هدف خود را برآورده می‌کرد، جای نگرانی وجود نداشت به زودی، شرکت ها متوجه شدند که هر چه بسته بندی از نظر بصری جذاب تر باشد، محصول بهتر فروخته می شود.

تا جایی که می‌توانید در شکل‌ها، رنگ‌ها و تصاویر خود اغراق کنید. این برند غلات از خرس به‌عنوان شخصیت خود استفاده می‌کند (ازآنجایی‌که طعم عسل دارد). طراح به‌جای اینکه فقط یک عکس از یک خرس بامزه داشته باشد، دهانش را کاملاً باز کرده و آن را پر از غلات خوشمزه کرده است.

۳۶٫ آن را به چیز دیگری تبدیل کنید

خلاقیت در بسته بندی صادراتی کلید موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها است

فقط به این دلیل که محصول شما یک چیز است به این معنی نیست که نمی‌تواند شبیه چیز دیگری باشد، در مورد اینکه محصول شما چگونه می‌تواند به نظر برسد خلاق باشید.

این برند چای به‌جای اینکه یک چای کیسه‌ای ساده و قدیمی باشد، کیسه‌ها را با چوب‌لباسی به «پیراهن چای» تبدیل کرده است. آویز کیسه را روی لبه لیوان به صورت عمودی نگه می‌دارد و آن را کاربردی می‌کند و فقط جنبه زیبایی ظاهری ندارد.

۳۷٫ آن را همان گونه که هست بساز

نشان دهید که محصول شما از چه چیزی در بسته‌بندی ساخته شده است. این عطر (به نام ذن) از بامبو ساخته شده است. به‌جای استفاده از چاپ یا تصویر بامبو، بطری به بامبو تبدیل می‌شود.

۳۸٫ زیبایی را در خود جای دهید

یکی از طرح های خلاقانه در بسته بندی بازارهای صادراتی

مردم چیزهای زیبا را دوست دارند. استفاده و خرید آنها حس خوبی در افراد ایجاد می‌کند. یکی دیگر از نمونه‌های بسته‌بندی چای کیسه‌ای جالب، این چای کیسه‌ای پرنده است.

این پرنده به زیبایی در فنجان شما شناور می‌شود، گویی در حال پرواز است و هاله‌ای از آرامش می‌دهد. این نوع بسته‌بندی بخصوص برای دم‌نوش‌ها که بیشتر برای حس آرامش استفاده می‌شوند، کار خواهد کرد.

بعضی فرهنگ‌ها به استفاده از دم‌نوش‌های طبیعی علاقه زیادی دارند و می‌توانند بازارهای صادراتی خوبی برای گیاهان داروئی ایرانی باشند!

قطعاً ورود به چنین بازارهایی با یک بسته‌بندی هوشمندانه و خلاقانه، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد!

۳۹٫ مسخره شوید

نمونه بسته بندی کفش نایک

افراطی و حتی مضحک باشید. این کفش‌های نایک ایر در یک جعبه بسته‌بندی نشده‌اند، آنها در یک کیسه هوا بسته‌بندی شده‌اند – درست است. بسیار واقعی و درعین‌حال خلاقانه است. شما باید آنها را به دست بگیرید، و این فوق‌العاده مؤثر است.

۴۰٫ با محصول چیزی ایجاد کنید

ببینید چه کاربردی از محصول می توان گرفت یا چه نتایج و جزئیاتی از مصرف محصول به دست می آید آن را در بسته بندی صادراتی محصول خود لحاظ کنید

از نتایجی که محصول شما برای مشتری می‌آورد در طراحی بسته‌بندی محصول استفاده کنید. این هدفون از نت‌های موسیقی در بسته‌بندی استفاده کرده است.

۴۱٫ ریسک‌پذیر باشید

استفاده از نمادها می تواند باعث خلاقیت در انتخاب شکل و طرح بسته بندی بخصوص در صادرات شود

پیشنهادها، توصیه‌ها و هشدارها می‌توانند در قالب بسته بندی درآیند. این محصول فقط نان معمولی است، اما بسته‌بندی آن را چیز دیگری به تصویر می‌کشد.

این بسته‌بندی در واقع برای ترویج آگاهی از سرطان سینه است و کار بسیار خوبی برای جلب‌توجه می‌کند.

۴۲٫ بیمار می‌شوید

درگیر کردن احساسات البته توجه به فرهنگ و عقاید مردم در کشور هدف می تواند یک بسته بندی صادراتی را در بازار موفق سازد

مصرف‌کنندگان را شوکه کنید. این بسته‌بندی سیگار بسیار تکان‌دهنده است و ریشه در حقیقت دارد، سیگاری‌ها باید بدانند وقتی سیگاری روشن می‌کنند چه خطراتی را به جان می‌خرند. (جعبه‌های تیره و سیاه نمادی از اثرات دود سیگار بر ریه است)

۴۳٫ فشارش بده

با ایجاد بسته بندی غیر متعارف بخصوص در بازارهایی که رقابت در آنها شدید است می توان موفق عمل کرد

با بسته‌بندی خود غیرمتعارف باشید. تا زمانی که مصرف‌کنندگان می‌توانند ارتباط بین محصول شما و آنچه در آن بسته‌بندی‌شده است ایجاد کنند، شما خیلی دور نرفته‌اید.

این ژل خوراکی در لوله‌ای شبیه ژل‌های صنعتی مخصوص درزبندی بسته‌بندی‌شده است. این نوع بسته‌بندی یک روش مصرف متمایز در ژل‌های خوراکی ایجاد کرده است و به‌نوعی یک شوخی با ژل‌های صنعتی است!

