جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

صادرات به هند، فرصت ها و ظرفیت های خالی در این کشور

در دهه آینده، هند به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان از چین پیشی خواهد گرفت. چه معنایی دارد؟ افزایش صادرات به هند

چرا صادرات به هند

در حال حاضر ظرفیت های زیادی برای صادرات به هند وجود دارد این کشور یکی از بزرگترین واردکننده های دنیاست

⚡ اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد، تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند تنها ۵ درصد واردات هند آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله بیش از بیست و سه میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد. برای کشف این موضوع مقاله اختصاصی فرصت های صادرات به هند را تا انتها بخوانید.

معرفی کشور هند

هند ششمین مقصد صادراتی ایران پس از چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان است و باید برای صادرات به هند به طور گسترده برنامه ریزی کرد

⚡ هند کشوری در جنوب آسیا، دومین کشور جهان از نظر جمعیت و هفتمین کشور از نظر وسعت است ( ۳،۲۸۷،۲۴۰ کیلومتر مربع – دو برابر ایران) و پر جمعیت‌ترین دموکراسی جهان را دارد. این کشور تا سال ۲۰۵۰ دومین اقتصاد بزرگ جهان بعد از چین خواهد بود.

این کشور از جنوب به اقیانوس هند، از جنوب غرب به دریای عمان و از جنوب شرق به خلیج بنگال، ازغرب به پاکستان، از شمال با چین، نپال، و از بوتان شمال شرق با بنگلادش و میانمار مرزمشترک دارد.

این کشور در اقیانوس هند با سری‌لانکا و مالدیو مجاوربوده و جزایر آندامان و نیکوبار آن با تایلند، میانمار و اندونزی مرز آبی مشترک دارد.

هند از ۱۹۵۰ میلادی جمهوری فدرال بوده که تحت حاکمیت نظام پارلمانی دموکراتیک قرار دارد. جامعه آن  چندزبانه و چندنژادی است. 

جمعیت هند یک میلیارد و ۳۷۸ میلیون نفر (برآورد ۲۰۲۰م)، دومین کشور پرجمعیت جهان پس از چین است و نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است!

جمعیت کشور هند - صادرات به هند

⚡ به احتمال زیاد جمعیت هند در سال ۲۰۲۸ با جمعیت چین برابر خواهد شد. این کشور در آن زمان بیش از یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت خواهد داشت و پیش بینی می شود تا ۲۰۵۰ اقتصاد هند بعد از چین دومین اقتصاد بزرگ جهان شود!

آب و هوای هند از گرمسیری در جنوب تا آب و هوای معتدل در شمال متغیر است. مساحت ناحیهِ قابل کشت هند ۱٫۲۶۹٫۲۱۹ کیلومتر مربع (۷۸٪ کل مساحت کشور) است که به دلیل رشد جمعیت و افزایش شهرنشینی رو به کاهش است.

تنوع اقوام و تنوع قشرهای فرهنگی و اقتصادی بازار کشور هند را به یکی از جذاب ترین بازارها تبدیل کرده است

⚡ تنوع زبانی در هند شاید از هر کشور دیگری بیشتر باشد. در هند ۴۲۸ زبان وجود دارد که ۴۱۵ زبان زنده و کاربرد دارند و ۱۳ زبان امروزه منسوخ شده است.

در قانون اساسی هند، هندی و انگلیسی زبان‌های رسمی کشور اعلام شده‌اند و زبان تجارت هندی‌ها انگلیسی است.

در هند ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون وجود دارد که اغلب آن‌ها از هندوئیسم، اسلام و آیین بودایی نشئت گرفته‌اند. حدود ۸۲٫۱٪ مردم پیرو آئین‌های هندو و ۱۲/۹٪ مسلمان هستند. هند همچنین بیش از ۲٫۳٪ مسیحی دارد.

دهلی نو ناحیه ای در شهر دهلی است. دهلی نو به عنوان پایتخت هند و مقر هر سه شاخه دولت هند است.

⚡ دهلی، دومین کلان‌شهر بزرگ هند و دهلی‌نو پایتخت هند است که بخشی از این کلان‌شهر محسوب می‌شود.

واحد پول رسمی این کشور روپیه هند است که اجزاء آن پیسه (یک‌صدم روپیه) می‌باشد.

برابری یک دلار آمریکا با پول هند بین ۴۳ تا ۴۷ روپیه در نوسان است.

