جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

صادرات به گرجستان، فرصت ها و ظرفیت های خالی

برای صادرات به اتحادیه اروپا بر اساس توافقنامه اتحادیه اروپا و گرجستان، شرکت شما باید در جمهوری گرجستان ثبت شده باشد و باید شرکت ها هوشمندانه از ایران برای صادرات منظم به این کشور برنامه ریزی کنند

چرا صادرات به گرجستان

✍ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد، تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند ۱۰ درصد واردات گرجستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله حدود یک میلیارد دلار نصیب تولید کننده و بازرگان ایرانی خواهد شد. برای کشف این موضوع مقاله اختصاصی فرصت های صادرات به گرجستان را تا انتها بخوانید.

معرفی کشور گرجستان:

گرجستان کشوری در جنوب قفقاز در سر حد اروپای شرقی و غرب آسیا قرار گرفته است. گرجستان از لحاظ جغرافیایی مرز بین آسیا و اروپای شرقی محسوب می‌شود، این کشور از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، از غرب با دریای سیاه، و از جنوب شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.

قیر کاشی، نمک، زعفران، پسته، پوشاک از مهم‌ترین محصولاتی است که می‌توان در صادرات به گرجستان برنامه‌ریزی کرد
گرجستان تقاطع اروپا و آسیا

ازآنجاکه رشته کوه قفقاز به عنوان شرقی‌ترین مرز اروپا شناخته می‌شود، کشور گرجستان به لحاظ جغرافیایی، آسیایی است اما اغلب مردم خود را به اروپا نزدیک‌تر می‌دانند.

گرجستان به عنوان پل ارتباطی اروپا و آسای میانه می تواند نقش مهمی در صادرات و تجارت کالا بخصوص کالاهای ایرانی و به عنوان دروازه ای برای صادرات کالاهای ایرانی به اروپا را باز کند

⚡ گرجستان در تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است. موقعیت استراتژیک، آن را به مرکز تدارکات و ترانزیت در امتداد “جاده جدید ابریشم” متصل می‌کند که آسیا و اروپا را از طریق قفقاز متصل می‌کند.

با اینکه گرجی‌های خود را اروپایی می‌دانند، اما فرهنگ آنها به آسیایی‌ها نزدیک‌تر است. کسب و کار، موسیقی، معماری و غذاهای گرجستانی، اغلب ریشهٔ آسیایی هستند.

مانند سایر مردمان قفقاز، مردم گرجستان هم جزو هیچ‌کدام از دسته‌های اصلی اروپایی یا آسیایی جای نمی‌گیرند. زبان گرجی نه زبان سامی است، نه هندواروپایی و نه ترکی.

آب و هوایی گرجستان، علی‌رغم مساحت کم، متنوع و منحصربه‌فرد است. کوه‌های قفقاز در بیشتر فصل‌های سال از برف پوشیده شده است، غرب گرجستان به دلیل بخارات دریای سیاه، بارندگی به‌وفور وجود دارد و در شرق به دلیل وجود رشته‌کوه‌های سورامی، رطوبت کم شده و هوا خشک‌تر می‌شود.

مساحت گرجستان ۶۹۷۰۰ کیلومترمربع است. تفلیس پایتخت و بزرگ‌ترین شهر گرجستان با جمعیت معادل ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ نفر می‌باشد.

⚡ به دلیل موقعیت منحصربه‌فرد جغرافیایی شهر تفلیس، تفلیس به عنوان نقطهٔ عطف اروپا و آسیا و قرار داشتن در جادهٔ ابریشم، در جابه‌جایی‌های تجاری و انرژی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مشخصه های جمعیتی - صادراتی گرجستان
شاخص های کشور گرجستان

از شهرهای دیگر این کشور می‌توان به باتومی، مستیا، استپانتسمیندا، متسختا، سیغناقی، تلاوی، بورجومی، زوگدیدی و اوشگولی اشاره کرد. گرجی‌های اصیل ۸۴% جمعیت را تشکیل می‌دهند و سایر نژادهای پرتعداد ارمنی، یونانی، روسی، آذربایجانی و … هستند.

این کشور حدود ۴ میلیون جمعیت دارد که قریب ۸۴% پیرو مسیحیت ارتدوکسی‌اند.

سایر ادیان پرطرف‌دار در گرجستان مسیحیت ارمنی (۴% از جمعیت گرجستان)، مسلمان (۱۰% از جمعیت گرجستان) و کاتولیک رومی (۰٫۸%) اند.

آمار مختلفی از جمعیت مسلمانان در این کشور وجود دارد، برخی جمعیت مسلمانان را بیش از ۱۰ درصد دانسته‌اند، نیمی از مسلمانان شیعه و نیم دیگر اهل‌تسنن‌اند. گرجستان در گذشته جزو ایران بوده است که بر اساس قرارداد گلستان از این کشور جدا شده است.

جمعیت کشور گرجستان حدود 4 میلیون نفر است که می‌توان برای صادرات محصولات و کالای ایرانی به این کشور برنامه‌ریزی کرد
جمعیت گرجستان از سال ۲۰۱۶ و پیش بینی آن تا سال ۲۰۲۶

جمعیت این کشور، بالاترین مهاجرت به خارج از کشور را داشته است، از اوایل دهه ۹۰ تا سال ۲۰۰۲، ۲۰% جمعیت گرجستان به خارج از کشور مهاجرت کرده بودند.

