جتصا

آموزش صادرات به پاکستان، فرصت ها و ظرفیت های خالی

ظرفیت صادرات به پاکستان

محتوا پنهان
1 ظرفیت صادرات به پاکستان

✍ اگر تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند 10 درصد واردات پاکستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله بیش از پنج میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد. برای فهمیدن این موضوع مقاله اختصاصی فرصت های صادرات به پاکستان را تا انتها ببینید!

معرفی کشور پاکستان

پاکستان از شمال با افغانستان و چین از جنوب با دریای عمان و از شرق با ایران و افغانستان و از غرب با هند مرز مشترک دارد.

مرز مشترک این کشور با ایران حدود 891 کیلومتر است و با بخش‌هایی از ایران از لحاظ فرهنگی و زبانی و جمعیتی ارتباط نزدیکی دارد.

پاکستان چهار فصل دارد: یک زمستان خشک و خنک که از آذر تا بهمن با دمای معتدل همراه است. هوای خشک و گرم از اسفند تا خرداد؛ فصل بارندگی تابستان، دوره موسمی جنوب غربی، از ژوئن تا سپتامبر؛ و دوره عقب‌نشینی موسمی از اکتبر و نوامبر شروع و مدت‌زمان این فصول با توجه به موقعیت مکانی تا حدودی متفاوت است.

⚡ پاکستان پرجمعیت‌ترین کشور همسایه‌مان است، طبق برآورد سال 2021 جمعیت پاکستان بیش از 225 میلییون نفر و پنجمین کشور پرجمعیت جهان است.

کشور پاکستان با بیش از 200 میلیون جمعیت از کشورهای مساعد صادرات محصولات ایرانی به این کشور است
تراکم جمعیت در پاکستان بازار مصرفی مناسبی بخصوص برای کالای ایرانی ایجاد می کند

⚡ اکثر جمعیت جنوب پاکستان در کنار رود سند زندگی می‌کنند. مورخ و جغرافی‌دان دو بلیج مولر می گوید: «اگر آنگونه که می‌گویند مصر موهبتی از سوی نیل است، پاکستان نیز موهبتی از سند است.».

پاکستان جامعه‌ای چندفرهنگی و چندقومی دارد و از بزرگ‌ترین کشورهای پذیرنده پناهنده جهان است. این کشور از نظر قومی و نژادی ساختاری متنوع داشته و بیش از 60 زبان زنده دنیا در آن رواج دارد. 96 درصد آن مسلمان بوده و بعد از اندونزی بالاترین جمعیت جهان اسلام را دارد.

اتفاق نظر بر این است که پنجابی‌ها بزرگ‌ترین گروه قومی هستند که تقریباً نیمی از جمعیت ملی را تشکیل می‌دهند. پشتوها دومین گروه بزرگ قومی و سندی سومین گروه بزرگ قومی را تشکیل می‌دهند.

 97% دین مردم پاکستان مسلمان (اهل تسنن 77٪، شیعه 20٪)، و 3% هندو، بوایی و غیره اند!

پشتون و بلوچ نماینده دو تیره اند که به یک نوع زبان فارسی صحبت می‌کنند (پشتو و بلوچی) ، در حالی که اکثریت جمعیت پنجابی، هندکووان، سندی و سارایکی از لحاظ زبان هندوآریایی هستند.

35 درصد شهرنشین و 65 درصد روستانشین اند. متوسط سنی در این کشور  22 تا 24 سال است.

پایتخت پاکستان شهر اسلام اباد و کراچی با جمعیتی 11 میلیون و 600 هزار نفری پرجمعیت‌ترین شهر پاکستان است و شهرهای لاهور و فیصل آباد به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم اند.

پاکستان پنجمین کشور پرجمعیت جهان است که تقریباً 242 میلیون نفر جمعیت دارد و دومین کشور مسلمان جهان است که بیشتر جمعیت در حاشیه رود سن زندگی می کنند
نقشه پراکندگی (تراکم) جمعیت پاکستان

در پاکستان چهار زبان عمده وجود دارد: پنجابی (59%) پشتو (15%) اردو زبان(14%) و سندی (12%).

اردو تنها زبان ملی و یکی از دو زبان رسمی پاکستان (همراه با انگلیسی) است. این زبان در سراسر کشور گفتگو می‌شود و قابل فهم است. اما زبان اول نیست و هر ایالت ممکن است از زبان محلی در گویش خود استفاده کند.

 از اردو در آموزش، ادبیات، اداره کشور و تجارت استفاده می‌شود ولی در عمل، انگلیسی به جای اردو در رده‌های بالاتر دولتی استفاده می‌شود. در این کشور روزنامه‌ها با زبان انگلیسی نیز منتشر می‌شود. به عبارتی انگلیسی زبان تحصیل‌کرده‌ها و روشنفکران پاکستانی است.

واحد پول این کشور روپیه برابر با 100 پیسه می‌باشد در آگوست سال 2019 هر دلار با 160 روپیه و هر روپیه با 270 ریال ایران برابری می‌کرد.

پاکستان دارای منابع انرژی گسترده‌ای است، از جمله ذخایر قابل‌توجه گاز طبیعی، میدان‌های نفتی، معادن زغال‌سنگ و پتانسیل بزرگ برق‌آبی.

حدود 26٪ از کل سطح زمین زیر کشت است و توسط یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آبیاری جهان آبیاری می‌شود. مهم‌ترین محصولات: پنبه، گندم، برنج، نیشکر، ذرت، سورگوم، ارزن، حبوبات، دانه‌های روغنی، جو، میوه‌ها و سبزی‌ها است که مجموعاً بیش از 75٪ ارزش کل محصول تولیدی را تشکیل می‌دهد.

