جتصا

صادرات به ترکمنستان، فرصت ها و ظرفیت های خالی

چرا صادرات به ترکمنستان

✍ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد صادرکنندگان ایرانی بتواند 20 درصد واردات ترکمنستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، حدود 600 هزار دلار نصیب تاجر و تولیدکننده ایرانی خواهد شد. برای کشف این موضوع مقاله اختصاصی صادرات به ترکمنستان را تا انتها بخوانید

معرفی کشور ترکمنستان

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است که تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب به دریای خزر مشرف است و از طریق دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه همسایه است.

کشور ترکمنستان همسایه شمال شرقی ایران است و صادرات به ترکمنستان می‌تواند برای ایرانی‌ها به یک صادرات سودده تبدیل شود
مرز طولانی ایران و ترکمنستان می‌تواند ترکمنستان را به یک شریک تجاری ایران تبدیل کند

بیشتر مردم این کشور ترکمن و به زبان ترکمنی (شاخه‌ای از زبان‌های ترک‌تبار) صحبت می‌کنند. انگلیسی و روسی هم تا حدودی در این کشور صحبت می شود.

۸۰ درصد مساحت ترکمنستان بیابان قره‌قوم است. در این بیابان هر جا آب وجود داشته روستاها و شهرهای بزرگ و پرجمعیت به وجود آمده است.

آب‌وهوا خشک است ولی ناحیه رشته‌کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیک مرز ایران آب‌وهوای مناسبی دارد! عشق‌آباد، مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند.

ترکمنستان آب‌وهوای بیابانی نیمه‌گرمسیری دارد و بیشتر این سرزمین خشک است. در فصل زمستان، هوا معتدل و خشک بوده و بیشترین بارندگی در ماه‌های دی و اردیبهشت اتفاق می‌افتد. پرباران‌ترین بخش ترکمنستان کوهپایه‌های کوپه داغ است.

طول خط ساحلی ترکمنستان در دریای خزر ۱٬۷۶۸ کیلومتر بوده و مهم‌ترین بندر آن شهر ترکمن‌باشی (کراسنووُدْسْک) است.

بیشتر مردم ترکمنستان، ترکمن هستند و اقلیت روس و ازبک هم در این کشور حضور داند. سایر اقوام قزاق، تاتار، اوکراینی، کردها، ارمنی، آذربایجانی و بلوچ هم در این کشور زندگی می کنند.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۳ ترکیب جمعیتی ترکمنستان ۸۵% ترکمن، ۵% ازبک ، ۴% روس و ۶% اقوام دیگر است.

جمعیت ترکمن‌ها در ترکمنستان از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ حدود دو برابر (از ۲٫۵ میلیون به ۴٫۹ میلیون نفر) رسیده است. اما شمار روس‌ها به کمتر از یک‌سوم (از ۳۳۴ هزار به ۱۰۰ هزار نفر) کاهش یافته‌است.

اسلام مذهب اکثر مردم است و ۸۹% ترکمن‌ها مسلمان (اهل‌سنت حنفی) و ۹% پیرو کلیسای ارتدوکس روسیه‌اند.

جمعیت ترکمنستان حدود 6،200،000 نفر است.

⚡ این کشور با استان خراسان ۷۸۶ کیلومتر مرز خشکی و در شمال بواسطه راه آبی دریای خزر ۴۰۹.۹ کیلومتر یعنی در مجموع ۱۱۸۹.۹ کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد.

ترکمنستان 7 ولایت و 5 شهر اصلی دارد که می‌توان برای هر بخش و منطقه جداگانه برنامه‌ریزی کرد
ترکمنستان متشکل از 5 ولایت اصلی است

ترکمنستان پنج ولایت (آخال ، بالکان ، داشوگوز ، لباپ و ماری) دارد که حدود 6 میلیون جمعیت را در خود جای داده اند.