بمبئی یکی از شهرهای پرمصرف هند و مناسب صادرات است

⚡ هند با اقتصادی بزرگ و نیروی انسانی انبوه، از بهترین و مطلوب‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی محسوب می‌شود. هند در فناوری اطلاعات و حوزه‌های قطعات خودکار، مواد شیمیایی، پوشاک، داروسازی و جواهرات توان بالایی دارد. تراکم جمعیت در هند و رشد اقتصادی مردم این بازار را به یکی از بازارهای مصرفی جهان تبدیل کرده است.

اقتصاد هند

از دیرباز هند و سایر کشورهای شبه‌قاره به دلیل محصولات کشاورزی خوراکی مانند ادویه، چای و پنبه موردتوجه بوده است.

اقتصاد هند به سيمان و سایر محصولات ساختمانی به‌شدت نیاز دارد و محصولات پتروشيمي ايران هم طرف‌داران زیادی در هند دارد و در كودهاي كشاورزي هم اين كشور به دلیل فعالیت‌های گسترده كشاورزي از كشورهاي پرمصرف است

⚡ منابع طبیعی هند زغال‌سنگ (از لحاظ میزان ذخایر در رده چهارم جهان قرار دارد)، آهن، منگنز، میکا، بوکسیت، تیتانیوم، کرومیت، گاز طبیعی، الماس، نفت خام، سنگ آهک، توریوم (بیشترین در جهان در سواحل ایالت کرالا) می‌باشد. ذخایر نفت هند در ساحل بمبئی در مهاراشترا، گجرات و در شرق آسام وجود دارند و بیش از ۲۵٪ از نیاز داخل را برطرف می‌کنند.

مهمترین شاخص های اقتصادی کشور هند که در انتخاب کشور هدف صادراتی کالای ایرانی مهم است

⚡ بااین‌همه، هند هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است که بین فرانسه و ایتالیا قرار می‌گیرد. اخیراً رشد تولید ناخالص داخلی به ۵٫۷٪ رسیده است. هند به جز چین، سریع‌تر از هر اقتصاد بزرگ دیگری در حال رشد است.

هند نفت خام را از خاورمیانه، به‌ویژه عربستان و عراق تأمین می‌کند. در دهه گذشته، واردات نفت هند از حدود ۶۵ میلیون تن، نزدیک به ۱۸۰ میلیون تن رسیده است! هند یکی از کشورهای وابسته به واردات نفت در جهان است!

صنعت جواهرات و سنگ های قیمتی هند یکی از مهمترین مشارکت کنندگان در بازار جهانی جواهرات و الماس است و جایگاه قابل توجهی در اقتصاد هند به خود اختصاص داده است.

⚡ در فهرست واردات و صادرات برتر هند، سنگ‌های قیمتی، به ویژه طلا قرار دارد. اگرچه نرخ واردات اخیراً ۹ درصد کاهش یافته است، هند بیش از ۶۰ میلیارد دلار در خرید جواهرات هزینه می‌کند. در این بین سنگ‌های قیمتی ایران که روی زیورآلات به کار می‌روند توان جذب بالایی در بازار هند دارند.

نیمی از واردات تجهیزات الکترونیکی هند از چین انجام می‌شود. تقریباً هر دستگاه الکترونیکی که در هند فروخته می‌شود – کوچک یا بزرگ – ساخت چین است.

ماشین‌آلات صنعتی، موتورها، پمپ‌ها عمدتاً از ژاپن و چین وارد می‌شوند. طبق دیدگاه نخست‌وزیر مودی برای داشتن رشد سریع صنعتی در هند، این کشور باید در زمینه ماشین‌آلات سنگین خودکفا باشد.

وقتی صحبت از واردات می‌شود، هند عاشق نفت در انواع مختلف است. نفت، نفت خام یا خوراک، مهم‌ترین اولویت هند است.

تفسیر آمار و ارقام حاکی از آن است که حال اقتصاد هند خوب و رو به پیشرفت است و تجارت با کشور با پشتوانه اقتصادی مناسب برای هر کشوری از لحاظ اقتصادی اهمیت ویژه‌ای دارد.

به دلیل جمعیت در هند و رشد طبقه متوسط انتظار بر این است که این کشور رشد بالای مصرف را در آینده تجربه خواهد کرد که می توان صادرات به هند را بسیار سودآور دانست

⚡ هند ذهنیت قدیم ما را نسبت به خود تغییر داده است و در مسیری قدم برداشته است که در صورت کاهش موانع، قدرت اقتصادی و سیاسی فراوانی برای آن متصور است. رشد شهر نشینی، بهبود شرایط اقتصادی و بازسازی ها هند را به یک بازار جذاب صادراتی تبدیل کرده است.