صنعت شیلات و ماهیگیری نقش مهمی در اقتصاد ملی پاکستان دارد. با خط ساحلی حدود 1046 کیلومتر، پاکستان دارای منابع ماهیگیری کافی است که برای توسعه کامل باقی‌مانده است. همچنین منبع اصلی درآمد صادراتی است.

تقریباً 4.1٪ از سرزمین پاکستان پوشیده از جنگل است. که منبع اصلی غذا، الوار، کاغذ، چوب سوخت، لاتکس، دارو و همچنین برای اهداف حیات‌وحش و گردشگری بومی استفاده می‌شود.

فلات Potwar دارای ذخایر زیادی سنگ نمک است. پاکستان منابع غنی معدنی، گچ، سنگ آهک، کرومیت‌ها، سنگ‌آهن، سنگ نمک، نقره، طلا، سنگ‌های قیمتی، سنگ‌های قیمتی، سنگ مرمر، کاشی، مس، گوگرد، خاک رس آتش و ماسه سیلیس دارد.

بندرها مهم پاکستان

بندر کراچی و بندر محمد بن قاسم از مهمترین بنادر پاکستان است که می تواند تبادلات تجاری خوبی با بندر چابهار ایران داشته باشند
پیشروی بندر گوادر در دریا

پاکستان دارای سه بندر بزرگ دریایی به نام بندر کراچی، بندر محمد بن قاسم و بندر گوادر است. بندر محمد بن قاسم قدیمی‌ترین بندر و کراچی پرترددترین بندر است. بندر گوادر به‌تازگی در دریای عمیق توسعه‌یافته و یکی از عمیق‌ترین بندرهای جهان است که دارای عمق قابل‌حمل کشتی باری با عمق 16 متر است.

پاکستان مسیرهای استراتژیک به چند کشور و مناطق کشمیر، چین غربی، افغانستان و جمهوری‌های آسیای میانه مانند قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان دارد.


اقتصاد پاکستان

 سالیانه بیش از 40 میلیارد دلار از جهان واردات داشته است و سهم ایران علی ارغم همسایگی با این کشور بسیار ناچیز است
با پیشرفت شاخص‌های اقتصادی در پاکستان، واردات و مصرف هم در این کشور رو به افزایش است

در سال‌های اخیر، پاکستان اقتصادی روبه‌رشد داشته است و موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد.

⚡ پاکستان در سال 2020 حدود 45.8 میلیارد دلار کالا از سراسر جهان وارد کرده است که از سال 2016

در بین کشورهای آسیایی چین با حدود 24 درصد بیشترین میزان صادرات به این کشور را  دارد . ایران با وجود مرز مشترک تنها حدود یک درصد واردات پاکستان را به خود اختصاص داده است.

علی الرغم ظرفیت بالای صادرات در حوزه‌های مختلف، کم‌کاری‌های زیادی در حوزه صادرات به کشور پاکستان شده است و تجار ایرانی هنوز نتوانسته‌اند این بازار را به‌خوبی شناسایی کنند.

مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی پاکستان:

مهمترین شاخص های اقتصادی کشور پاکستان که در انتخاب کشور هدف صادراتی کالا ایرانی مهم است
مهمترین شاخص های اقتصادی کشور پاکستان

پتانسیل صادرت ایران به پاکستان

پاکستان از کشورهای همسایه ایران ظرفیت های وارداتی بسیار بالایی دارد و ایران می تواند برای صادرات بلند مدت به این کشور برنامه ریزی کند

با توجه به مرز زمینی مشترک دو کشور و نزدیکی فرهنگی و اقتصادی صادرات ایران به این کشور بسیار ناچیز است. بررسی اصلی‌ترین شرکای تجاری پاکستان نشان می‌دهد ایران بین آنها، جایگاه قابل توجهی ندارد.

بازار 200 میلیون نفری پاکستان که دومین کشور پرجمعیت مسلمان بعد از اندونزی است و تقریباً دو برابر صادرات، واردات دارد در کنار مسائل فرهنگی و هم مرز بودن پتانسیل بسیار زیادی برای صادرات کالا و خدمات ایرانی وجود دارد.

از جمله دلایلی که صادرات به پاکستان را مقرون به‌صرفه می‌نماید، نگرش مردم پاکستان به ایران و کالای ایرانی، نزدیکی فرهنگی در زبان، ادبیات، غذا و همسایگی و مرز مشترک بین دو کشور ضمن کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، رقابت‌پذیری کالاها را افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین رقبای تجاری ایران در پاکستان چهار کشور امارات متحده عربی، عربستان سعودی، چین و امریکا است که ایران نسبت به همه این کشورها مزیت رقابتی در بسیار از کالاها دارد.

البته با توجه به عضویت بیش از 20 ساله پاکستان در سازمان تجارت جهانی و داشتن تجارت آزاد با کشورهای جنوب آسیا، چین و مالزی، سبب شده است رقابت و ورود به بازار پاکستان نسبت به دیگر کشورهای همسایه کمی سخت‌تر باشد.

اما مزیت ایران در صادرات برخی اقلام به قدری است که بر تمام محدودیت‌ها و موانع غلبه کند و بتواند براحتی سهمی بیشتری از این بازار جذاب را از آن خود کند.

اختلاف بین هند و پاکستان موضوع دیگری است که فرصت زیادی پیش روی کشورهای همسایه بخصوص ایران می گذارد. بیش از ۲۰ سال است که پاکستان بر کالاهای هندی تعرفه‌های بالاتری اعمال می‌کند. ضمن اینکه صادرات ۱۲۰۹ قلم کالا از هند به پاکستان ممنوع است.