۴۴٫ به وضعیت رسیدگی کنید

بسته بندی یک عامل حیاتی است که ویژگی‌های محصول را توصیف می‌کند و باعث انتخاب از سمت مشتری در بازارهای صادراتی می شود

می‌توانید دلیل استفاده از محصولتان را در بسته‌بندی تلفیق کنید. این گوش‌گیرها که در محیط‌های صنعتی و پرسروصدا استفاده می‌شود دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند.

کلاهک شبیه دکمه ولوم صدا در استریو است و مخاطب با باز کردن آن باید احساس کند که قرار است صدای محیط را کم کند!

۴۵٫ بسته بندی را به علت ربط دهید

تصاویر را با هدف خود مرتبط کنید. این بسته بندی برای کمک به گوارش گیاهی است. در پشت این قرص‌ها، یک سیبل (تابلو هدف) طراحی شده است که انگار با خوردن هر قرص، یک تیر به سمت هدف شلیک می‌شود!

وقتی قرص‌ها تمام می‌شوند، به نظر می‌رسد که در میدان تیر به آنها شلیک شده است. این با شعار “غذای سنگین را هدف قرار دهید” همخوانی دارد و این تصور را ایجاد می‌کند که قدرتمند است.

۴۶٫ آن را به چیزی تبدیل کنید که نیست

فناوری نوآورانه‌ای که بسته را برای باز کردن، حمل یا نگهداری آسان‌تر می‌کند

محصول خود را شبیه چیز دیگری کنید – فقط خیلی شدید نباشد. سرکه ارزان است و اغلب اوقات، بسته بندی آن خیلی ضعیف است این سرکه طوری بسته بندی شده است که انگار یک نوشابه کوکاکولاست. تضاد درب و بدنه جلوه جذابی ایجاد می‌کند و سرکه را منحصربه‌فرد.

۴۷٫ از محصول به نفع خود استفاده کنید

طراحی بسته‌ای که با تکنولوژی بهتر ساخته شده است همیشه توجه مشتری را به خود جلب می‌کند.

از بافت، رنگ یا شکل محصول به نفع خود استفاده کنید. این بسته بندی گوشت از گوشت واقعی به عنوان عنصر طراحی استفاده می‌کند.

تصاویر گوشت در این نوع بسته بندی همان محصول واقعی است که توسط یک طلق شیشه‌ای شفاف، بخشی از شکل گرافیکی بسته بندی را شکل می‌دهد!

۴۸٫ جمع‌وجور باشید

تصمیم آنها برای خرید یا کنارگذاشتن یک محصول، در ابتدا به آنچه مشتری در بسته‌بندی محصول می‌بیند بستگی دارد.

اگر می‌توانید بسته بندی را برای مخاطب کم‌حجم و قابل‌حمل کنید، آن را امتحان کنید. هر چه چیزی فشرده‌تر باشد، ذخیره و حمل‌ونقل آن آسان‌تر است.

این فلش درایوها برای کسانی طراحی شده است که مجبورند اطلاعات را نه از طریق اینترنت بلکه از طریق فلش درایو به عده خاصی از مخاطبان بدهند.

کل بسته فقط به اندازه یک کارت اعتباری است و به راحتی در کیف پول جا می‌شود. اگر نیاز است که فایلی را به کسی بدهید، به‌سادگی یک برش را جدا کرده، اطلاعات را از طریق تلفن همراه یا لپ‌تاپ به مشتری داده و کار تمام است!

۴۹٫ بالاتر از آن بروید


بیش از 70 درصد از تصمیمات خرید در محل خرید گرفته می‌شود و یک محصول در قفسه سوپرمارکت کمتر از سه ثانیه فرصت دارد تا توجه مصرف‌کننده را به خود جلب کند.

طراحی خود را تا جایی که می‌توانید پیش ببرید، هرگز نمی‌دانید چه راه‌حل‌های جالبی می‌توانید پیدا کنید. Trident ابتدا از تصویر دندان برای محصول خود استفاده کرد؛ اما بعدها سیبل‌ها و لب‌ها به طراح‌ها افزوده شدند که تصویر بسیار بهتری ایجاد شد.

۵۰٫ بسته بندی جزئی از کل

از خود شکل بسته بندی به شکل بزرگتر برسید.

در این طرح، به‌جای طراحی یک جعبه کوچک معمولی آب‌پرتقال، طراح چهار جعبه را طوری در کنار هم قرار داده است که یک‌یک شکل کروی پرتقال مانند را ایجاد کرده است. ضمن اینکه رنگ پوشش خارجی بسته و تور اطراف آن هم دقیقاً پرتقال طبیعی را القا می‌کند!

توصیه های انتخاب طرح بسته بندی صادراتی

پس از اینکه با امکانات بی حد و حصری و فوق‌العاده‌ای که برای ساخت بسته‌بندی‌های خلاقانه وجود دارد، آشنا شدید نباید در بهبود بسته‌بندی خود بخصوص برای بازارهای صادراتی تردیدی به خود راه دهید!

البته این کار را هدفمند، کاربردی، مقرون‌به‌صرفه و متناسب با فرهنگ جامعه هدف انجام دهید؛ اما به یک چیز اطمینان داشته باشید هر چه بسته بندی شما خلاقانه‌تر و الهام‌بخش‌تر باشد، احتمال فروش محصول بیشتر است.

صادرات یکباره، مقطعی و گذرا را کنار بگذارید و به صادرات پایدار مستمر حرفه‌ای و پرسود فکر کنید!

تفاوت یک صادرکننده معمولی (که اتفاقاً بیشتر صادرکنندگان ایرانی، صادرات را مقطعی، گذرا و کم سود انجام می‌دهند) با یک صادرکننده حرفه‌ای که به درآمد صادرات به یک منبع درآمد پایدار و همیشگی نگاه می‌کند، در همین تکنیک‌های ساده است.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!