در آینده‌ای نه چندان دور، نه زندگی مردم این کشور، نه وزن این کشور در تحولات منطقه و جهان با وضعیت فعلی تشابهی دارد.

در آینده‌ای نه چندان دور، نه زندگی مردم این کشور، نه وزن این کشور در تحولات منطقه و جهان با وضعیت فعلی تشابهی دارد.

کشوری که خیابان‌های آن به مردم فقیر، خو کرده بود، با توجه به روندهای کنونی تدریجاً چهره خود را از این تصاویر ناگوار پاک خواهد کرد و با استفاده از فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی راه خود را به‌سوی پیشرفت طی خواهد کرد و این یعنی مصرف و واردات بیشتر!

هندوستان امروزی نتیجه سیاست و تفکر ماهاتا گاندی

⚡ شاید بتوان هندوستان جدید را ساخته دست گاندی دانست. حضور و نفوذ گاندی در هندوستان حتی امروز هم به قوت خود باقی است.

باورهای فراگیر گاندی، روش‌ها و منش شخصی و مبارزاتی او هر هندی و حتی هر انسانی را به خود جلب می‌کند.

گاندی و جواهر لعل نهرو، استقلال هند را با کمک مردم به ارمغان آوردند و اکنون سیاست‌های حزب کنگره، تداوم ایده‌های این دو اندیشمند است.

فرصت‌های صادرات به هند

اکثر ما هند را با چای، برنج، ادویه و گاهی از قدیم با دوچرخه‌های وارداتی تولید هند می‌شناسیم. اما این همه ماجرا نیست. واردکنندگان علاوه بر کالاهایی که اکثر ما در واردات از هند می‌شناسیم، کالاهای دیگری همچون پنبه، کنف، دانه‌های روغنی، گندم، منسوجات و بعضی ماشین‌آلات و سخت‌افزارها را به کشور وارد می‌کنند.

کشور هند مقصد صادراتی بسیار خوبی برای ایرانیان است

⚡ موضوع هند دیگر عوض شده است و اکنون این کشور پهناور به خاطر جمعیت و رشد اقتصادی بالا دومین قدرت اقتصادی منطقه پس از چین است و در اقتصاد و تجارت حرف زیادی برای گفتن دارد.

مسائل اقتصادی، ایران و هند را تا حدودی به یکدیگر نیازمند ساخته است. هند یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان است و نفت، یک‌چهارم انرژی این کشور را تأمین می‌کند. هند حدود سه چهارم نفت مورد نیازش را وارد می‌کند که بخشی از آن از ایران تأمین می‌شود. هند بی شک علاقه و نیاز شدیدی به نفت و گاز ایران دارد اما این همه ماجرا نیست.

اقتصاد هند به سیمان و پتروشیمی ایران وابسته است و در زمینه کودهای کشاورزی نیز این کشور به دلیل فعالیت‌های گسترده کشاورزی که در زمین‌های پهناور و مستعد خود انجام می‌دهد از کشورهای پرمصرف است و بنابراین به محصولات ایران در این زمینه نیاز دارد.

همچنین محصولات پلاستیکی و پارافین به دلیل استفاده زیاد هندی‌ها از شمع، از ایران به هند صادر می‌شود. استان‌های ایران هم هر کدام فعالیت‌های صادراتی خود به هند را به طور جداگانه دنبال می‌کنند به طوری که در هر حال حاضر استان کرمان بیشترین صادرات پارافین به هند را دارد و خراسان شمالی ۲۰ درصد از صادرات خود را به هند می‌فرستد و ظاهراً محصولات غذایی آن مانند زعفران علاقه‌مندان زیادی در سراسر هند دارد.

قشر متوسط در هند به شدت در حال افزایش است

⚡ در اثنای پیشرفت‌های اخیر هند اکنون بسیاری از شهرهای بزرگ هند، سبک زندگی متفاوتی را تجربه می‌کنند. طبقه متوسط جدیدی از دل این شهرها ظهور کرده که به سبک مهاراجه‌ها روحیه خرید و مصرف در آنها بالاست!

ثروتمندان در کشور هند روند افزایشی دارند و می توان برای صادرات به این قشر برنامه ریزی کرد

جتصا - مشاورین عالی بازارهای صادراتی بازرگانان ایرانی به این نکته مهم توجه کنند که بیش از ۲۳ میلیون نفر از مردم هند جزء ثروتمندان جهان هستند و می‌توانند کالاهایی مانند جواهرآلات، فرش دستباف ایرانی و فرش‌های مرغوب ماشینی و بسیاری از محصولات لوکس مانند پسته، زعفران و خرمای مرغوب مشتری زیادی در هند دارند.