در حال حاضر بیشترین استفاده از محدودیت‌های صادرات هند به پاکستان را چینی‌ها می برند. چین با اختلاف زیاد نسبت به دیگران اولین شریک تجاری و مبدا واردات پاکستان محسوب می‌شود؛ به نحوی که ۲۸ درصد واردات پاکستان از چین بوده است و متاسفانه ایران براحتی از قافله صادراتی عقب می‌ماند!

در زمینه انرژی و تولید برق، ایران به عنوان یک کشور سرآمد و متخصص نیروگاهی، تجربیات بسیار ارزنده ای در ساخت و نگهداری نیروگاه‌ها و مراکز توزیع برق دارد. شرکت‌های ایرانی می‌توانند با صدور خدمات فنی – مهندسی و مشاوره‌های تخصصی به شرکت‌های پاکستانی، جایگاه خود را در بازار این کشور تثبیت و درآمد ارزی سرشاری نصیب خودشان کنند.

علاوه بر بازاریابی سنتی و مستقیم که روز به روز در حال کم رنگ شدن است در بازار پاکستان است بازاریابی نوین به تدریج در حال شکل گرفتن در این بازار جذاب صادراتی است و همکنون در مرحله طلایی بازریابی اینترنتی بین المللی به این بازار هستیم. و اگر شرکت‌هایی به موقع وارد این بازار شوند سود زیادی نصیب آنها خواهد شد.

در صادرات به پاکستان ابتدا تحلیل تقاضای کالای مورد نظر انجام می‌شود و میزان موفقیت آن در بازار بررسی می‌شود وبا انجام بازاریابی هوشمندانه ومعرفی محصول از چندین کانال بازاریابی، مشتری به سوی بازرگان یا تولید کننده هدایت خواهد شد.

ایران می تواند از اختلاف هند و پاکستان استفاده کند و ظرفیت خودش را برای صادرات به این کشور بکار بگیرد
ایران با داشتن مرز مشترک با کشور پاکستان می تواند صادرات گسترده ای به این کشور داشته باشد

روش‌های بازاریابی در پاکستان

صادرات و بازاریابی در پاکستان مشتمل تکنیک هایی است که هر صادرکننده ایرانی باید به آنها مسلط شود

ورود به بازار پاکستان کمی سخت اما به دلیل سود زیادی که برای تجار دارد بسیار جذاب است و معمولاً شرکت‌ها بعد از ورود به این بازار به دلیل جذابیت‌های سودآوری آن حاضر به خروج از این بازار نیستند و کمتر تاجری پیدا شده است که بعد از ورد به این بازار بخواهد آن را به این راحتی‌ها ترک کند!

اما عاملی که باعث سود حداقلی یا در مواردی ضرر و زیان به تجار ایرانی شده است فقدان مهارت‌های صادراتی و عدم آگاهی آنها در اجرای صادرات و نحوه تعامل با تاجر پاکستانی است که کار صادرات به این کشور را با دشواری همراه می‌کند.

بازار پاکستان یک بازار همگن نیست و ایالت‌های مختلف در پاکستان نیازهای متفاوتی دارند و وقتی یک تقاضا در یک ایالت یا بخشی از بازار به وجود بیاید به معنی تقاضای مشابه در همه ایالت‌ها نیست!

ریزه‌کاری‌های زیادی در صادرات به پاکستان وجود دارد که آگاهی از آنها می‌تواند تا حد زیادی صادرات به این کشور را روان کند!

صادرات مواد غذایی به پاکستان:

طبیعتا پاکستان یک کشور مصرفی با جمعیت زیاد است که پتانسیل های زیادی برای واردات بخصوص مواد غذایی دارد

پاکستان کشوری است که مردم آن به انواع ادویه‌جات بخصوص فلفل اهمیت زیادی می‌دهند و ترجیح می‌دهند با هر غذایی فلفل یا ادویه مصرف کنند!

به‌طوری که آب‌نبات‌های فلفلی، پاستیل‌های فلفلی و بستنی‌های فلفلی که در سایر کشورها کمتر دیده می‌شوند در این کشور به‌وفور یافت می‌شوند!

بنابراین، توجه به فرهنگ پاکستانی‌ها در صادرات بخصوص در بخش غذا اهمیت زیادی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر قصد صادرات کنسرو ماهی به این کشور را دارید بدانید که بدون افزودن ادویه و بخصوص فلفل به فرمولاسیون خود هرگز موفق نخواهید بود.

در بحث نوشیدنی‌ها پاکستانی‌ها بر خلاف خیلی از ملل به نوشیدنی‌های گرم و نیمه گرم بیش از نوشیدنی‌های سرد اهمیت می‌دهند. در مجموع پاکستانی‌ها به نوشیدنی‌های سنتی بخصوص آنهایی که طبیعت گرم دارند علاقه شدیدی دارند!

صادرات میوه خشک به پاکستان

یکی از محصولاتی که به شدت قابلیت صادرات به پاکستان را دارد میوه خشک است

در مجموع صادرات میوه خشک به پاکستان مثل انجیر، زردآلو، آلو، پرتقال، کیوی، طالبی، توت‌فرنگی، سیب و سایر میوه‌ها به این کشور (چه به صورت ساده چه به صورت مخلوط) پررونق است و ظرفیت بسیار خوبی برای پذیرش چنین محصولاتی بخصوص از ایران وجود دارد. ضمن اینکه اتحادیه خشکبار پاکستان هم نسبت به خرید میوه خشک از ایران علاقه نشان می‌دهد.