اکثر مهاجرت گرجی‌ها به‌خاطر کار در کشورهای دیگر بوده است. علاوه بر مهاجرت، کاهش قابل‌توجه تولد نیز در کاهش جمعیت اثرگذار بوده است.

با اینکه گرجستان اقتصاد روبه‌رشد و فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری را فراهم می‌آورد، اما هنوز کسب‌وکارها در گرجستان رشد کافی نداشته و میزان بیکاری بالاست؛ بنابراین درآمد خانواده‌ها در گرجستان پائین بوده و تمایل به داشتن تعداد فرزند زیاد ندارند.

زبان رسمی مردم گرجستان، زبان گرجی است که یکی از زبان‌های قفقازی و از خانواده‌های زبان‌های کارتولی است. این زبان با خط گرجی نوشته می‌شود. این زبان علاوه بر گرجستان در بخش‌هایی از آذربایجان، شمال شرق ترکیه و در استان اصفهان ایران در شهرهای فریدون‌شهر و بوئین میان‌دشت و همچنین چند روستای این دو شهرستان تکلم می‌شود.

شهر فریدون‌شهر با دارابودن ۱۴ هزار نفر گرجی بزرگ‌ترین شهر گرجی‌نشین ایران محسوب می‌شود و در ۱۸۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

لاری گرجستان (به انگلیسی: Gerogian Lari، به گرجی: ლარი) واحد پول گرجستان است که با حروف GEL نمایش داده می‌شود. هر لاری گرجستان به ۱۰۰ تتری تقسیم می‌شود. هر دلار آمریکا حدوداً با ۳٫۰۷ لاری گرجستان برابری می‌کند.

اقتصاد گرجستان:

نشانه های رشد در اقتصاد گرجستان فرصت های صادرات به گرجستان را برای ایرانی ها فراهم می کند

گرجستان پس از فروپاشی جماهیر شوروی و استقلال کشور، در حال پیمودن راه توسعه اقتصادی، توسعه گردشگری و زیرساخت‌های مربوط به آن است.

اقتصاد گجستان تقریبا یک اقتصاد باز و بر ااس تجارت آزاد است

دولت گرجستان به دنبال تجارت آزاد است که هدف دستیابی به بهره‌وری در تجارت و ادغام اقتصاد در زنجیره ارزش منطقه و جهانی را دنبال می‌کند. سیستم اقتصاد گرجستان بر اساس اقتصاد آزاد است.

در نظام اقتصاد آزاد، داشتن هیچ کالایی امتیاز محسوب نمی‌شود؛ بنابراین چنانچه کالایی مصرف‌کننده داشته باشد تولید می‌شود.

⚡ باید دانست که در گرجستان هزینه زیادی تبلیغات کالا برای فروش می‌شود و گاهی ممکن است هزینه تبلیغات از هزینه تولید کالا هم بیشتر شود.

اما امروزه به کمک ابزارهای دیجیتال و پایین بودن نسبی هزینه تبلیغات اینترنتی در ایران به نسبت سایر کشورها فرصت‌های برابر برای بسیاری از شرکت بخصوص شرکت‌های ایرانی در اجرای تبلیغات مؤثر اینترنتی فراهم شده است.

اقتصاد گرجستان از نظر تاریخی مبتنی بر خدمات است. خدمات ۶۶ درصد تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داد و ۴۰ درصد از نیروی کار جذب این بخش شدند.

صنعت (معادن، تولید و ساخت‌وساز) سهم ۲۵ درصدی که دومین منبع درآمدزای این کشور و بخش کشاورزی که فقط ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی را تولید کرده بیشترین سهم کل اشتغال (۴۹ درصد) را به خود اختصاص داد که منعکس کننده سطح پایین بهره‌وری در بخش کشاورزی است.

اصلاحات تجاری با طرح‌های هدفمند در حمایت از شرکت‌های نوپا و کمک به شرکت‌های موجود در توسعه ظرفیت تولید تکمیل می‌شود. مهم‌ترین برنامه‌های تحول دولت “تولید در گرجستان” و “استارت‌آپ گرجستان” است.

اولین مورد به شرکت‌ها کمک می‌کند تا برای سرمایه‌گذاری‌های جدید به بودجه دسترسی پیدا کنند، و مورد دوم از استارت‌آپ‌های با فناوری پیشرفته و نوآورانه پشتیبانی می‌کند.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، گرجستان یک رژیم تجارت لیبرال دارد.

⚡ دولت در این کشور محدودیت کمی در واردات یا صادرات اعمال می‌کند و یک برنامه تعرفه‌ای ساده واردات (۰ درصد، ۵ درصد و ۱۲ درصد) دارد.

⚡ ۸۰ درصد واردات این کشور با تعرفه ۰ درصد (۸۲۱۴ از ۱۰۰۵۴)، و مابقی با تعرفه ۵ درصد (۲۳۵ خط تعرفه‌ای) و ۱۲ درصد یا بر مبنای تعرفه ارزشی (۱۳۹۴ خط تعرفه‌ای) محاسبه می‌شوند.