خرمای ایرانی بخصوص خرمای مضافتی درخواست بالایی در هند دارد

⚡ و در مورد خرمای ایران، هند بزرگ‌ترین خریدار بوده و به طور مستمر هر ساله میزان قابل‌توجهی خرما از ایران وارد می‌کند.

همچنین هند باستان به‌خاطر پیشرفت در شیمی آلی و استفاده از علوم گیاهی مشهور بود و در حال حاضر، این کشور به مواد شیمیایی زیستی وارداتی وابستگی زیادی دارد که ایرانیان می‌توانند از این فرصت در صادرات چنین کالاهایی به هند سود ببرند!

همچنین هند به دنبال راهی در افزایش صادرات به آسیای مرکزی از طریق دریاست و ازآنجائی‌که ارتباط خوبی با پاکستان ندارد، تنها راه کم‌هزینه خاک ایران است. بندر چابهار مقصد مناسب کشتی‌های هندی است و در صورت تمایل، دو کشور می‌توانند فعالیت آن را با بهبود زیرساخت‌ها افزایش دهند.

این بندر در مسیر چندین شاهراه بین‌المللی قرار دارد و لقب دروازه بزرگ یا چهارراه تجارت و اقتصاد را به خود گرفته است.

هند برای دسترسی به آسیای مرکزی و بازار افغانستان از طریق ایران به بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان وابسته است

⚡ بندر چابهار مستعد اتصال هند، دبی، آسیای میانه و افغانستان است و ۹۵۰ کیلومتر با مرز افغانستان و ۱۸۲۷ کیلومتر با سرخس در مرز ترکمنستان فاصله دارد.

عمده کالاهای صادراتی به هند از ایران

 • نفت، محصولات شیمیایی و پتروشیمی،
 • انواع کود
 • میوه تازه از قبیل سیب، کیوی، پرتغال، هلو، گیلاس، زردآلو، انواع خرما
 • خشکبار از قبیل پسته، بادام، گردو، کشمش و …
 • زعفران
 • مواد پلاستیکی
 • انواع مواد غذایی، نمک و. …
 • مصالح ساختمانی از جمله سیمان، سیمان سفید، گچ و..
 • سنگ‌های ساختمانی از جمله مرمر، گرانیت، تراورتن و … به‌صورت فله و فرآوری شده
 • و انواع شیشه جات

سایر کالاهایی که در سال‌های اخیر به هند صادر شده است طلا، جواهرآلات، زغال‌سنگ، گازهای نفتی، قراضه‌های فلزی، سنگ‌های معدنی، مواد شیمیایی ارگانیک و غیر ارگانیک، انواع فلزات غیرآهنی، انواع خشکبار، قیر معدنی، قیر نفتی، تولیدات کائوچویی، چرم، انواع سنگ معدنی غیرفلزی سالامبور، حبوبات، پشـم، قطعات حمل و نقل، انواع آهن و فولاد، ماشین‌آلات صنعتی و انواع روغن‌موتور و بسیاری اقلام دیگر به این کشور هستند.

⚡ بر اساس توصیه سازمان توسعه تجارت به بازرگان ایرانی، بازار هند می‌تواند پذیرای بسیاری از فرآورده‌های ایرانی دیگر شامل انواع محصولات نساجی مثل پتو، پرده و تشک؛ لوازم آرایشی و بهداشتی مثل انواع شامپو، کرم دست و صورت، مایع دستشویی و ظرف‌شویی و ضدعفونی‌کننده‌ها؛ انواع میوه‌های خشک بسته‌بندی‌شده؛ انواع کفش‌های ورزشی، انواع حبوبات مثل نخود، عدس و لوبیا، انواع محصولات ساخته شده از مس و آلومینیوم، انواع فرش ماشینی و موکت و زیرانداز، انواع شیلنگ کشاورزی و ظروف چینی و پرسلین باشد.

با ظرفیت‌های تجاری ایران و هند، طبیعی است که دو کشور، چند سالی است از مکانیزم مبادله با ارزهای ملی (ریال و روپیه) در تجارت استفاده می‌کنند. با توسعه این مکانیزم و دیگر سازوکارهای مالی و بانکی، می‌توان چشم‌انداز روشنی در مناسبات بازرگانی دو کشور پیش‌بینی کرد.

موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و هند که به مرحله نهایی خود نزدیک شده و احتمالاً به زودی اجرایی خواهد شد نیز زمینه را برای تعامل بازرگانی و مالی، بیش‌ازپیش فراهم خواهد کرد.

⚡عامل بالقوه دیگری که می‌تواند صادرات ایران به هند را افزایش دهد، جمعیت قابل‌توجه مسلمانان هند است! برخی برآوردها نشان می‌دهد جمعیت مسلمان هند به‌شدت افزایش و به حدود ۱۴% رسیده است (بیش از ۱۸۰ میلیون)!

فرهنگ تجارت هندی ها

شناخت فرهنگ تجاری مردم هند شانس موفقیت در مذاکرات تجاری با آنها را افزایش می دهد

⚡ هر کشوری شیوه خود در انجام تجارت را دارد؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید قبل از ملاقات با شرکای خارجی، آداب و معاشرت مورد انتظار را مرور کرده باشید.

در هندوستان، انگلیسی زبانی تجارت است. همه جلسات باید از قبل، از طریق ایمیل یا تلفن هماهنگ شده باشد.

در برنامه‌ریزی، تعطیلات ملی هند را در نظر بگیرید، زیرا این روزها تعطیل است و قطعاً شرکای تجاری شما در دسترس نخواهند بود.

بسیاری از هندی‌ها تصمیم می‌گیرند روزهای مجاور یا حتی کل هفته را در تعطیلات خاص تعطیل کنند.

چند نمونه از این تعطیلات، روز جمهوری در ۲۶ ژانویه، روز استقلال در ۱۵ آگوست و تولد گاندی در ۲ اکتبر است.

هندی ها در جلسات کاری بسیار وقت شناس هستند و این موضوع را در جلسات تجاری با آنها مد نظر قرار دهید

⚡ هندی‌ها بسیار وقت‌شناس هستند و ممکن است کمی زودتر به جلسه برسند. اگر در هند بودید حتماً سفر خود را با دقت برنامه ریزی کنید – ترافیک در شهرهای بزرگ هند بسیار رایج است، بنابراین آن را در نظر بگیرید. اگر به هر دلیلی خیلی دیر رسیدید، بهتر است صادقانه مشکل پیش‌آمده را توضیح و جلسه را در تاریخ دیگری تعیین کنید.

مدل های تصمیم گیری در هند و مسائل سلسه سله مراتبی یکی از مهمترین موارد صادرات به کشور هند است

⚡ سلسله‌مراتب در هند ضروری است و احترام به بزرگ‌ترها بسیار مهم است. هنگام سلام و احوالپرسی، معمولاً دست‌دادن با همه، بهترین شکل انجام این کار است.

هنگام ورود به اتاق جلسه، سعی کنید در سلام کردن از بزرگ‌تر شروع کنید.

در مورد هدیه دادن، در اولین جلسه، دادن هدیه معمول نیست. در جلسات بعدی، چیزی کوچک و ارزان مانند جعبه شکلات یک حرکت خوب تلقی می‌شود.

فرهنگ هدیه دادن در جلسات تجاری تقریبا مرسوم اما هدیه باید کوچک و مطابق فرهنگ آنها باشد

⚡ همچنین می‌توانید چیزهایی در ارتباط با فرهنگ ایرانی مانند صنایع‌دستی سنتی یا کتابی با جاذبه‌های گردشگری به‌عنوان هدیه استفاده کنید.

ارتباط خوب با هندی ها می تواند زیربنای یک تجارت پایدار را شکل دهد

⚡ در دنیای تجارت هند، روابط شخصی بسیار ارزشمند است. ایجاد ارتباط با یک شریک و اعتماد می‌تواند منجر به همکاری طولانی‌مدت شود، زیرا هندی‌ها کسانی را که می‌شناسند بیشتر ترجیح می‌دهند و هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم تجاری به آنها اعتماد می‌کنند.

از چانه‌زنی در حد معقول استفاده کنید. هندی‌ها مهارت مذاکره در طرف مقابل را به‌عنوان نشانه‌ای از یک بازرگان ذی‌صلاح می‌دانند و هنگام انجام هر معامله‌ای برای مذاکره ارزش قائل‌اند. با رعایت ادب، انعطاف‌پذیری و گفتگو در مورد مزایا و نتایج احتمالی توافق‌نامه صحبت کنید.

تجارت با هندی ها- فرهنگ هندی ها

⚡ نکته دیگری که ممکن است متوجه شوید، بسیاری از هندی‌ها کاملاً از زبان بدن استفاده می‌کنند. خوشبختانه هندی ها به شدت از زبان بدن در مذاکرات استفاده می کنند!