قطعاً با ارزش‌افزوده‌ای که در تولید میوه خشک ایجاد می‌شود صادرات این محصول می‌تواند برای صادرکنندگان بسیار با صرفه باشد.

تعرفه سیب ایرانی برای صادرات به پاکستان 50 درصد است که جزء بالاترین تعرفه‌های صادراتی محصولات ایرانی است و ضمن اینکه “مالیات بر فروش” هم بر این محصول تعلق می‌گیرد. در نتیجه سود صادرات سیب ایرانی به این کشور تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند!

صادرات سیب خشک به پاکستان چندین برابر ارزش افزوده ایجاد می کند

اما راه‌حل جایگزین صادرات میوه خشک آن به صورت “چیپس میوه سیب” است که نه‌تنها گاهی تا دوبرابر ارزش‌افزوده این محصول را می‌توان به پاکستان صادر کرد؛ بلکه با تعرفه‌های ورودی به‌مراتب پایین‌تری مواجه می‌شویم که سود آن نسبت به صادرات میوه تازه حتی تا چندبرابر خواهد بود.

پاکستان در مجموع کشور مصرف‌کننده‌ای است و باتوجه‌به افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل تجار آن تمایل زیادی به واردات از کشورهایی مثل ایران دارند.

⚡ کشوری که پنیر خود را از فرانسه، سس و مارمالاد خود را از آمریکا، و محصول گلابی خود را از آفریقای جنوبی تأمین می کند به دلیل افزایش هزینه های حمل و نقل در حال حاضر به فکر تأمین مایحتاج غذایی خود از کشوری مثل ایران است!

بنابراین، به‌جای تمرکز محض صادراتی به کشوری مثل عراق که رقابت در آن شدید است، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند به‌طورجدی به بازار پاکستان فکر کنند.

⚡ توصیه می شود ” مقاله اختصاصی صادرات میوه خشک” جتصا را مطالعه کنید

صادرات کاشی و سرامیک به پاکستان

خریداران عمده پاکستانی در صنعت ساختمان علاقه زیادی به تأمین مصالح ساختمانی (در همه بخش‌ها) از ایران دارند. تنوع درخواست تاجران این کشور از تأمین مواد اساسی صنعت ساختمان مثل سیمان و آجر گرفته تا مواد نهایی و نیازمندی‌های نازک‌کاری و تزئینات داخلی مثل انواع وسایل الکتریکی، سیم و کلید و پریزها، لوازم روشنایی و غیره.

اما تجار و پیمانکاران ساختمان پاکستانی در بین مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک ایرانی را بیش از سایر محصولات می‌پسندند.

⚡ پاکستانی‌ها عمدتاً به دلیل قیمت بالای کاشی و سرامیک‌های برندهای اروپایی قادر به خرید از کشورهای مطرح این صنعت مثل ایتالیا و اسپانیا را ندارند و در حال حاضر به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و هزینه‌های حمل‌ونقل حتی کاشی و سرامیک چینی هم قادر به رقابت با محصولات ایرانی نیست!

ضمن اینکه پیشرفت‌هایی که در صنعت کاشی و سرامیک ایران چه در تنوع و چه استحکام داشته‌ایم باعث علاقه‌مندی خریداران پاکستانی به خرید از ایران بیش‌ازپیش شده است!

⚡ توصیه می شود “مقاله اختصاصی صادرات کاشی و سرامیک” جتصا را مطالعه کنید!

تعرفه کالایی بین ایران و پاکستان

هیچ تجارت آزادی بین ایران و پاکستان وجود ندارد؛ اما برای 667 قلم کالا تعرفه ترجیهی بین دو کشور موجود است که در برخی اقلام باعث جذابیت واردات کالای ایرانی از طرف تجار پاکستانی می‌شود!

اما صرف‌نظر از تعرفه‌ها، قیمت تمام شده برخی کالاهای ایرانی به‌اندازه‌ای پایین است که به‌راحتی با کالای برخی کشورها مثل چین، مالزی، ازبکستان و سریلانکا که پاکستان با آنها تجارت آزاد را دارد، قابل‌رقابت است!

رقابت کالای ایرانی با برخی کالای چینی در پاکستان به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت سوخت و هزینه‌های حمل‌ونقل جهانی است و مزیت همسایگی ایران فرصت‌های خوبی برای صادرات محصولات ایرانی فراهم کرده است.

سفر تجار ایرانی به پاکستان

سفر تجار ایرانی به کشور پاکستان عمدتاً به شهرهای لاهور، کراچی و اسلام‌آباد و عمدتاً از شهرهای مهم ایران مثل تهران و مشهد انجام می‌شود و اگر تجار بخواهند به سایر شهرهای این کشور سفر کنند با سفر به این شهرها به بیشتر شهرهای پاکستان با هزینه‌های بسیار کمتری دسترسی وجود خواهد داشت!

راه بهتر اما گران‌تر برای سفر به پاکستان از طریق هوا، سفر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مثل قطر یا امارات است و از آنجا می‌توان به شهرهای بیشتری در پاکستان پرواز کرد.

برای سفرهای زمینی به این کشور عمدتاً از طریق شهرهای زاهدان و چابهار است. مرسوم‌ترین سفرهای زمینی ایرانی‌ها به پاکستان از طریق مرز زمینی میرجاوه است.