اقدامات اخیر شامل معافیت (مالیات بر ارزش افزوده) در واردات دارایی‌های ثابت، به‌عنوان راهی برای کاهش هزینه‌های مربوط به خرید ماشین‌آلات جدید و تأسیسات تولید مدرن است.

صادرات پربازده به گرجستان کاملا برای ایرانی ها محیاست
گرجستان کشوری با بافت اروپایی که با سرعت خوبی در حال رشد است

⚡ اقتصاد گرجستان به طور مداوم درحال‌رشد است، اما اخیر شوک‌های خارجی در منطقه مانند تحریم‌های بین‌المللی مربوط به درگیری روسیه و اوکراین تأثیر منفی بر اقتصاد گرجستان داشته اما با این همه اقتصاد این کشور در حال رشد است!

مهمترین شاخص های اقتصادی گرجستان

مهمترین شاخص های اقتصادی کشور گرجستان که در انتخاب کشور هدف صادراتی کالای ایرانی مهم است
مهمترین شاخص های اقتصادی گرجستان

فرصت‌ و جذابیت های صادرات به گرجستان

گرجستان بازاری جذاب در بین کشورهای منطقه است. دولت گرجستان تمرکز خود را در توسعه بخش‌های زیربنایی، انرژی، گردشگری و کشاورزی افزایش داده و حمایت‌های قابل‌توجهی بین‌المللی دریافت کرده است. مواد، تخصص و تجهیزات در توسعه هر یک از این بخش‌ها موردنیاز است.

گرجستان، می‌تواند مقصد سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات ایرانیان باشد، مانند لبنان، آذربایجان، صربستان، مالزی و ترکیه می‌توانیم بدون روادید به آن جا سفر کنیم و با فرصت‌های سرمایه‌گذاری و یا صادراتی بیشتر آشنا شویم.

بعضی‌ها گرجستان را، ترکیه ۳۰ سال پیش می‌دانند که می‌تواند مسیر رشد و شکوفایی را سریع طی کند. این یک فرصت خوب برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ایرانی است که از ظرفیت‌های اقتصادی این کشور برای توسعه سرمایه و ارتقا برندینگ و بازارهای خود در ناحیه قفقاز و اروپا استفاده کنند.

باید جنبید تا بازار به انحصار چند شرکت در نیاید و گرجی‌ها به کالا و خدمات دیگران عادت نکنند. رفتن به گرجستان و بررسی بازارهای این کشور و نیازسنجی پتانسیل‌ها، آسان است.

رشد گردشگری در گرجستان این کشور را به یکی از مقاصد خوب برای بسیاری از گردشگران تبدیل کرده که می توان امید افزایش مصرف و افزایش صادرات را داشت

⚡ گرجستان کشور نسبتاً ارزانی است و به همه چیز نیاز دارد. رشد گردشگری آن هم روند شتابانی دارد و سالانه میلیون‌ها گردشگر از این کشور بازدید می‌کنند.

زیرساخت توزیع انرژی، ساخت جاده، سیستم‌های انتقال و توزیع آب، هتل‌ها و فضای اداری در سراسر گرجستان در حال گسترش است و فرصت‌هایی را برای تولیدکنندگان تجهیزات، مصالح ساختمانی و ارائه دهندگان خدمات معماری و مهندسی فراهم می‌کند.

زیرساخت دومین هزینه بزرگ در بودجه ملی است و سالیانه هزینه زیادی صرف ساخت جاده و سایر آبادانی‌ها در این کشور می‌شود و همه این نیاز به مواد اولیه، تخصص و تجهیزات دارند.

پوتی يكي از شهرهاي بندري گرجستان است .اين شهر يكي از بزرگ ترين بنادر درياي سياه و يكي از ۳۰ بندر بزرگ و پيشرفته ي جهان است.

منطقه آزاد صنعتی پوتی نخستین منطقه صنعتی در قفقاز (کشور گرجستان)
در گرجستان به شدت روی زیرساخت ها کار می شود که به معنی افزایش مصرف و نیاز به واردات است

⚡ بخش عمده صادرات و واردات دريايي گرجستان از طريق اين بندر انجام مي شود. اين بندر نه تنها براي گرجستان بلكه براي تأمين كالاهاي مورد نياز كشورهاي ارمنستان، جمهوري آذربايجان، قزاقستان و تركمنستان هم نقش بسيار مهم و استراتژيك دارد.

۱- فرصت‌های سرمایه‌گذاری در گرجستان:

هم اکنون فرصت های صادراتی و سرمایه گذاری زیادی در گرجستان وجود دارد
به دلیل کمبود منابع مالی در گرجسستان، دولت از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند

گرجستان به سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان راهبرد توسعه ملی می‌نگرد؛ زیرا دولت منابع سرمایه‌ای را در اختیار ندارد و از طرف دیگر بخش خصوصی نوپا در بسیاری از موارد به حمایت‌های دولتی وابسته است و توانایی سرمایه‌گذاری‌های وسیع را ندارد.

بنابراین دولت گرجستان سعی می‌کند بهترین شرایط سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم کند به طوری که مالکیت خارجی شرکت‌های گرجستانی آزاد است و محدودیتی در مشارکت و سرمایه‌گذاری‌های خارجی، یا سرمایه‌گذاری مشترک وجود ندارد.