اکثر جلسات معمولاً با فشار دادن کف دست‌ها در اطراف سطح قفسه سینه و گفتن “Namaste” یا “Namaskar” (که رسمی‌تر است) شروع می‌شود. افراد معمولاً کمی هم سر تکان می‌دهند یا تعظیم می‌کنند. از آغوش و بوسه به‌عنوان نوعی سلام و احوالپرسی خودداری کنید.

جلسات معمولاً با کمی بحث کوچک و غیرکاری آغاز می‌شود. موضوعات خوب گفتگو مثل وضعیت تأهل، خانواده، سوابق تحصیلی، محل بزرگ شدن و ورزش است.

از موضوعات سیاست، ادیان، سیستم کاست و منطقه کشمیر خودداری کنید.

بهتر است قبل از جلسه دستور کار پیشنهادی و یا مواد تکمیلی را به همراه داشته باشید.

هندی‌ها روابط سازمانی غیر مقابله و ارزشی ایجاد می‌کنند؛ بنابراین از ترفند تاکتیک‌های فشار و هر نوع درگیری یا رویارویی خودداری کنید.

تصمیم‌گیری‌ها ممکن است زمان‌بر باشد و معمولاً توسط بالاترین فرد انجام می‌شود. با اعضای تیم مذاکره خود علناً مخالفت نکنید، هماهنگی و هم‌صدایی تیم خودتان را به هر قیمتی حفظ کنید.

هندی‌ها به یک سبک ارتباط غیرمستقیم اهمیت می‌دهند و معمولاً در همان لحظه و مستقیم پاسخ نمی‌دهند. آنها تمایل دارند بگویند، “شاید” یا “این کار دشوار خواهد بود”.

⚡ درخواست تخفیف و چانه‌زنی از هندی‌ها را انتظار داشته باشید. به طور معمول مشتری در ذهن خود قیمت دارد و برای رسیدن به آن چانه می‌زند. فروشندگان معمولاً آماده مذاکره و قیمتی هستند که باید روی آن توافق کنند. شاید هندی ها بخصوص در مواجهه با ایرانی ها از بیشترین تکنیک چانه زنی استفاده کنند!

صادرات هند:

دانستن صادرات هند یادآوری کننده و منعکس کننده صادرات مواد اولیه صنایع هند است

چرا صادرات هند باید برای صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت، استادی تجارت و تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات ما باشد!

صادرات هند به جهان

⚡ مجموع صادرات هندوستان در سال ۲۰۱۹، ۳۳۰ میلیارد دلار بوده است. این کشور در سال ۲۰۱۹ از نظر تولید ناخالص داخلی ۵ مین اقتصاد جهان و ۱۵ مین صادرکننده بزرگ جهان و مقام ۱۱ مین واردکننده جهان را به خود اختصاص داده است.

از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۴۲ مین اقتصاد است و ۴۴ مین اقتصاد پیچیده جهان را مطابق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) به خود اختصاص داده است.

بیشترین صادرات هند در سال ۲۰۱۹ نفت پالایش شده Refined Petroleum (39.2 میلیارد دلار)، الماس (۲۲٫۵ میلیارد دلار) ، داروهای بسته‌بندی‌شده (۱۵٫۸ میلیارد دلار) ، جواهرات (۱۴٫۱ میلیارد دلار) و اتومبیل (۷٫۱۵ میلیارد دلار) است که بیشتر به ایالات متحده (۵۵٫۳ میلیارد دلار) ، امارات متحده عربی (۲۸٫۶ میلیارد دلار) ، چین (۱۷٫۴ میلیارد دلار) ، هنگ‌کنگ (۱۱٫۵ میلیارد دلار) و سنگاپور (۹٫۵۳ میلیارد دلار) صادر شده است.

در سال ۲۰۱۹ ، هند بزرگ‌ترین صادرکننده الماس (۲۲٫۵ میلیارد دلار) ، جواهرات (۱۴٫۱ میلیارد دلار) ، برنج (۶٫۹ میلیارد دلار) ، سخت‌پوستان (۴٫۶۷ میلیارد دلار) و نخ پنبه خالص غیر خرده‌فروشی (۲٫۸۶ میلیارد دلار) بود.

رتبهکشوردرصد
۱ایالات متحده۱۷%
۲امارات متحده عربی۹%
۳چین۵%
۴هنگ‌کنگ۳%
۵سنگاپور۳%
۶آلمان۳%
۷انگلستان۳%
۸بنگلادش۳%
۹هلند۲%
۲۷ایران۱%

⚡ در جدول زیر مهم‌ترین مقاصد صادراتی هند در سال ۲۰۱۹ را می‌بینید. ایران بیست و هفتمین مقصد صادراتی هند در سال ۲۰۱۹ بوده است.