شهرهای اصلی ترکمنستان بر اساس جمعیت

  • 1 عشق‌آباد با جمعیت 727،700 پایتخت ترکمنستان است.
  • 2 ترکمن‌آباد 234 817
  • 3 داسوگوز 166،500
  • 4 مری 114،680
  • 5 بالکان آباد 87822
  • 6 بایرامالی 75،797
  • 7 ترکمن‌باشی 68،292
جمعیت ترکمنستان از سال 2016 و پیش‌بینی آن تا سال 2026 این جمعیت شش میلیونی بازار خوبی برای کالاهای ایرانی‌اند
جمعیت ترکمنستان از سال 2016 و پیش بینی آن تا سال 2026

اقتصاد کشور ترکمنستان

اقتصاد ترکمنستان عمدتاً بر پایه نفت است و این اقتصاد فرصت‌های وارداتی زیادی برای تولیدکنندگان ایرانی می‌تواند داشته باشد
گاز صنعت عمده کشور ترکمنستان

ترکمنستان در فهرست چهار کشور بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی است. در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی در تولید گاز مایع (LPG) صورت‌گرفته و این کشور قصد دارد، صادرات گاز را به‌ عنوان محصول استراتژیک افزایش دهد و تولید محصولات پتروشیمی با پایه گازی من‌جمله تولید پلی‌پروپیلن و انواع پلی‌اتیلن در حال افزایش می‌باشد.

نفت، گاز، پنبه، پارچه‌های نخی، پوست و قالی از مهمترین اقلام صادراتی ترکمنستان است. این کشور از معادن، نفت ، گاز و نمک طبیعی ذخایر سرشاری دارد. در کشاورزی در تولید پنبه و در دامپروری در تولید پوست، کرم ابریشم و پرورش اسب، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دارد.

ترکمنستان با فراوری پنبه ، صنعت نساجی پیشرفته‌ای دارد که از بازار فروش بالایی در سطح جهان برخوردار است.

شغل بیش‌تر مردم ترکمنستان کشاورزی و دامپروری است. این کشور از نظر تولید پنبه در جهان معروف است. قالی‌بافی از صنایع‌دستی مهم ترکمنستان است.

معادن نمک کلسیم در منطقه قویرداق وجود دارد. ذخایر نمک‌های طبیعی دریایی در خلیج قره‌بوغاز متمرکز است. در این منطقه موادی همچون میرابیلیت و دیگر مواد پر ارزش وجود دارد.

بیشتر زمین‌های کشاورزی ترکمنستان را دشت قره قوم تشکیل می‌دهد که اغلب برای چراندن گوسفند مناسب است.

در این کشور محصولاتی همچون پنبه، میوه‌وتره‌بار و انگور و پرورش کرم ابریشم رونق دارد و در طی سال‌های اخیر، تولید گندم نیز افزایش خوبی داشته است.

خط آهن ترکمنستان به شهر سرخس (در شمال شرق ایران) متصل است و از آنجا تا بندرعباس امتداد دارد. پنبه، پارچه‌های نخی، پوست، قالی، نفت و بعضی فراورده‌های نفتی کالاهایی هستند که این کشور صادر می‌کند.

چهار دلیل اصلی که شرکت‌ها بخواهند صادرات به ترکمنستان را توسعه دهند شامل آمادگی ترکمنستان برای ورود به فن آوری و تجهیزات نوآورانه، برنامه‌های تنوع دهی به اقتصاد ، کسب موقعیت بهتر استراتژیک و ثبات سیاسی است.

رئیس‌جمهور قربانقلی بردیموحمدوف، اولین‌بار در سال 2007 انتخاب شد و در سال‌های 2012 و 2017 مجدداً انتخاب شد، در ابتدا قول داد درب‌های کشور را گشوده و فضای سرمایه‌گذاری را بهبود بخشد، اما این وعده‌ها هنوز محقق نشده است.

⚡ واردات ترکمنستان عمدتا فرآورده های غذایی فرآوری شده و تازه، مواد شیمیایی صنعتی مانند کودها ، ماشین آلات کشاورزی و فلزات برای صنعت کشاورزی است و عمده صادرات پنبه، گاز طبیعی و فرآورده های نفتی است.