⚡ هم اکنون صادرات رسمی ایران به پاکستان در شرایط عادی 1.5 میلیارد دلار است در حالی که ظرفیت صادرات ایران به پاکستان حدود ۱۶ میلیارد دلار است و ما 14.5 میلیارد دلار عقب هستیم که می توان با دریافت مشاوره، تقویت مهارت های صادراتی و بازاریابی صحیح و هوشمند به چنین حجمی در صادرات به پاکستان برسیم!

اعتبارسنجی شرکت‌ها و بازرگانان پاکستانی

پاکستانی‌ها معمولاً کارت بازرگانی شبیه آنچه تجار و بازرگانان ایرانی را دارند، در اختیار ندارند. در واقع صادرکنندگان دارای یک کد منحصربه‌فردند که برای کارهای بانکی، بازرگانی و عملیات گمرکی از آن استفاده می‌کنند. این کد به NTN(National Tax Number) یا به “شماره مالیات ملی” معروف است.

این کدها ممکن است توسط شرکت‌ها به هم اجاره داده شوند؛ بنابراین برای صحت اعتبار شرکت‌های بازرگانی و اشخاص حقیقی بهتر است این کدها متعلق به شخص یا شرکت مورد معامله باشد.

در تجارت با پاکستانی‌ها بهتر است شماره ثبت شرکت آنها و درخواست همکاری ایشان را روی سربرگ رسمی‌شان از آنها درخواست کنیم! این موضوع در پاکستان امری رایج است و این اطلاعات را به‌راحتی در اختیار شریک تجاری خود قرار می‌دهند!

با دریافت NTNو تطابق صادرکننده پاکستانی با مشخصات او می توان تا حدود زیادی به این خریدار اعتماد کرد

اعتبارسنجی این کد را می‌توان در سامانه‌های الکترونیکی که دولت پاکستان در اختیار عموم قرار داده است را بررسی کرد.

زیرساخت‌های تجارت بین دو کشور ایران و پاکستان

زیرساخت تجاری بین ایران و پاکستان بخصوص در مرز زمینی بسیار خوب است
دسترسی صادرکنندگان ایرانی از طریق دریا و زمین به کشور پاکستان فراهم است

مرز زمینی طولانی با پاکستان سبب شده تا بخش عمده‌ای از مبادلات تجاری بین دو کشور از طریق مرزهای زمینی صورت گیرد.

بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان نزدیک‌ترین بندر و تقریباً در مرز پاکستان است. فاصله این بندر تا بندر گادر 41 مایل و تا کراچی 391 مایل است.

با توجه به نزدیکی بندر چابهار ایران به بندرهای پاکستان امکان گسترش تجاری از طریق بنادر وجود دارد.

خط راه‌آهن زاهدان به کویته پاکستان، تنها مسیر ارتباط ریلی دو کشور است و در حمل بار فعال است. ظرفیت خط ریلی زاهدان به کویته در کاهش هزینه‌های صادرات کمک زیادی به بازرگان و صادر کننده ایرانی خواهد کرد.

حمل‌ونقل ریلی ایران و پاکستان به دلیل فرسودگی ریل‌ها حداکثر یک‌بار در هفته در حال انجام است که با بازسازی این ریل‌ها می‌توان تا سه بار حمل ریلی به این کشور را افزایش داد.

قطار ایران به پاکستان برای حمل کالاهای ایرانی به کشور پاکستان

این خط راه آهن معروف به خط عریض است که از کویته پاکستان شروع شده و تا زاهدان حدود 20 ایستگاه دارد. مشکل آن عریض بودن خط است( که سیستمی قدیمی است) که تنها قطارهای خاص پاکستان قادر به عبور از این خط آهن هستند!

پایانه مرزی میرجاوه ایران-تفتان پاکستان

شهر میرجاوه در فاصله حدود هشتاد کیلومتری شهر زاهدان و  دسترسی به این شهر در نزدیکی هنگ مرزی پاکستان است.
پایانه مرزی میرجاوهایران-تفتان پاکستان

شهرستان میرجاوه، یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان است که در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی زاهدان و در همسایگی کوه آتشفشان نیمه فعال تفتان و هم مرز پاکستان است و یکی از قدیمی‌ترین پایانه‌های مرزی کشور با قدمت بیش از صد سال است.

در اواخر قاجار و اوایل پهلوی این منطقه تحت سیطره نیروهای انگلیسی بود و برای انتقال نیرو و تجهیزات و دسترسی آسان بین این مناطق اقدام به احداث خط آهن کویته – میرجاوه، زاهدان نمودند.

 میرجاوه اولین و مهم‌ترین مرز قانونی جنوب شرق است که علاوه بر آمد و شد گردشگران داخلی و خارجی، از طریق راه‌آهن، ایران را به شبه‌قاره هند متصل می‌کند. این پایانه مرزی شرقی‌ترین و استراتژیک‌ترین دروازهٔ ورودیِ ایران است که نمای کلی توسعه کشور در نظر گردشگران و بازرگانان به حساب می‌آید.

مرز ریمدان ایران و گبد پاکستان:

مرز ریمدان در شهرستان دشتیاری، در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان و نزدیک‌ترین گذرگاه مرزی سیستان و بلوچستان به کشور پاکستان است. این مرز در ۱۲۰ کیلومتری بندر مهم چابهار قرار دارد که پس از مرز رسمی میرجاوه، دومین مرز رسمی ایران و پاکستان در تبادل کالا و جابه جایی مسافر است. فاصله آن تا بندر گوادر پاکستان حدود ۷۰ کیلومتر و با بندر کراچی حدود ۷۰۰ کیلومتر است.

