جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

حضور مؤثر در نمایشگاه بین‌المللی – تجربه حضور موفق یک تولیدکننده لوازم‌خانگی در نمایشگاه‌های بین‌المللی

تجربه حضور موفق یک تولیدکننده لوازم‌خانگی مستلزم استفاده از آخرین متدهای بازاریابی صادراتی در نمایشگاه است که فقط موسی رسولی ارائه می دهد

کد تجربه: ۵۰۰۰۴

شرح تجربه:

✍علی و سارا مدیران بازاریابی یک شرکت تولیدکننده لوازم‌خانگی در شیرازند! مدیرعامل معتقد است علی‌رغم مزیت رقابتی محصولات آنها از شرکت در نمایشگاه‌های مختلف نتیجه قابل‌قبولی نگرفته‌اند و تاکنون بیشتر هزینه بوده است تا درآمد!

مدیرعامل خاضعانه از علی و سارا می‌خواهد برای “نمایشگاه تخصصی لوازم‌خانگی” که قرار است چند ماه آینده در اربیل کردستان عراق برگزار شود آماده شوند!

آنها قبل از شروع نمایشگاه، چندین مرحله را برای آمادگی و “گرفتن نتیجه” برنامه‌ریزی و مرور کرده‌اند:

۱- یک غرفه با طراحی جذاب و حرفه‌ای انتخاب کرده‌اند که با تم و لوگوی شرکت همخوانی دارد. آنها از غرفه‌های مدولار استفاده می‌کنند که قابل‌تغییر و سفارشی‌سازی است و هزینه کمتری هم دارد.

۲- قرار است از Intelligent Leads و سایر ابزارها استفاده کنند که به آنها اجازه می داد با پاسخ به چند سؤال “چندگزینه‌ای”، بازدیدکنندگان غرفه را بر اساس سطح توانایی رتبه‌بندی کنند.

۳- این بار سؤالات احتمالی خریداران بالقوه را دسته‌بندی و بهترین پاسخ‌ها را آماده کرده‌اند!

۴- ضمن اینکه تصمیم دارند تا بعد از نمایشگاه “فهرست مخاطبان و خریداران بالقوه” را به‌طورجدی پیگیری کنند!

آنها با چنین برنامه‌ای به مدیرعامل برمی‌گردند و برنامه خود را با جزئیات پرزنت می‌کنند، اما مدیرعامل برنامه آنها را یک برنامه کاملاً عادی می‌داند و معتقد است با چنین برنامه‌ای احتمالاً باز هم نتیجه نخواهند گرفت!

⚡ در عوض مدیرعامل ایده‌های خلاقانه‌تری برای جذب مخاطب و اینکه به‌یادماندنی‌تر باشد به آنها پیشنهاد می‌دهد! علی و سارا متوجه می‌شوند که چقدر محدود فکر کرده‌اند و…

رفتیم بالا تجربه بود!

اومدیم پایین مسئله بود!

چالش (مسئله تجربه)؟

⚡ به نظر شما “مدیرعامل” چه برنامه‌هایی را پیشنهاد داد (روش‌های خلاقانه‌تر) تا این بار از شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی بهتر نتیجه بگیرند؟ و آیا صادرکنندگان ایرانی قبل از برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها به‌ اندازه کافی آماده می‌شوند؟ در بین این همه غرفه و رقابتی که در نمایشگاه وجود دارد چگونه می‌توان به‌یادماندنی‌تر شد؟

پاسخ بر اساس تجربه‌ صادراتی موفق

مدیر چندین روش برای جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان پیشنهاد داد:

۱- غرفه را در محل کار طراحی و نحوه تعامل و کار با بازدیدکنندگان و همکاران را چندین روز و قبل از برگزاری نمایشگاه تمرین کنند.

.

۲- شرکت‌های مختلف در کشور هدف را از قبل شناسایی و ضمن ارسال دعوت‌نامه تصاویر بازسازی شده “غرفه تمرینی” که بسیار شبیه “غرفه واقعی” بود را با مخاطبان به اشتراک گذاشتند و ضمن معرفی افراد اعلام کردند در صورت حضور در نمایشگاه مایل به ملاقات با چه شخص یا اشخاصی در غرفه‌اند؟

.

۳- غرفه را به صورت لایو در اینستاگرام، لینکدین و فیس‌بوک به نمایش گذاشتند و از دنبال‌کنندگان خواستند در صورت عدم حضور در نمایشگاه سؤالات خود را به صورت مجازی از غرفه‌داران سؤال کنند!

۴- یک‌کابین عکس دیجیتال راه‌اندازی کنند که بازدیدکنندگان بتوانند یک خاطره یا لحظه را ثبت کنند و با استفاده از فیلترها یا افکت‌های خاص (مرتبط با نمایشگاه)، سرگرم می‌شدند. نکته اینجاست که عکس‌های گرفته شده با “برند” شرکت فروشنده مارک‌گذاری شوند و خیلی از بازدیدکنندگان این تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی مثل “لینکدین” و “فیس‌بوک” به نمایش می گذارند!

۵- از واقعیت مجازی بهره بگیرند و برای بازدیدکنندگان امکان تجربه کار با لوازم‌خانگی در محیط‌های مختلف را ایجاد کردند.

۶- آخرین مرحله، پس از نمایشگاه، پیگیری مشتریان بالقوه بود. علی و سارا “لیدهای خود را بر اساس سطح توانایی و علاقه‌مندی به خرید” اولویت بندی و یک هفته بعد از نمایشگاه با آنها تماس گرفتند! نگذارند برای یک ماه بعد!

⚡ این مدیر بازاریابی اعلام کرد بعد از اجرای این برنامه ها نتایج به مراتب بهتری نسبت به نمایشگاه های قبلی گرفته است!

توصیه های آخر

۱- در مورد طراحی غرفه (غرفه آرایی)؟

طراحی منحصربه‌فرد و جذاب و نه صرفاً گران تا محصولات یا خدمات را به‌خوبی نشان دهد.

۲- داشتن قلاب برای جذب بازدیدکنندگان؟

داشتن قلاب برای جلب‌توجه بازدیدکنندگان به پیام فروش شما از راه‌های خلاقانه مثل اسلوگان، مسابقه، نمونه رایگان و غیره.

۳- یکپارچکی در تیم (ظاهر و عملکرد)؟

ایجاد ظاهر حرفه‌ای و یکپارچه برای تیم نمایشگاه در افزایش شناسایی برند و البته هماهنگی کاری و عملکردی را فراموش نکنید!

۴- استفاده از ظرفیت های ویدئو و ابزارهای نوین؟

ساخت ویدئو ارائه درباره برند که معرفی کوتاه و جذابی از محصولات یا خدمات شما را به بازدیدکنندگان نشان دهد.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!