مهمترین شاخص های اقتصادی ترکمنستان:

جزئیات شاخص های ترکمنستان
مهمترین شاخص های اقتصادی ترکمنستان
مهمترین شاخص های اقتصادی کشور ترکمنستان که در انتخاب کشور هدف صادراتی کالای ایرانی مهم است
مهمترین شاخص های اقتصادی ترکمنستان

فرصت های صادرات به ترکمنستان

درآمدهای ارزی زیادی در صادرات به ترکمنستان نهفته است
ترکمنستان بازر مصرفی و هدف صادراتی خوبی برای کالاای ایرانی است

ترکمنستان از لحاظ اقتصادی در قیاس با سایر همسایگان خاکی ایران (به‌جز ترکیه) کشور مرفه‌تری محسوب می‌شود اما به دلیل جمعیت کم، بازار واردات آن چندان بزرگ نیست. البته این کشور اشتراکات فرهنگی زیادی با ایران دارد و ایران می‌تواند سهم خود از بازار این کشور را با تکیه بر مزیت هایش افزایش دهد.

⚡ مرز مشترک و همسایگی، فرهنگ مشترک، روابط خوب سیاسی و محصور بودن ترکمنستان در خشکی مجموع عواملی است که نشان از وجود پیش زمینه مناسب توسعه تجارت ایران و ترکمنستان دارد.

از آنجا که ساختار اقتصاد ترکمنستان دولتی است و به تدریج به ‌طرف خصوصی‌سازی حرکت کرده است و در ۲۰۱۷ میلادی نیز قانون مناطق آزاد در این کشور صادر شد و از ۲۰۲۰ میلادی فضا برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک به‌طورقطع روبه‌رشد خواهد بود، این کشور به یکی از بازارهای هدف برای صادرات ایران بدل شده است.

تجار و بازرگانان ایرانی در هشت گروه کالا از جمله کالاهای اساسی، خدمات فنی مهندسی، مواد غذایی و پوشاک می‌توانند در ترکمنستان فعالیت داشته باشند.

⚡ در سال‌های اخیر برخی از مهم‌ترین مزیت‌های صادراتی ایران به ترکمنستان، صنعت ساختمان، کشاورزی و مواد غذایی، دارو و سلامت و لوازم‌خانگی است که به شدت مورد استقبال ترکمن‌ها قرار گرفته است.

صادرات سنگ به ترکمنستان از تجارت های پر سود است
ترکمنستان از کشورهای مساعد صادرات مصالح ساختمانی ایران است
صادرات مواد غذایی و میوه از تجارت های پرسود بخصوص در صادرات به ترکمنستان است
ترکمنستان از بازارهایی است که از صمایع غذایی ایران استقبال می کند

⚡ بیشترین صادرات ایران به ترکمنستان، مواد غذایی، فلز، محصولات فلزی، وسایل نقلیه، صنایع سبک، تجهیزات، لوازم‌خانگی، محصولات شیمیایی، لوازم برقی، مصالح ساختمانی و نیز صادرات لوله و پروفیل، سیب‌زمینی، لوله و شیلنگ‌های پلی‌اتیلن، سیمان سفید، سیب، پیاز، موسیر، رنگ و عایق‌های ساختمانی را در برمی‌گیرد.

ترکمنستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در آسیای مرکزی، در زمینه توسعه خطوط ارتباطاتی (جاده‌ای، راه‌آهن و دریایی) تلاش مضاعفی داشته است تا به قطب حمل‌ونقل کالا منطقه تبدیل شود.

در این زمینه می‌توان به افتتاح راه‌آهن سه‌جانبه (قزاقستان، ترکمنستان، ایران) در سال 2014 اشاره نمود.

آسیای میانه پس از فروپاشی شوروی سابق تکنولوژی، دانش فنی و رفاه نسبی را بیشتر در روسیه و تا حدودی در قزاقستان بجا گذاشت و کشورهایی مثل ترکمنستان از دارایی های بجامانده و تکنولوژی بی نصیب ماندند.

ترکمنستان به جز حوزه کشاوزی آن هم در برخی اقلام، در سایر زمینه ها به واردات وابسته است و باید نیاز خود را از سایر کشورها تامین کند.

ترکمنستان عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) نیست. واردات کالا به ترکمنستان 2٪ عوارض گمرکی دارد و مبنای مشمول مالیات به عنوان ارزش گمرکی کالاهای وارداتی تعیین می شود.

لیستی از موارد خاصی وجود دارد که مشمول حقوق گمرکی خاص هستند (حدود 50 قلم کالا)، که نرخ عوارض گمرکی در این گروه بسته به نوع کالا از 5٪ (برای محصولاتی مانند سیمان) تا 100٪ (به عنوان مثال ، برای اسید کربنیک) متفاوت است.

