جتصا

شناسایی فرصت‌هایی که در صادرات وجود دارند

صادرات دستخوش تغییرات زیادی شده است و معادلات در بازارهای جهانی نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است!
امروز ابزارهای نوین بازاریابی جای روش‌های سنتی مثل نمایشگاه‌ها، دفاتر و نمایندگی‌ها را گرفته اند و مکاتبات حرفه‌ای در کنار مذاکرات و زبان بدن بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده‌اند!
متأسفانه بسیاری از صادرکنندگان ما مهارت کافی در اجرای یک صادرات حرفه‌ای را ندارند و در نتیجه واسطه گردان از نداشتن اطلاعات آنها سوءاستفاده می‌کنند!
درصورتی‌که با مشاوره و کسب مهارهای صادراتی می‌توان به نتایج به‌مراتب بهتر نسبت به صادرات سنتی دست یافت!
انتخاب صحیح کشور صادراتی و بازار هدف تأثیر زیادی در موفقیت صادرات شرکت‌ها داشته و دارند! فرصت‌های صادراتی زیادی نه‌تنها در منطقه بلکه در کشورهایی که از نظر جغرافیایی با ما فاصله زیادی دارند وجود دارد.

چرا باید صادرات کنیم

فرصت های صادراتی در کجا قرار دارند؟

فرصت های صادراتی در کجاها قرار دارند

نه تنها کشورهای همسایه بلکه بسیاری از کشورهای دوردست فرصت های صادراتی خوبی برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد می کنند

انتخاب بازار هدف، نحوه ارتباط‌گیری و رسیدن به خریداران عمده دست‌اول مهم‌ترین چالش‌هایی است که صادرکنندگان ایرانی با آن روبرویند و معمولاً خیلی موفق عمل نمی‌کنند!
کشورهای پاکستان، ترکیه، عراق، افغانستان و دیگر کشورهای همسایه ظرفیت‌های بالایی برای خرید کالای ایرانی دارند!
اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود به‌نحوی‌که کشورهای دوردست‌تر مثل چین، هند، روسیه، کشورهای عربی، آفریقا و حتی اروپا می‌توانند بازارهای خوبی برای کالای ایرانی باشند و درآمدی که از فروش کالا به چنین کشورهایی حاصل می‌شود گاهی تا چندبرابر فروش کالا به کشورهای همسایه است!

نباید مثل گذشته رفتار کرد!

صادرکنندگان باید ابزارهای ناکارآمد گذشته را کنار بگذارند و منتظر مشتری ننشینند! بلکه به رفتار و ابزارهای حرفه‌ای و جدید روآورند.
انتظار اینکه صادرکننده بنشیند و خریداران که آن هم عمدتاً واسطه کشورهای همسایه‌اند و به دنبال سود حداکثری و مقطعی می‌گردند سراغ آنها بیایند، نه‌تنها سود صادرات حداقل خواهد بود بلکه این نوع صادرات مقطعی و دوام زیادی ندارد.
تا زمانی که روی حداقل قیمت حرکت کنید خرید از شما انجام می‌شود اما مادامی که یکی از فروشندگان قیمت پایین‌تری به واسطه‌ها پیشنهاد دهد شما را رها و سراغ قیمت پایین‌تر می‌روند و تمام تلاش‌های شما برای اعتمادسازی و جلب نظر خریداران هدر رفته است!

جهانی فکر کنیم

ضرورت صادرات برای بنگاهها

در تمام دنیا این کسب‌وکارهای کوچک و متوسط‌اند که اغلب بازارهای صادراتی جهان را در دست دارند و کالای خودشان را در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی عرضه و به درآمدهای ارزی خوبی رسیده‌اند!
در کشور ما هر چند وقت یکبار به دلیل تورم بالا قدرت خرید مردم کمتر می‌شود و تولیدکنندگان مجبورند مجدد برای خریداران باقی مانده با هم رقابت کنند.
یکی از راه‌ها این است که تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی برای حفظ حیات و سودآوری به صادرات فکر کنند! در صادرات حتی اگر اقتصاد کشور تزلزل کند یا بازار داخلی اشباع شود تضمین سود برای صادرکنندگان همچنان باقی است!
از طرفی وقتی شرکت‌ها وارد صادرات می‌شوند به‌تدریج دیدشان تغییر می‌کند و نسبت به فعالیت صرف در بازار داخلی موفق‌تر و باانگیزه‌ترند!
شرکت‌ها به‌واسطه ارتباط با خریداران خارجی یا حضور مستقیم در بازار سایر کشورها در جریان آخرین تحولات بازارها، آخرین مشخصات، تغییرات قیمتی، نوآوری‌های یا بسته‌بندی‌های جدید قرار می‌گیرند!
در ضمن صادرکنندگان به طور ناخودآگاه و به‌تدریج برای رقابت بهتر، کیفیت محصول یا خدمات خود را افزایش می‌دهند یا برای کاهش هزینه‌ها تلاش می‌کنند و به موفقیت‌هایی می‌رسند که هرگز بدون صادرات به آن دست پیدا نمی‌کردند!

سایر مزایای صادرات:

  • جوایز صادراتی از سوی دولت
  • تأمین ارز واردات شرکت از طریق صادرات
  • تنوع و رقابت بهتر حتی در بازارهای داخلی
  • کاهش هزینه‌های تولید از طریق استفاده کامل از ظرفیت‌های تولید
  • گسترش دایره ارتباطات و روبرو شدن با فرهنگ سایر کشورها

دنبال مشاور صادرات درجه یک هستید؟

چرا خدمات جتصا

خدمات مشاوره صادرات به صورت اختصاصی

مختص مشتری

مشاوره صادرات به صورت زمانبندی

زمان بندی شده

مشاوره قابل اجرا در صادرات

قابل جرا

error: Content is protected !!