قانون همگرایی گرجستان با اتحادیه اروپا

کشور گرجستان فرصت های بهتری برای صادرات به اروپا فراهم می کند
ورود به بازار گرجستان و صادرات مجدد کالای ایرانی از طریق این کشور

گرجستان سرزمین فرصت‌ها محسوب می‌شود و با توجه به لغو ویزای گرجستان برای اتباع ایرانی اکنون فرصت بسیار مناسب است تا با کمی برنامه ریزی بتوان جهت سرمایه گذاری و صادرات به گرجستان اقدام کرد.

البته فقط نبایست تنها روی صادرات به گرجستان تکیه کرد، زیرا بازار گرجستان یک بازار کوچک چهار میلیون نفری است که سریع اشباع می‌شود ولی می‌توان با برنامه ریزی دقیق جهت صادرات پسته، فرش، زعفران و انواع اجناس باکیفیت ایرانی به اروپا از طریق گرجستان اقدام نمود.

⚡ با توجه به تصویب قانون همگرایی گرجستان با اتحادیه اروپا و برداشته شدن تعرفه گمرکی اجناس تولید شده در گرجستان جهت صادرات به اروپا، بستر مناسبی برای تجار و بازرگانان ایرانی مهیا شده است که اجناس خودشان را به گرجستان وارد کنند، سپس با بسته‌بندی در گرجستان و صادرات آن تحت پوشش اجناس تولید شده در گرجستان بدون تعرفه گمرکی و با قیمت مناسب‌تری قادر خواهند بود اجناس خودشان را به اروپا و حتی آمریکا صادر کنند.

توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، تنها توافق‌نامه این کشور در دسترسی به بازارهای جدید نیست.

⚡ توافقنامه تجارت آزاد با ترکیه و کشورهای مشترک‌المنافع شامل روسیه و قزاقستان و غیره از جمله مهم‌ترین توافقنامه‌های دیگر گرجستان است که طی این توافقنامه‌ها اجازهٔ صادرات محصولات ساخت کشور گرجستان، بدون هیچ‌گونه عوارض و مالیات گمرکی به بازار با ظرفیت بیش از ۹۰۰ میلیونی، داده شده است.

سایر پیشنهادهای سرمایه‌گذاری مناسب ایرانی‌ها در گرجستان

 • مرغداری: با احداث مرغداری در این کشور می‌توان نیاز هتل‌ها و رستوران‌های اطراف را به مرغ و تخم‌مرغ بر طرف کنید. مرغداری در فهرست کسب و کارهای پر سود کشور گرجستان است.
 • خدمات گردشگری: اگر بتوانید در این حوزه آموزش ببینید و آموزش بدهید و مجوزهای لازم را بگیرید، کشور خوبی برای ارائه خدمات صنعت گردشگری در عرصه‌های مختلف پیدا کرده‌اید.
 • رستوران: اگر در این حوزه تجربه دارید، می‌توانید وارد کسب و کار شوید. می‌توانید آشپزهای خوب ایرانی را با خودتان به آنجا ببرید. بهترین پیتزازن‌ها در ایران هستند می‌توانید ملکی در نقطه‌ای شلوغ اجاره یا بخرید.
 • داروخانه: اگر داروسازی خوانده‌اید، مجوز کار بگیرید و داروخانه راه بیندازید که سود خوب و تقاضای بالایی دارد.
 • دامپروری: دامپروری در گرجستان می‌تواند از زمینه‌های موفق سرمایه گذاری باشد. اخیراً پیشرفت‌های خوبی در ایران در تولید صنعتی دام، اصلاح نژاد و پرورش دام‌هایی با بهره وری بالا توسط دامداران موفق ایرانی اجرا شده است. با توجه به در دسترس بودن علوفه و مراتع مناسب، دامپروری می‌تواند گزینه خوب سرمایه گذاری در این کشور باشد.
 • دفتر خدمات حقوقی: گرجستان در این زمینه کمبود داشته و فرصت کسب و کار خوبی دارد.
 • ساخت‌وساز: مهم‌ترین بستر سرمایه گذاری بلند مدت سودده در گرجستان است. گرجستان به شدت نیاز به ساختمان‌های جدید و نوسازی بافت‌های قدیمی دارد. این کار هم بدون کمک پیمانکاران حرفه‌ای ساختمانی مقدور نخواهد بود.

۲- صنعت فرآوری مواد غذایی:

با توجه به پتانسیل کشاورزی گرجستان، صنعت فرآوری مواد غذایی فرصت خاصی در اختیار می‌گذارد و ماشین آلات کشاورزی، دانش فنی و خطوط فرآوری مورد تقاضا صنعت این کشور است و ازآنجاکه ایران یکی از قطب‌های صنعت مواد غذایی است، می‌تواند تأمین بخش خاصی از ماشین‌آلات ارزان‌قیمت و دانش فنی را به این کشور درحال‌رشد ارائه دهد.