ترکمنستان یک برنامه توسعه 7 ساله دارد که بر توسعه بخش انرژی، بهبود حمل و نقل و ترانزیت، ایجاد رقابت در حوزه ملی، پیاده سازی اقتصاد دیجیتالی، رشد صادرات و کاهش واردات و خصوصی سازی اشاره کرد.

ترکمنستانی‌ها در بخش سوخت و انرژی هد‌ف‌گذاری 63 میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری را درنظر دارند.

در بحث توسعه زیرساختی هم به دنبال تغییر مسیر ترانزیتی به جای شمال- جنوب به شرق- غرب و از طریق دریای خزر هستند.

احداث فرودگاه های بین المللی و دریایی، بهره برداری از بندر جدید ترکمن باشی، احداث بزرگراه عشق آباد– ترکمن آباد و توسعه بخش کشاورزی را هم در دستور کار دارند.

تمرکز بر اقتصاد دیجیتالی از دیگر اهداف و برنامه‌های توسعه‌محور این کشور است.

گمرک سرخس از مبادی های ورودی در صادرات به ترکمنستان است
مرز زمینی لطف آباد از مبادی های ورودی به ترکمنستان است که در صادرات به ترکمنستان استفاده می شود

ترکمنستان به دو دلیل در حوزه حمل‌ونقل و تجارت ما حائز اهمیت است؛ اول همسایگی و مرزهای طولانی و دیگر نقش گلوگاهی در دستیابی به آسیای میانه.

⚡ استان خراسان رضوی در شمال شرق کشور به عنوان چهارمین استان پهناور ایران بیشترین مرز مشترک با ترکمنستان به طول ۵۳۱ کیلومتر را دارد. 4 مرز فعال استان خراسان رضوی شامل پايانه هاي مرزي سرخس ، باجگيران ، پايانه مرزي لطف آباد و دوغارون است. که از این میان پایانه های مرزی سرخس، باجگیران و لطف اباد در جوار کشور ترکمنستان قرار گرفته اند و پایانه مرزی اینچه برون در استان گلستان هم مرز با ترکمنستان قرار گرفته است.

پایانه مرزی باجگیران با شهرستان قوچان فقط 81 کیلومتر و با مشهد 211 کیلومتر فاصله دارد از مزایای دیگر این پایانه نزدیکی به عشق آباد مرکز کشور ترکمنستان است.

پایانه مرزی لطف اباد با شهرستان درگز تنها 22 کیلومتر و با مشهد 280 کیلومتر فاصله دارد . این پایانه مرزی دروازه ورود ناوگان خارجي به كشورهاي آسياي ميانه است و  فعال ترين مرز در بخش كارنه تير وتشريفات ناوگان خارجی است.

گمرک اینچه برون در استان گلستان

نزدیکترین پایانه به مرکز استان خراسان رضوی پايانه مرزي سرخس است که 186 کیلومتر با مشهد فاصله دارد.  از ویژگی های خاص آن دروازه ورودي به آسياي ميانه وحلقه ارتباط چند كشور عضو كريدور شمال وجنوب است – نزديكي به شبكه ريلي ايران به آسياي ميانه وحلقه ارتباطي ريلي ايران به اروپا و دارا بودن موقعيت مناسب در عملياتي كردن حمل ونقل تركيبي است.

بازارچه اینچه برون در ۲۰ کیلومتری شهر مرزی اینچه برون در شهرستان گنبد کاووس، استان گلستان قرار دارد و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌‌های گردشگری منطقه به‌شمار می‌رود.

این پایانه به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت خاص استراتژیکی با توجه به اینکه در کریدور شمال جنوب قرار گرفته است به عنوان دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه محسوب می شود. مسافت اینچه برون تا گرگان 81 کیلومتر است.

کاشی و سرامیک، ظرف شیشه ای، سیمان،رول پلاستیک، وسایل پارک بازی، میلگرد و سنگ معدن و بسیاری از کالاهای دیگر از این مرز از طریق حمل و نقل بین المللی ریلی به مقصد ترکمنستان، قزاقستان ، ازبکستان و قرقیزستان حمل می شوند.

صادرات به ترکمنستان از طریق مرز دریایی

⚡ منطقه آزاد گلستان به لحاظ اینکه همزمان دارای ریل راه آهن، راه شوسه یا زمینی، راه هوایی و دریایی است جزء بی نظیرترین مناطق آزاد کشور محسوب می شود.