  هند چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات هند چیست)؟

  • هند در سال ۲۰۱۹، ۴۷۴ میلیارد دلار واردات داشته است.
  واردات کشور هند

  ⚡ مهمترین کالاهای وارداتی هند و کشورهای صادراکننده به هند

  فهرست مهم‌ترین اقلام وارداتی هند

  رتبهشرح کالا ارزش تجاری (میلیون دلار)HS4 ID
  1نفت خام      92,71952709
  2طلا      33,800147108
  3بریکت زغال‌سنگ      24,89352701
  4الماس      21,418147102
  5گاز نفتی      16,40552711
  6مدارهای مجتمع         9,348168542
  7تلفن         8,546168517
  8هواپیماها، هلیکوپترها و / یا فضاپیماها         7,093178802
  9کامپیوترها         6,071168471
  10نفت تصفیه شده         5,84652710
  11روغن نخل         4,84731511
  12توربین‌های گازی         4,331168411
  13تجهیزات پخش         4,172168525
  14قطعات خودرو         3,807178708
  15قطعات ماشین اداری         3,359168473
  16آهن‌قراضه         3,341157204
  17دستگاه‌های نیمه‌هادی         3,141168541
  18نقره‌ای         2,948147106
  19کودهای ازته         2,70763102
  20کشتی‌های مخصوص         2,518178905
  21کودهای معدنی یا شیمیایی مخلوط شده         2,45663105
  22روغن سویا         2,38631507
  23نمایش فیلم         2,251168528
  24ترانسفورماتور برق         2,230168504
  25پلیمرهای اتیلن         2,17873901
  فهرست مهم‌ترین اقلام وارداتی هند در سال ۲۰۱۹

  ظرفیت‌های خالی که در بازار هند وجود دارد

  • کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده برای بازار هند ۲۲۹٫۳ میلیارد دلار است. دریابید کدام محصولات و صادرکنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند.
  امکان صادرات چه کالاهایی به هند بیشتر فراهم است و می توان در صادرات به هند موفق عمل کرد

  ⚡ ظرفیت‌های خالی بازار هند که می‌تواند به‌سرعت توسط سایر کشورها پر شود (پتانسیل صادراتی جهان به هند)

  مهم‌ترین ظرفیت خالی صادرت به هند:

  تجهیزات الکترونیکی – ماشین‌آلات، برق – روغن و چربی‌های گیاهی – جواهرات و فلزات گران‌بها – مواد شیمیایی – پلاستیک و لاستیک – هواپیما، فضاپیما و قطعات – کودها – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – آجیل – محصولات نوری، ساعت و ابزار پزشکی – محصولات کاغذی – فلزات (به جز آهن و گران‌بها) – فلزات آهنی – فولاد – اجزای دارویی – چوب

  هند اقتصاد روبه‌رشدی دارد و از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که واردات بالایی خواهد داشت که صادرکننده ایرانی باید از این ظرفیت در صادرات به هند استفاده کند

  چیزی حدود ۲۲۹٫۳ میلیارد دلار پتانسیل واردات هند که منتظر صادرکننده جهانی است. به نظر شما نقش بازاریابی صحیح و هوشمند چه مقدار از این بازار بالقوه و جذاب را نصیب ما خواهد کرد؟

  به‌هرحال جدول زیر مهم‌ترین گروهای کالایی هند که ظرفیت خالی واردات را دارند فهرست شده است که این ظرفیت خالی می‌تواند توسط کشورها پر شود.

  مهمترین محصولات که قابلیت صادرات به هند را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد در این جدول آمده است

  جتصا - مشاورین عالی بازارهای صادراتی مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به هند را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد. فکر می‌کنید کشور ما در کدام‌ یک از گروهای زیر پتانسیل صادراتی خوبی دارد؟ ما طبق آمار و تجربه به هر یک از گروهای کالایی، پتانسیل صادراتی ایران به هند را از خیلی زیاد تا خیلی کم درجه‌بندی کرده‌ایم. اگر فکر می‌کنید در گروهایی بازهم ظرفیت صادراتی کشور بیش از مقداری است که در نظر گرفته‌ایم برایمان بنویسید.