ازآنجاکه قدرت خرید مصرف‌کننده در گرجستان تا حدی محدود است می‌تواند فرصت خوبی برای صادرکنندگان کالاهای ایرانی باشد که نسبت به سایر تأمین‌کنندگان جهانی قیمت پایین‌تری پیشنهاد می‌کنند و مزیت رقابتی خوبی دارد و پتانسیل فروش آن بالاست.

در مجموع بازار گرجستان برای کالاهای نه لوکس بلکه کالاهای معمولی بسیار مناسب است

⚡ به دلیل قدرت خرید پایین، مصرف‌کننده در گرجستان عمدتاً به مواد غذایی فرآوری شده، خودروهای دست‌دوم و لوازم جانبی پس از فروش علاقه‌مند است. بیشتر از هشتاد درصد مردم گرجی از خانواده‌های متوسط با درآمد کم هستند، طبیعتاً این بازار می‌تواند به عنوان بستری برای یک تجارت پرسود در ایران محسوب شود.

۳- صنعت ساخت‌وساز در گرجستان:

شهرهای بزرگ گرجستان به خصوص تفلیس، باتومی و کوتایسی همچنان دارای بافت قدیمی هستند و چنین موضوعی مانع تبدیل شدن این کشور به یک کشور مدرن و جدید می‌شود، تلاش دولت گرجستان این است که حتی‌الامکان بافت‌هایی از شهرهای مختلف گرجستان را که بافت تاریخی محسوب نمی‌شوند جدید نموده، ساختمان و هتل‌های جدید برای مهاجران، سرمایه گذاران و گردشگران این کشور احداث کند.

⚡ سفری چند روزه به این کشور داشته باشید و جشنواره‌ای از محصولات چینی حوزه ساختمان را مشاهده کنید. فقدان حضور محصولات عالی ایرانی از شیرآلات و کاشی و سنگ گرفته تا محصولات تهویه مطبوع را می‌توانید در این بازار پر پتانسیل احساس کنید.

۴- صادرات پوشاک به گرجستان

به طور کلی صادرات پوشاک به گرجستان یکی از فعالیت‌های تجاری است که ایران در مسیر ایجاد رونق و درآمدزایی هر چه بیشتر تولید کنندگان ایرانی، آن را شروع کرده است. رشد چشمگیر صادرات پوشاک ایرانی در سال اخیر به حدی شده که خیلی از تولیدی‌ها دیگر تمایل ارائهٔ محصولات خود در بازار داخلی را ندارند و مستقیماً آن را صادر می‌کنند.

⚡ کشورهایی مانند گرجستان، کویت، عراق، افغانستان، سوریه، عمان، بحرین، یمن، ترکمنستان، آذربایجان، تاجیکستان، روسیه و برخی کشورهای اروپایی، شرایط لازم را برای واردات پوشاک ایرانی را دارند.

گرجستان با قرار گیری در شمال غرب ایران و بین دریای خزر و دریای سیاه، یکی از کشورهای مستعد برای صادرات پوشاک ایرانی است. کیفیت محصولات نساجی ایران بسیار بالاست و قابلیت صادرات در آن به عینه وجود دارد. تنها کافی است با کمی تبلیغات و بازاریابی، همت مسئولین و فعالیت‌های مستمر، شرایط را برای صادرات به گرجستان و سایر کشورها فراهم کنیم.

۵- سایر پتانسیل‌های صادراتی ایران به گرجستان:

سنگ مس – آلیاژهای آهن – خودرو – دارو – آب‌معدنی – آجیل و گردو – کود نیتروژنی و طلا، میوه و مواد سوختی می‌توانند گزینه‌های مناسب صادراتی به این کشور باشند.

فرهنگ تجارت گرجی ها

فرهنگ تجاری گرجستان
با شناخت فرهنگ گرجی ها می توان شانس موفقیت در مذاکرات تجاری با آنها را افزایش داد

در سلام و احوالپرسی با مردان گرجی محکم دست دهید و تماس چشمی خود را حفظ کنید. در سلام و احوالپرسی با خانم‌ها مؤدبانه این است صبر کنید تا زن دست خود را دراز کند. عناوین علمی و حرفه‌ای معمولاً با نام خانوادگی در گرجستان استفاده می‌شود.

فرهنگ تجارت گرجستان نسبت به سایر کشورها کمتر رسمی است. دست دادن را از فردی شروع کنید که از وضعیت بالاتری برخوردار است و هنگام ورود و خروج به جلسات با همه دست دهید.

گرجی‌ها در شروع آشنایی معمولاً کمی محافظه کار هستند اما هنگامی که شما را بهتر بشناسند، معمولاً در ارتباطات مستقیم‌تر می‌شوند.

لباس مناسب جلسات برای مردها با گرجی‌ها، کت‌وشلوار و کراوات برای آقایان است و انتظار می‌رود زنان نیز شیک پوش باشند.

اطمینان حاصل کنید کفش‌ها و چکمه‌ها همیشه تمیز و صیقلی باشند. در انتخاب کفش و یا چکمه خود در جلسات با گرجی‌ها حساس باشید. زیرا آنها به کفش شما نگاه می‌کنند.

عناوین مهم هستند و بهتر است با استفاده از آقای “باتانو” ، خانم “قلبتانو” یا خانم و به دنبال آن نام خانوادگی را خطاب قرار دهید.