پایانه مرزی ریمدان شهرستان دشتیاری استان سیستان و بلوچستان دومین نقطه اتصال ایران و پاکستان که با چابهار ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد

این مرز با توجه به موقعیت مکانی مناسب ظرفیت آن را دارد تا با تکمیل زیرساخت‌ها و حل مشکلات پیش‌رو به منطقه بزرگ تجاری و اقتصادی تبدیل شود و صادرات به پاکستان از این مسیر تقویت شود!

با فعال شدن مرز رسمی ریمدان در محدوده شهرستان محروم و دورافتاده دشتیاری فرصتی ارزشمند برای ایجاد اشتغال و رونق تجارت و امرار معاش بهینه مرزنشینان فراهم می شود.

مرز ریمدان، زمینه اتصال پاکستان، هند و چین را به این منطقه تجاری تسهیل خواهد کرد.

مرز پیشین ایران و مند پاکستان:

 این پایانهٔ مرزی در شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان و نزدیکی شهر پیشین قرار دارد
مرز پیشین ایران و مند پاکستان:

گذرگاه پیشین سومین گذرگاه رسمی ایران و پاکستان است که صادرات و واردات کالا با پاکستان را تسهیل می‌کند.

مرز پیشین جنوبی‌ترین گذرگاه استان سیستان و بلوچستان با پاکستان خواهد بود. فاصله پایانه مرزی پیشین از بندر چابهار ۱۸۰ کیلومتر است.

مرز کوهک:

مرز کوهک در استان سیستان و بلوچستان محل مهمی برای تجارت با کشور پاکستان است
مرز کوهک – ایران و پاکستان

دیگر دروازه مرزی، مرز کوهک، از توابع شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان است. این دروازه مرزی به منظور ترانزیت کالا و بهبود معیشت مردم منطقه تاسیس شده است. به طور کلی دروازه‌های مرزی استان سیستان و بلوچستان دروازه‌های تازه تاسیس و رو به رو شدند که هنوز برای ارتقای جایگاه اقتصادی آنان ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد.

چیزهایی که در مورد فرهنگ تجارت پاکستان نمی‌دانید

شناخت فرهنگ تجاری مردم پاکستان شانس موفقیت در مذاکرات تجاری با بازرگانان و تجار این کشور را افزایش می‌دهد
با شناخت فرهنگ تجار پاکستانی، می توان در مذاکرات تجاری موفق تر عمل کرد

سلام و احوالپرسی مردان: دست دادن و آغوش گرفتن معمول است. دست دادن ممکن است کمی تأخیر کند و در زنان مصافحه و بغل گرفتن امری عادی است.

در سلام و احوالپرسی مردان از زنان – غالباً تکان دادن سر کافی است. دست دادن نیز معمول است اما همیشه بهتر است صبر کنید تا زن دست خود را دراز کند.

گذاشتن دست روی سینه راهی برای سلام و احترام است. از خیره شدن به طرف مقابل اجتناب شود زیرا این کار بی ادبی و غیراخلاقی تلقی می شود و تصور غلط ایجاد می کند.

پاکستانی‌ها تمایل به ترکیبی از ارتباطات غیر مستقیم و مستقیم دارند. هنگام صحبت با افراد مسن تر بیشتر غیر مستقیم است و هنگام صحبت با افراد هم سن یا جوان‌تر، سبک معمولاً مستقیم است.

وقتی از شما خواسته می‌شود کاری انجام دهید بهتر است از جواب دادن با “نه” مستقیم خودداری کنید. جواب بهتر می‌تواند چیزی شبیه به “تلاش خواهیم کرد” ، یا بهتر است با “ان شالله” پاسخ دهید.

آداب و رسوم کشور پاکستان شاید کمی عجیب باشد. خریدار پاکستانی گاهی دست می‌دهند و گاهی سعی می‌کنند تنها به شما سلام کنند

شوخ طبعی در برقراری ارتباط نقش دارد ولی اصلاً در مسائل قومی و مذهبی شوخی نکنید.

معمولاً قطع کردن صحبت طرف مقابل قابل قبول تلقی می شود. تماس مستقیم چشمی جنس و سن مشابه معمولاً عادی است. تماس چشمی غیرمستقیم معمولاً هنگام صحبت با بزرگان و اعضای جنسیت مخالف معمول است.

در جلسات تجاری و سطح بالاتر مردان کت و شلوار با رنگ تیره و زنان هم لباس رسمی  و محافظه کار می پوشند و ممکن است روی لباس محلی خود کت یا جلیقه پوشیده شود. در جلسات غیر رسمی یا سطح پایین‌تر هم ممکن است لباس‌های محلی یا کت و جلیغه روی لباس محلی پوشیده شود.

وقتی صحبت از عناوین می شود، نام‌های پاکستانی معمولاً به عنوان نام، نام میانی و قبیله آورده می شوند. آنها را می توان به ترتیب نام قبیله، نام، نام میانی نیز صدا کرد یا بهتر است به عنوان مستر / میسیز و به دنبال آن نام قبیله یا از نام قبیله ای که به دنبال آن “صاحب/ بیگم” می‌آید استفاده شود.

کارت ویزیت معمولاً با استفاده از دست راست یا دو دست رد و بدل می شود. از دادن کارت ویزیت با دست چپ خودداری کنید. بعد از گرفتن کارت ویزیت طرف مقابل، مدتی به کارت ویزیت دریافت شده نگاه کنید.

 هرچند پاکستانی ها مانند هندی ها ممکن است از تکنیک سیب گاز زده استفاده کنند
با شناخت فرهنگ تجارت در پاکستان می توان معامله های دو سر برد را رقم زد.