⚡ البته در حمل کالا به ترکمنستان همیشه چالش هایی وجود داشته است که بهتر است قبل از حمل کالا به این کشور، از مشاورین حمل و نقل صادراتی، کمک بگیرید!

پروژه های نفت و گاز ترکمنستان و فرصت های صادراتی شرکت های ایرانی:

صنایع نفت و گاز فرصت های صادراتی زیادی برای صنایع سنگین ایران فراهم می کنند
فرصت‌های صادراتی برای تأمین قطعات صنعت نفت و گاز کشور ترکمنستان

در گذشته ترکمنستان مقصد ایده¬آلی برای صادرات محصولات معدنی و … بود؛ اما اکنون می¬تواند به مقصد صادرات کالا و دانش مهندسان ایرانی تبدیل شود.

با پیشرفت‌های اقتصاد دانش‌بنیان؛ شرکت¬های دانش‌بنیان زیادی در صنایع نفت، گاز و تولید قطعات نیروگاهی و پالایشگاهی پا گرفته‌اند که با سپردن بازاریابی به متخصصان بازارهای بین‌المللی، می‌توانند به راحتی در این بازارها ورود کنند و به سود بالایی دست یابند.

ترکمنستانی‌ها در بخش سوخت و انرژی هد‌ف‌گذاری بلند مدت 63 میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری درنظر گرفته اند که صنعتگر و شرکت های دانش بنیان ایرانی باید از سهمی از این بازار جذاب بگیرند.

گرچه ایران و ترکمنستان هر دو از دارندگان ذخایر نفت و گاز اند، اما سابقه دیرینه ایران در اکتشاف، حفاری، ساخت قطعات، بهره برداری و توانائی‌های علمی و فنی ساخت پالایشگاه و خطوط انتقال می‌تواند ارتباط تنگاتنگی بین ترکمنستان و شرکت های ایرانی ایجاد کند.

خواسته‌ای که مقامات ترکمنستان همواره برآن تاکید داشته و از صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران استقبال کرده اند.

سایر زمینه های همکاری:

ترکمنستان کشوری است که اقتصاد رو به رشد دارد و برای توانمندسازی و رسیدن به اقتصاد نوین برنامه‌های بلند مدت طراحی کرده است که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های ایرانی باید بازار‌هایی همچون ترکمنستان را جدی بگیرند.

از جمله فرصت های دیگر، توریسم درمانی و ارائه خدمات بهداشتی به مردم ترکمنستان است.

فرهنگ تجاری ترکمن ها

با شناخت فرهنگ تجارت در ترکمنستان فرصت های صادراتی زیادی را می توان در تجارت با ترکمن ها بدست آورد
شناخت فرهنگ تجاری مردم ترکمنستان شانس موفقیت در مذاکرات تجاری با آنها را افزایش می دهد

تاجرهای ترکمن معمولا در ملاقات های رسمی کت و شلوار و گاهی کراوات استفاده می کنند و در ملاقات های معمولی تر لباس ملی ترکمن ها را می پوشند.

زنان نیز کت و شلوارهای شیک و پوشیده و در ملاقات های غیر رسمی لباس ملی ترکمن ها را می پوشند. ترکمن ها به آراستگی و لباس آراسته در تجارت بسیار ارزش قائلند.

اما در عین حال شلوار جین، تی شرت و سایر لباس های معمولی ممکن است به عنوان یک تاجر مناسب باشد.

ترکمن ها هنگام خطاب به بزرگان یا رئیس از نام کوچک و نام پدر استفاده می کنند اما در شرایط غیر رسمی از نام کوچک هم استفاده می کنند.

در تعامل با ترکمن ها همیشه کارت داشته باشید و کارت خود را با انها رد و بدل کنید

برای دادن و دریافت کارت ویزیت بهتر است از دست راست یا هر دو دست خود استفاده کنید هر چند رد بدل کردن کارت ویزیت در بین تجار ترکمن چندان رایج نیست!

در جلسات تجاری برای ایجاد ارتباط بهتر معمولاً خیلی کوتاه به مسائل جانبی پرداخته می‌شود و سپس مسائل تجاری موردبحث قرار می‌گیرد. نشان‌دادن برخی احساسات در حین مذاکرات اشکالی ندارد، اما خیلی زیاد نیست.