پروتکل خاصی در رابطه با ارائه و دریافت کارت ویزیت وجود ندارد. همیشه بهتر است با کارت دریافتی با احترام رفتار کنید.

قبل از اینکه آن را در جا کارتی یا کیف بگذارید، به آن نگاه کنید. کارت خود را نیز با احترام به طرف مقابل بدهید.

دادن هدیه به گرجی‌ها الزامی نیست اما اهدا یک جعبه شکلات می‌تواند مناسب باشد هدایا معمولاً (در صورت بسته بندی) در مقابل اهدا کننده باز نمی‌شوند.

⚡ گرجی‌ها در جلسات معمولاً سخنرانان باهوشی هستند اما در کنار آن به شدت احساساتی و از بیان احساسات نمی‌ترسند! اگر خشم یا ناامیدی شدید را نشان می‌دهند تعجب نکنید.

هنگام صحبت در مورد یک موضوع، ممکن است صداها بلند شده و حرکات دست افزایش یابد که موضوع طبیعی است اما در هنگام انتقال اطلاعات دشوار حساس باشید.

علاوه بر این، بسیاری از گرجی‌ها در اشتیاق خود برای ایجاد یک رابطه تجاری پاسخ مثبت می‌دهند، حتی اگر بدانند این امر دور از واقعیت است.

تصمیمات تجاری معمولاً از بالا به پایین گرفته می‌شوند و ممکن است نتیجه مذاکرات از سمت آنها مدتی طول بکشد. انتظار چانه‌زنی از طرف گرجی‌ها را داشته باشید.

صادرات گرجستان:

صادرات گرجستان به معنی ایجاد فرصت های صادرات به گرجستان از ایران است بخصوص تامین مواد اولیه صنایع این کشور
عمده صادرات گرجستان مواد معدنی است

چرا دانستن صادرات گرجستان برای یک صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت، استادی تجارت و تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات ما باشد!

مثلاً ممکن است بخشی از صادرات کشور ما به کشور هدف مجدد به سایر کشورها صادر شود (صادرات مجدد).

شناسایی مقاصد صادراتی کشورهایی که صادرات مجدد دارند و هدایت صادرات به مقصد اصلی موجب کسب منافع بیشتر برای صادرکننده ایرانی خواهد بود.

 • مجموع صادرات گرجستان در سال ۲۰۱۹، ۴٫۲۳ میلیارد دلار بوده است.

این کشور در سال ۲۰۱۹ از نظر تولید ناخالص داخلی ۱۱۶ مین اقتصاد جهان و ۱۲۳ مین صادرکننده بزرگ جهان و مقام ۱۰۳ مین واردکننده جهان را به خود اختصاص داده است.

گرجستان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۰۸ مین اقتصاد است و ۶۴ مین اقتصاد پیچیده جهان را مطابق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) به خود اختصاص داده است.

بیشترین صادرات گرجستان در سال ۲۰۱۹، سنگ مس (۶۶۶ میلیون دلار) ، اتومبیل (۶۵۹ میلیون دلار) ، فروآلیاژها (۳۰۷ میلیون دلار) ، شراب (۲۲۳ میلیون دلار) و داروهای بسته‌بندی‌شده (۱۷۱ میلیون دلار) است که بیشتر به روسیه (۵۰۲ میلیون دلار) صادر می‌شود، آذربایجان (۴۸۹ میلیون دلار) ، ارمنستان (۳۹۸ میلیون دلار) ، بلغارستان (۳۳۹ میلیون دلار) و چین (۲۶۹ میلیون دلار) بوده است که بیشتر به، روسیه (۵۰۲ میلیون دلار) ، آذربایجان (۴۸۹ میلیون دلار) ، ارمنستان (۳۹۸ میلیون دلار) ، بلغارستان (۳۳۹ میلیون دلار) و چین (۲۶۹ میلیون دلار) صادر شده‌اند.

صادرات گرجستان به جهان به عبارت بهتر گرجستان چه کالاهایی صادر می کند
صادرات گرجستان به جهان

در جدول زیر مهم‌ترین مقاصد صادراتی گرجستان در سال ۲۰۱۹ را می‌بینید:

رتبهکشوردرصد
۱روسیه۱۲%
۲آذربایجان۱۲%
۳ارمنستان۹%
۴بلغارستان۸%
۵چین۶%
۶بوقلمون۶%
۷اوکراین۶%
۸رومانی۴%
۹ایالات متحده۴%
۱۳ایران۱٫۷%
مهم‌ترین مقاصد صادراتی گرجستان در سال ۲۰۱۹

ایران سیزدهمین مقصد صادراتی گرجستان در سال ۲۰۱۹ بوده است.