چانه زنی یکی از عناصر اصلی مذاکرات است و در فرهنگ پاکستانی جا دارد. بهتر است همیشه آرام بمانید. تصمیم گیری کار دشوار برای آنهاست بنابراین انتظار پاسخ فوری نداشته باشید اما اگر قیمت و کیفیت قابل قبولی به طرف پاکستانی پیشنهاد داده باشید حتماً به شما بر می‌گردند.

صادرات پاکستان:

چرا دانستن صادرات پاکستان برای یک صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت، استادی تجارت و تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات باشد!

صادرات پاکستان به جهان
صادرات پاکستان به جهان

مجموع صادرات پاکستان در سال 2019، 26.6 میلیارد دلار بوده است. این کشور در سال 2019 از نظر تولید ناخالص داخلی 42 اقتصاد جهان و 67 مین صادرکننده بزرگ جهان و مقام 49 مین واردکننده جهان را به خود اختصاص داده است.

از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی  159 مین اقتصاد است و 100 مین اقتصاد پیچیده جهان را مطابق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) به خود اختصاص داده است.

طی پنج سال گذشته، صادرات پاکستان از 28.4 میلیارد دلار در سال 2014 به 26.6 میلیارد دلار در سال 2019 تغییر کرده است.

مهمترین محصولات پاکستان، ملحفه‌های خانگی (3.52 میلیارد دلار) ، برنج (2.25 میلیارد دلار) ، کت و شلوارهای مردانه غیر بافتنی (1.71 میلیارد دلار) ، نخ پنبه خالص غیر خرده فروشی (992 میلیون دلار) و لباس‌های زنانه غیر بافتنی (951 میلیون دلار) بوده است.

مهم‌ترین مقاصد صادراتی پاکستان، ایالات متحده (3.82 میلیارد دلار) ، چین (2.06 میلیارد دلار) ، آلمان (1.78 میلیارد دلار) ، انگلستان (1.63 میلیارد دلار) و افغانستان (1.18 میلیارد دلار) بوده است.

در جدول زیر مهم‌ترین مقاصد صادراتی پاکستان در سال 2019 را می‌بینید.

رتبهکشوردرصد
1ایالات متحده14%
2چین8%
3آلمان7%
4انگلستان6%
5افغانستان4%
6امارات متحده عربی4%
7اسپانیا4%
8فرانسه3%
9ایتالیا3%
135ایران0%
مهم‌ترین مقاصد صادراتی پاکستان در سال 2019

پاکستان چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات پاکستان چیست)؟

پاکستان در سال ۲۰۱۹، 52.8 میلیارد دلار واردات داشته است.

واردات پاکستان از جهان
پاکستان چه کالاهایی و از چه کشورهایی وارد می کند

در سال 2019 پاکستان 52.8 میلیارد دلار واردات داشته است که این کشور را به 49 مقصد تجاری جهان تبدیل کرد. طی پنج سال گذشته، واردات پاکستان از 52 میلیارد دلار در سال 2014 به 52.8 میلیارد دلار در سال 2019 تغییر یافته است.

واردات اخیر پاکستان محصولات پالایش نفت (4.7 میلیارد دلار)، نفت خام (3.29 میلیارد دلار)، گاز نفت (3.24 میلیارد دلار) ، روغن پالم (1.66 میلیارد دلار) و آهن قراضه (1.43 میلیارد دلار) انجام شده است.

مهم‌ترین شرکای واردات پاکستان چین (14.7 میلیارد دلار) ، امارات متحده عربی (5.93 میلیارد دلار) ، ایالات متحده آمریکا (2.59 میلیارد دلار) ، عربستان سعودی (2.23 میلیارد دلار) و اندونزی (2.08 میلیارد دلار) بوده اند.

مهم‌ترین اقلام وارداتی پاکستان در سال ۲۰۱۹:

رتبهشرح کالا ارزش تجاری(میلیون دلار)HS4 ID
1نفت تصفیه شده         4,70452710
2نفت خام         3,29252709
3گاز نفتی         3,24452711
4روغن نخل         1,66031511
5اهن قراضه         1,427157204
6پنبه خام         1,072115201
7بریکت زغال سنگ         1,07052701
8تجهیزات پخش            973168525
9ترانسفورماتور برق            694168504
10دانه‌های سویا            66721201
11چای            60120902
12پلیمرهای پروپیلن            58573902
13حبوبات خشک            57920713
14پلیمرهای اتیلن            57073901
15قطعات خودرو            516178708
16داروهای بسته بندی شده            48663004
17کودهای معدنی یا شیمیایی مخلوط شده            46863105
18آهن گرم            438157208
19نخ رشته مصنوعی غیر خرده فروشی            425115402
20ماشین‌ها            422178703
21دستگاه‌های نیمه هادی            404168541
22کشتی‌های مخصوص            390178905
23هیدروکربن‌های حلقوی            35962902
24خون، آنتی سرم، واکسن، سموم و فرهنگ‌ها            35463002
25ماده رنگ آمیزی مصنوعی            32863204
مهم‌ترین کالایی وارداتی به پاکستان

محصولات با پیش‌ترین پتانسیل صادراتی از جهان به پاکستان:

کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده بازار پاکستان 28.7 میلیارد دلار است. دریابید کدام محصولات و صادر کنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند و صادرکننده ایرانی می تواند برای صادرات به پاکستان برنامه ریزی و اقدام کند!