بهتر است درمورد قیمت صادق باشید، اگرچه انتظار رود معامله‌ای انجام نشود. صداقت شما شانس برگشتن تاجر ترکمن را زیاد می‌کند.

تماس چشمی مستقیم در هنگام مکالمه قابل‌قبول است و انتظار می‌رود. بااین‌حال، در حالی که با جنس مخالف صحبت می‌کنید؛ تماس چشمی طولانی برقرار نکنید.

برخی از تعطیلات رسمی منعکس کننده محیط فرهنگی ترکمنستان است، در این کشور مانند بسیاری از کشورهای منطقه، نوروز را جشن می گیرد. تعطیلات اسلامی عید فطر و عید قربان هم به عنوان تعطیلات رسمی در نظر گرفته می شوند.

فرهنگ تجارت در ترکمنستان از موارد مهمی است که باید در هنگام تجارت با ترکمن ها رعایت شود و از عوامل موفقیت در صادرات با این کشور است

⚡ ترکمن ها بیشتر در محیط های کاری ارتباط می گیرند و در میان دوستان و خانواده کمتر ارتباط برقرار می کنند. برای ترکمن ها به موقع بودن در ملاقات های تجارت کاملاً مهم است و در زندگی شخصی و اجتماعی اهمیت کمتری دارد. عزت نفس بخش مهم فرهنگ مردم ترکمنستان است بنابراین مردم به ندرت با “نه” مستقیم پاسخ خواهند داد.

صادرات ترکمنستان:

چرا دانستن صادرات ترکمنستان برای یک صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت و استادی تجارت و تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات باشد!

صادرات ترکمنستان به جهان
صادرات ترکمنستان به جهان

در سال 2019 ، ترکمنستان در مجموع 9.33 میلیارد دلار صادرات داشته است و این کشور را به رتبه 92 صادر کننده جهان تبدیل کرده است. طی پنج سال گذشته صادرات ترکمنستان با 1.33 میلیارد دلار از 10.7 میلیارد دلار در سال 2014 به 9.33 میلیارد دلار در سال 2019 تغییر یافته است.

صادرات اخیر نفت گاز (7.59 میلیارد دلار) ، نفت تصفیه شده (602 میلیون دلار) ، نفت خام (339 میلیون دلار) ، نخ پنبه خالص غیر خرده فروشی (146 میلیون دلار) و کودهای ازته (107 میلیون دلار) بوده اند.

بیشترین مقصد صادرات ترکمنستان چین (7.65 میلیارد دلار) ، ازبکستان (374 میلیون دلار) ، ترکیه (329 میلیون دلار) ، آذربایجان (184 میلیون دلار) و رومانی (147 میلیون دلار) بوده است.

رتبهکشوردرصد
1چین82%
2ازبکستان4%
3ترکیه4%
4آذربایجان2%
5رومانی2%
6روسیه2%
7گرجستان1%
8ایتالیا1%
9سایر کشورها3%
مهمترین مقاصد صادراتی کشور ترکمنستان

ترکمنستان چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات ترکمنستان چیست)؟

ترکمنستان ذاتا یک کشور وارداتی است و در نتیجه فرصت های صادراتی زیادی برای تجار ایرانی دارد

ترکمنستان در سال ۲۰۱۹، 3.02 میلیارد دلار واردات داشته است.

واردات ترکمنستان از جهان و فرصت های صادرات از ایران به ترکمنستان
مهمترین اقلام وارداتی ترکمنستان

عمده واردات ترکمنستان لوله های بزرگ آهن (136 میلیون دلار) ، ماشین آلات برداشت (121 میلیون دلار) ، داروهای بسته بندی شده (86.6 میلیون دلار) ، تجهیزات مخابراتی و ارتباطی (66.7 میلیون دلار) و تراکتورها (63.6 میلیون دلار) است

عمده شرکای تجاری وارداتی ترکمنستان در سال 2019 ترکیه ( 744 میلیون دلار) ، روسیه (543 میلیون دلار) ، چین (431 میلیون دلار) ، امارات متحده عربی (267 میلیون دلار) و آلمان (180 میلیون دلار) بوده اند.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی ترکمنستان در سال ۲۰۱۹:

رتبهشرح کالا ارزش تجاری(میلیون دلار)HS6 ID
1سایر لوله های بزرگ آهنی135.7157305
2ماشین آلات برداشت120.7168433
3داروهای بسته بندی شده86.663004
4تجهیزات پخش66.7168525
5تراکتور63.6178701
6کامیون های تحویل63.4178704
7گندم48.121001
8نفت تصفیه شده46.252710
9ماشین آلات دارای عملکردهای فردی58.5168479
10لوله های آهنی52.8157304
11ساختمانهای پیش ساخته40.1209406
12سازه های آهنی46.2157308
13الکترونیک مبتنی بر کربن37.7168545
14هواپیماها ، هلیکوپترها و / یا فضاپیماها40.6178802
15شکر خام33.341701
16جواهرات33.3147113
17میله های آهنی خام43.5157214
18توتون و تنباکو30.142402
19لاستیک لاستیک45.274011
20سایر محصولات آهن25.0157326
21نمایش فیلم21.6168528
22سیم عایق بندی شده31.9168544
23کودهای ازته20.963102
24تابلوهای کنترل برق23.6168537
25آفت کش ها26.563808

برای بررسی دقیق پتانسیل صادراتی کالای شما به ترکمنستان با ما تماس بگیرید.

ظرفیت‌های خالی که در بازار ترکمنستان وجود دارد

کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده بازار ترکمنستان 3.7 میلیارد دلار است. ببینید کدام محصولات و صادر کنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند.

امکان صادرات چه کالاهایی به ترکمنستان بیشتر فراهم است و می توان در صادرات به این کشور موفق عمل کرد
مهمترین گروهای کالایی که قابلیت صادرات به ترکمنستان را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد – ( پتانسیل وارداتی ترکمنستان از کشورهای جهان )

محصولات با بیشترین پتانسیل صادرات از جهان به ترکمنستان ، سازه ها و بخشهایی از سازه ها ، داروهایی متشکل از محصولات مخلوط یا مخلوط نشد، دستگاه های تلفن و سایر دستگاه های انتقال صدا / تصویراند.
سازه ها و بخشهایی از سازه ها( ستون ها – استراکچرها – پروفیل ها و غیره)، بیشترین اختلاف مطلق صادرات بالقوه و واقعی را از نظر ارزشی نشان می دهند ، و این امکان را برای تحقق صادرات مازاد به ارزش 97.1 میلیون دلار فراهم می کند.


مهم‌ترین ظرفیت خالی صادرت به ترکمنستان:


جدول زیر مهم‌ترین گروهای کالایی ترکمنستان که ظرفیت خالی واردات را دارند فهرست شده است که این ظرفیت خالی می‌تواند توسط کشورها پر شود.

مهمترین ظرفیت خالی صادرت به ترکمنستان
مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به ترکمنستان را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد

ماشین آلات ، برق – محصولات فلزی – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – فلزات آهنی-فولاد – تجهیزات الکترونیکی – اجزای دارویی – مواد شیمیایی – قند – محصولات تولیدی متفرقه – سبزیجات – گوشت (به جز پرندگان) – میوه ها – چوب – روغن و چربی های گیاهی – بقایای گیاهی و خوراک دام – پلاستیک و لاستیک – جواهرات و مقالات فلزات گرانبها – محصولات سرامیکی.


⚡ فکر می‌کنید کشور ما در کدام یک از گروهای زیر پتانسیل صادراتی خوبی دارد؟ ما طبق آمار و تجربه به هر یک از گروهای کالایی، پتانسیل صادراتی ایران به ترکمنستان را از خیلی زیاد تا خیلی کم درجه‌بندی کرده‌ایم. اگر فکر می‌کنید در گروهایی بازهم ظرفیت صادراتی کشور بیش از مقداری است که در نظر گرفته‌ایم برایمان بنویسید.


⚡ چیزی حدود 3.7 میلیارد دلار پتانسیل واردات ترکمنستان که منتظر صادرکننده جهانی است. به نظر شما نقش بازاریابی صحیح و هوشمند چه مقدار از این بازار بالقوه و جذاب را نصیب ما خواهد کرد؟

کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان:

مهمترین کالاهای صادراتی از ایران به ترکمنستان

ایران سالیانه بین 400 میلیون تا یک میلیارد دلار به ترکمنستان صادرات دارد.