گرجستان چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات گرجستان چیست)؟

 • گرجستان در سال ۲۰۱۹، ۹٫۹۲ میلیارد دلار واردات داشته است. حدود ۱۰ میلیارد واردات در سال با توجه به جمعیت این کشور عدد قابل توجهی است.
واردات گرجستان از جهان2019 در این دوره 10 میلیارد دلار بوده است که بخشی از آن می تواند نصیب تجار ایرانی شود
واردات گرجستان از جهان

فهرست مهم‌ترین اقلام وارداتی گرجستان در سال ۲۰۱۹:

رتبهشرح کالا ارزش تجاری (میلیون دلار)HS4 ID
1ماشین‌ها            ۸۹۴۱۷۸۷۰۳
۲نفت تصفیه شده            ۷۹۰۵۲۷۱۰
۳سنگ مس            ۳۸۲۵۲۶۰۳
۴داروهای بسته‌بندی‌شده            ۳۷۶۶۳۰۰۴
۵گاز نفتی            ۳۷۳۵۲۷۱۱
۶تجهیزات پخش            ۱۷۳۱۶۸۵۲۵
۷توتون و تنباکو            ۱۲۶۴۲۴۰۲
۸هواپیماها، بالگَردها و / یا فضاپیماها            ۱۱۲۱۷۸۸۰۲
۹گندم            ۱۰۸۲۱۰۰۱
۱۰تایر لاستیک              ۹۵۷۴۰۱۱
۱۱سیم عایق‌بندی‌شده              ۹۰۱۶۸۵۴۴
۱۲گوشت مرغ              ۸۸۱۰۲۰۷
۱۳برق              ۸۶۵۲۷۱۶
۱۴کامپیوترها              ۸۴۱۶۸۴۷۱
۱۵شکر خام              ۷۸۴۱۷۰۱
۱۶مبلمان دیگر              ۷۴۲۰۹۴۰۳
۱۷وسایل نقلیه بزرگ ساختمانی              ۷۲۱۶۸۴۲۹
۱۸کامیون‌های تحویل              ۶۸۱۷۸۷۰۴
۱۹سازه‌های آهنی              ۶۸۱۵۷۳۰۸
۲۰میله‌های آهنی خام              ۶۷۱۵۷۲۱۴
۲۱آهن نورد تخت اندود شده              ۶۷۱۵۷۲۱۰
۲۲یخچال              ۶۱۱۶۸۴۱۸
۲۳دستمال توالت              ۶۰۱۰۴۸۱۸
۲۴سایر لوله‌های آهنی کوچک              ۵۸۱۵۷۳۰۶
۲۵کک نفتی              ۵۶۵۲۷۱۳

محصولات با پیش‌ترین پتانسیل صادراتی از جهان به گرجستان:

 • کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده برای بازار گرجستان ۵٫۸ میلیارد دلار است. دریابید کدام محصولات و صادر کنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند.
امکان صادرات چه کالاهایی به گرجستان بیشتر فراهم است و می توان در صادرات به گرجستان موفق عمل کرد
پتانسیل صادراتی جهان به گرجستان

اجزای دارویی – تجهیزات الکترونیکی – ماشین‌آلات، برق – پلاستیک و لاستیک – فلزات آهنی – فولاد – گندم – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – گوشت (مرغ) – محصولات فلزی – مواد شیمیایی – قند – محصولات سرامیکی – چوب – محصولات و عطرهای زیبایی – محصولات کاغذی – دانه و محصولات دانه کاکائو – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – روغن و چربی‌های گیاهی – محصولات شیشه‌ای – گوشت (به جز مرغ).

مهمترین محصولات که قابلیت صادرات به گرجستان را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد
مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به گرجستان را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد

کالاهای صادراتی ایران به گرجستان:

 • ایران در سال ۲۰۱۹، ۱۸۷ میلیون دلار به گرجستان صادرات داشته است.
بیشتر صادرات ایران به گرجستان کالاهای نفتی و پتروشیمی است اما باید روی بهبود گروه های کالایی که می توان به این کشور صادر کرد کار و تلاش کرد
صادرات ایران به گرجستان-۲۰۱۹
رتبهHS4ارزش تجاری (هزار دلار)درصد
۱کک نفتی               49,07426%
2سرامیک لعاب‌دار               19,90111%
3پلیمرهای اتیلن               11,8256%
4سایر لوله‌های آهنی کوچک               10,1845%
5شیشه شناور                  7,0004%
6بلوک‌های آهنی                  6,9494%
7میله‌های آهنی نورد گرم                  5,9203%
8میله‌های آهنی خام                  5,5203%
9پراکسیدهای سدیم یا پتاسیم                  3,4332%
10کیف‌های بسته‌بندی                  2,9712%
11سیم مسی                  2,9182%
12سنگ ساختمانی                  2,9162%
13نفت تصفیه شده                  2,6781%
14سیم آهنی                  2,5161%
15سیمان                  2,4331%
16توتون و تنباکو                  2,1631%
17ظروف تزئینی داخلی                  2,0271.1%
18سازه‌های آهنی                  1,9541.0%
19نمک                  1,8311.0%
20شیر                  1,6750.9%
21ماشین‌آلات پردازش سنگ                  1,4930.8%
22کاهش آهن                  1,3570.7%
23خیارها                  1,3370.7%
24محصولات پاک‌کننده                  1,0480.6%
25کفش لاستیکی                     ۹۹۴۰٫۵%
۲۶پلیمرهای استایرن                     ۹۶۵۰٫۵%
۲۷مخمر                     ۹۵۱۰٫۵%
۲۸لوله‌های پلاستیکی                     ۷۲۷۰٫۴%
۲۹سبزیجات دیگر                     ۶۸۳۰٫۴%
۳۰میوه‌های دیگر                     ۶۸۰۰٫۴%
مهمترین اقلام صادراتی ایران به کشور گرجستان