پتانسیل صادرات جهان به پاکستان
ظرفیت های خالی بازار پاکستان که می تواند به سرعت توسط سایر کشورها پر شود ( پتانسیل صادراتی جهان به پاکستان)

مهم‌ترین ظرفیت خالی صادرت به پاکستان:

ظرفیت های حالی صادراتی ایران به کشور پاکستان چه هستند- قطعا ایارن ا کنون از این ظرفیت ها استفاده نکرده است

تجهیزات الکترونیکی – روغن و چربی‌های گیاهی – پلاستیک و لاستیک – مواد شیمیایی – دانه‌های روغنی – ماشین آلات، برق – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – پارچه نساجی مصنوعی – فلزات آهنی-فولاد – الیاف نساجی گیاهی – چای و مات – اجزای دارویی – کودها – حبوبات – محصولات سرامیکی – محصولات فلزی – محصولات کاغذی – میوه‌ها.

⚡ فکر می‌کنید کشور ما در کدام یک از گروهای زیر پتانسیل صادراتی خوبی دارد؟ ما طبق آمار و تجربه به هر یک از گروهای کالایی، پتانسیل صادراتی ایران به پاکستان را از خیلی زیاد تا خیلی کم درجه‌بندی کرده‌ایم. اگر فکر می‌کنید در گروهایی بازهم ظرفیت صادراتی کشور بیش از مقداری است که در نظر گرفته‌ایم برایمان بنویسید.

به‌هرحال جدول زیر مهم‌ترین گروهای کالایی پاکستان که ظرفیت خالی واردات را دارند فهرست شده است که این ظرفیت خالی می‌تواند توسط کشورها پر شود.

روابط اقتصادی و دیپلماتیک ایران و پاکستان در حد بسیار خوبی است
در مجموع مراوادات سیاسی ایران و پاکستان هم در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد

⚡ چیزی حدود 28.7 میلیارد دلار پتانسیل واردات پاکستان که منتظر صادرکننده جهانی است. به نظر شما نقش بازاریابی صحیح و هوشمند چه مقدار از این بازار بالقوه و جذاب را نصیب ما خواهد کرد؟

مهمترین محصولات که قابلیت صادرات به پاکستان را دارند.
مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به پاکستان را دارند و بررسی ظرفیت های ایران

صادرات ایران به پاکستان:

ظرفیت های بی نظیر صادرات و روابط دیپلماتیک خوب باعث رونق صادرات محصولات مختلف از ایران به پاکستان است

ایران در سال 2019، 500 میلیون دلار به پاکستان صادرات داشته است.

صادرات ایران به پاکستان در سال 2019 که مواد نفتی و پتروشیمی در صدر است
صادرات ایران به پاکستان در سال 2019
رتبهHS4ارزش تجاری(هزار دلار)درصد
1Petroleum Gas             199,28740%
2نفت تصفیه شده             107,23921%
3اهن قراضه               69,70314%
4برق               31,0936%
5کک نفتی               13,4293%
6سرامیک بدون لعاب                  9,2162%
7حبوبات خشک                  6,4651%
8گوسفندها پنهان می شوند                  6,1131%
9میوه های گرمسیری                  6,0841%
10پیازها                  5,2601%
11سیمان                  4,5621%
12آجیل های دیگر                  4,0751%
13ژله نفتی                  3,6731%
14لاستیک مصنوعی                  2,6501%
15گوجه فرنگیها                  2,5871%
16دانه های ادویه                  2,2600.5%
17انگور                  2,1980.4%
18گوگرد                  1,6020.3%
19ضایعات پلاستیک                  1,4850.3%
20فرو آلیاژها                  1,4790.3%
21سایر ترکیبات نیتروژن                  1,1170.2%
22کربن                  1,1070.2%
23ماشین آلات سنگ کاری                     9270.2%
24آمونیاک                     9010.2%
25بریکت زغال سنگ                     7850.2%
26ریسمان و طناب                     7660.2%
27میوه های خشک                     7480.1%
28الکل های غیر حلقوی                     6630.1%
29ظروف تزئینی داخلی                     6570.1%
30کشک                     6520.1%
عمده گروهای کالایی صادرات ایران به پاکستان

فضای خالی صادرات محصولات ایرانی به پاکستان

پتانسیل صادرات ایران به پاکستان اینجا ببینید چه کالاهایی می تواند از ایران به پاکستان صادر شود
محصولات ایرانی که برای صادرات به پاکستان جای خالی وجود دارد

مهم‌ترین پتانسیل صادراتی ایران به پاکستان به شرح ذیل است:

پلاستیک و لاستیک – مواد شیمیایی – میوه‌ها – آجیل – محصولات فلزی – سبزیجات – محصولات سرامیکی – پوست، چرم و محصولات آن – حبوبات – محصولات معدنی – فلزات آهنی-فولاد – کودها – ماشین آلات، برق – فرش‌ها – چای و مات – چربی حیوانی – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – محصولات لبنی – ادویه‌ها – روغن و چربی‌های گیاهی

مهمترین محصولاتی که می توان برای صادرات به پاکستان از ایران برنامه ریزی کرد
مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور پاکستان را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد

⚡ برای اینکه ببینید کالای شما ظرفیت صادرات به ارمنستان را دارد و آیا ارمنستان بازار مناسبی برای کالای شماست با ما تماس بگیرید!

⚡ اگر تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند 10 درصد واردات پاکستان آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله بیش از پنج میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد (در جدول، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به‌وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد.

صادرات به کشورهایی مثل پاکستان با تشابه های فرهنگی و حسن همجواری می تواند بسیار سوده باشد. اما ورود موفق به هر بازاری مستلزم تقویت مهارت های صادراتی و استفاده از مشاوران خبره است!دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!