صادرات ایران به ترکمنستان
مهمترین گروهای کالایی صادراتی ایران به ترکمنستان

عمده کالاهای صادرات ایران به ترکمنستان در سال‌های اخیر سیب‌زمینی، سیب، شکر، سیمان، محصولات پلاستیکی، مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک بوده است.

فهرست مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان:

رتبهHS4ارزش تجاریدرصد
1سیب زمینیها329948248%
2سایر لوله های آهنی کوچک258157456%
3شکر خام202311175%
4سازه های آهنی183855175%
5سیب و گلابی159673964%
6پلیمرهای اتیلن122748003%
7غذای حیوانات120178803%
8محصولات پاک کننده119709773%
9تخته خرده چوب108773533%
10درب پلاستیکی102871133%
11میله های آهنی خام102799163%
12کیف های بسته بندی74877662%
13سرامیک بدون لعاب72486702%
14قند قنادی71157222%
15ورق پلاستیک خام70118022%
16فرش دستبافت66505422%
17میله های آهنی نورد گرم64586922%
18ماشین آلات پردازش سنگ47498811%
19Nonaqueous Paints44477401%
20سیمان41900231%
21ظروف تزئینی داخلی41726191%
22کالاهای پخته شده39725901%
23سایر محصولات پلاستیکی38567151%
24گلها را ببرید36257271%
25پیازها32667271%
26رنگهای آبی31774561%
27میوه های دیگر31630301%
28نفت تصفیه شده30764391%
29چای30453621%
30طیور28034431%

فضای خالی صادرات محصولات ایرانی به ترکمنستان

محصولات با بیشترین پتانسیل صادرات از ایران به ترکمنستان، سیب زمینی، سیب تازه و لوله های آهن یا فولاد، برخی توربین های بخار و غیر بخار و قطعات جانبی آن است.

پتانسیل صادراتی  ایران به ترکمنستان
محصولات ایرانی که برای صادرات به ترکمنستان جای خالی وجود دارد

مهم‌ترین پتانسیل صادراتی ایران به ترکمنستان به شرح ذیل است:

سبزیجات – پلاستیک و لاستیک – فلزات آهنی-فولاد – میوه ها – مواد شیمیایی – فرش ها – محصولات معدنی – محصولات سرامیکی – محصولات فلزی – ماشین آلات ، برق – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – محصولات نساجی – بقایای گیاهی و خوراک دام – قند – گیاهان زنده ، گلها ، شاخ و برگ ها – محصولات شیشه ای – حیوانات زنده (به جز مرغ) – آجیل – محصولات تولیدی متفرقه.

مهمترین محصولاتی که می توان برای صادرات به ترکمنستان از ایران برنامه ریزی کرد
مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور ترکمنستان را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد

البته ظرفیتی‌های صادراتی ایران به ترکمنستان بسیار فراتر از اینهاست اما در این مقاله تنها به همین نوزده گروه بسنده می‌شود.

⚡ برای اینکه ببینید کالای شما امکان صادرات به ترکمنستان را دارد و آیا این کشور بازار مناسبی برای کالای شماست، موضوعات صادراتی خود را با ما در میان بگذارید!

⚡ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد ایران بتواند 20 درصد واردات ترکمنستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، حدود 600 هزار دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد (در جدول، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به‌وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد.

با وجود هزار کیلومتر مرز مشترک بین ایران و ترکمنستان و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد متأسفانه در صادرات به کشور ترکمنستان چندان موفق نبوده‌ایم و بیشتر خرید ترکمن‌ها از ایران به خاطر قیمت پایین کالاهای ایرانی است!

برای موفقیت در بازار‌هایی مثل ترکمنستان نیاز به تقویت‌های مهارت‌های صادراتی بخصوص مهارت‌های ارتباطی و استفاده از مشاوران آن بازار است تا بتوان در صادرات موفق عملکرد!

رمز موفقیت صادرکنندگان کشورهایی که پایه و مهارت صادراتی دارند بیشتر بر همین اساس است! ایران به دلیل درآمدهای نفتی، سال‌ها یک کشور وارداتی بوده است و مهارت‌های صادراتی در بین صادرکنندگان هرگز اهمیت نداشته است!دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!