فضای خالی صادرات محصولات ایرانی به گرجستان

پتانسیل صادراتی ایران به کشور گرجستان در این جدول آورده شده است یعنی چه فضاهای خالی همچنان برای صادرکننده های ایرانی برای صادرات به گرجستان وجود دارد
جزئیات پتانسیل صادراتی ایران به گرجستان

جزئیات گروهای کالایی با بیش ترین پتانسیل صادرات از ایران به گرجستان

پلاستیک و لاستیک – فلزات آهنی – فولاد – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – محصولات معدنی – محصولات سرامیکی – سبزی‌ها – مواد شیمیایی – محصولات شیشه‌ای – میوه‌ها – ماشین‌آلات، برق – محصولات فلزی – محصولات لبنی – حیوانات زنده (به جز مرغ) – محصولات نساجی – دانه و محصولات دانه کاکائو – فرش‌ها – محصولات کاغذی – محصولات تولیدی متفرقه – چوب – محصولات و عطرهای زیبایی.

جدول ظرفیت های خالی که برای صادرات به گرجستان وجود دارد بسیار زیاد است و این کشور می تواند مقصد صادراتی بسیار زیادی از کالاهای ایرانی باشد
مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور گرجستان را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد

⚡ برای اینکه ببینید کالای شما ظرفیت صادرات به گرجستان را دارد و آیا این کشور بازار مناسبی برای کالای شماست با جتصا تماس بگیرید!

البته ظرفیتی‌های صادراتی ایران به گرجستان بسیار فراتر از اینهاست اما در این مقاله تنها به همین بیست گروه بسنده می‌شود.

⚡ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد، تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند ۱۰ درصد واردات گرجستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله حدود یک میلیارد دلار نصیب تولید کننده و بازرگان ایرانی خواهد شد.

تقویت مهارت های صادرات می تواند کمک زیادی به صادرات موفق محصولات ایرانی کند

در جدول، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد.

صادرات به کشور گرجستان می‌تواند بسیار جذاب باشد اما تاکنون بخشی زیادی از این ظرفیت مغفول مانده است که یکی از دلایل اصلی آن ضعف صادرکنندگان در داشتن مهارت‌های صادراتی است!

سال‌های سال ایرانی‌ها کشور وارداتی بوده‌اند و شاید تجار تجربیات و مهارت‌های خوبی در واردات دارند. اما ما هرگز یک کشور صادراتی نبوده‌ایم و تاکنون اکثر تجار و تولیدکنندگان ایرانی فاقد مهارت‌های صادراتی‌اند!

ضمن اینکه صادرکنندگان کمتر در ورود به یک بازار جدید از مشاوران و متخصصان صادراتی استفاده می‌کنند و ممکن است به علت عدم آگاهی یا زیان و ضررهایی ببیند یا از سود صادراتی آنها کاسته شود!

⚡ موضوعی که همیشه مشاوران عالی بازارهای صادراتی بر آن تاکید دارند، ضمن استفاده از مشاور در ورود به بازارهای صادراتی، تقویت مهارت‌های صادراتی است تا همکاری روان‌تری بین صادرکننده، مشاور و خریدار در فروش‌های صادراتی اتفاق بیفتد!

دیدگاه‌ها (5)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

  حبیب مهمان 4 خرداد 1402 پاسخ

  سلام
  لیست شرکت های گرجی را از کجا میتوان تهیه کرد ؟

  شهرام مهمان 9 فروردین 1402 پاسخ

  با سلام و احترام. واقعا از مطالب سایتون استفاده بردم! تولیدکننده لوازم آشپزخانه هستیم و یک کارخانه در استان یزد داریم. آیا گرجستان بازار خوبی برای لوازم آشپزخانه مثل گاز رومیزی هست یا نه؟

   میثم رسولی راد مدیر کل 9 فروردین 1402 پاسخ

   سلام. امکان صادرات لوازم صنعتی مثل انواع لوازم آشپزخانه به این کشور وجود دارد. چون کالاهای مشابه چینی به دلیل کرایه حمل گران تمام می شود و البته شما باید با کالاهای کشور ترکیه هم رقابت کنید. اما مزیت انرژی و نیروی ارزان کارگری در ایران داریم. موفق باشید.

  رامین حق پرست مهمان 9 فروردین 1402 پاسخ

  سلام. چطوری می تونم از ظرفیت های کشور گرجستان برای صادرات مجدد استفاده کنم. در این زمینه راهنمایی می خواستم!

   میثم رسولی راد مدیر کل 9 فروردین 1402 پاسخ

   سلام. کشور گرجستان ظرفیت خوبی برای صادرات انواع محصولات ایرانی با هدف صادرات مجدد است. این کشور قرادادهای ترجیحی خوبی با اتحادیه اروپا دارد و اگر اصولی وارد شوید می توانید از این ظرفیت استفاده کنید. یعنی تامین کالا از ایران و با یک فرآوری ساده در کشور گرجستان و البته اخذ مجوزهای مربوطه کالای خود را به سایر کشورها صادرات مجدد کنید.

error: Content is protected !!