  صادرات ایران به هند

  عمده کالاهای صادراتی ایران به هند

  بین ایران و هندوستان سال ها رابطه تجاری خوبی برقرار بوده است

  ⚡ ایران در سال ۲۰۱۹، ۳٫۰۳ میلیارد دلار به هندوستان صادرات داشته است.

  واردات هند از ایران یا صادرات ایران به هند
ایران چه کالاهایی به هند صادر می کند

  ⚡ صادرات ایران به ارمنستان در سال ۲۰۱۹

  رتبهHS4ارزش تجاری (هزار دلار)درصد
  ۱نفت خام          2,528,21083%
  2الکل‌های غیر حلقوی             188,4496%
  3کودهای ازته               53,6662%
  4هیدروکربن‌های حلقوی               32,9611%
  5آمونیاک               27,8451%
  6میوه‌های گرمسیری               24,4801%
  7نفت تصفیه شده               21,1191%
  8آجیل‌های دیگر               20,8151%
  9گچ               14,6590.5%
  10سیمان               13,8010.5%
  11آلکیل بنزن‌ها و آلکیل نفتالین‌ها               13,2950.4%
  12آهن گرم               13,1620.4%
  13میوه‌های دیگر               13,1070.4%
  14روغن تار زغال‌سنگ               11,3940.4%
  15سنگ‌آهن                  5,1950.2%
  16اسیدهای منو کار بوکسی لیک حلقوی اشباع شده                  4,9220.2%
  17سیب و گلابی                  4,1700.1%
  18پلیمرهای وینیل کلراید                  3,4400.1%
  19شیشه شناور                  3,2080.1%
  20آلکالوئیدهای گیاهی                  2,6760.1%
  21گوسفندهای برنزه پنهان می‌شود                  2,4880.1%
  22ژله نفتی                  2,2000.1%
  23پوست برهنه اسب و گاو                  1,9310.1%
  24ترکیبات هتروسیکلیک نیتروژن                  1,6300.1%
  25خون، آنتی سرم، واکسن، سموم و فرهنگ‌ها                  1,3950.05%
  26چای                  1,0540.03%
  27قطعات خودرو                  1,0440.03%
  28کک                     9750.03%
  29کائولن                     9450.03%
  30بریکت زغال‌سنگ                     8880.03%

  ⚡ مهمترین گروه های کالایی صادراتی ایران به هند

  بیش‌ترین پتانسیل صادرات ایران به هند:

  ظرفیت های خالی بازار هند و توانمندی های بالقوه ایران در صادرات به هند چیست

  ⚡ پتانسیل های صادراتی ایران به هند

  مهم‌ترین پتانسیل صادراتی ایران به هند به شرح ذیل است

  مواد شیمیایی – پلاستیک و لاستیک – کودها – آجیل – میوه‌ها – فلزات (به جز آهن و گران‌بها) – فلزات آهنی – فولاد – محصولات معدنی – ادویه‌ها – حبوبات – پوست، چرم و محصولات آن – ماشین‌آلات، برق – محصولات سرامیکی – بقایای گیاهی و خوراک دام – محصولات شیشه‌ای.

  مهمترین محصولاتی که می توان برای صادرات به هند از ایران برنامه ریزی کرد

  ⚡ مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور هند را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد. البته ظرفیتی‌های صادراتی ایران به هند بسیار فراتر از اینهاست اما در این مقاله تنها به همین پانزده گروه بسنده می‌شود.

  اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد، تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند ۵ درصد واردات هند آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله بیش از بیست و سه میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد.

  در جدول بالا، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به‌وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد.

  کشور هند فرصت‌های صادراتی زیادی دارد و تا چندساله آینده و رسیدن به دومین اقتصاد جهانی راه زیادی نمانده است؛ بنابراین این کشور به‌شدت در حال بازسازی، نوسازی و پوست‌اندازی است تا اینکه بتواند تا سال ۲۰۵۰ خودش را به دومین رتبه اقتصادی جهان یعنی بالاتر از آمریکا قرار دهد!

  یادمان نرود فاصله این قدرت اقتصادی تا مرزهای ایران تنها یک کشور است (کشور پاکستان) که از لحاظ جغرافیایی فاصله چندانی بین بنادر مهم ایران تا بنادر هند وجود ندارد!

  بر اساس آمارهای جهانی، این کشور 230 میلیارد دلار ظرفیت واردات بیشتر دارد (علاوه بر واردات فعلی)، اما صادرات به این کشور مستلزم تقویت مهارت های صادراتی تجار ایرانی است.

  ⚡ طبق آمارهای جهانی این کشور ظرفیت ۲۳۰ میلیارد دلار واردات بیشتر دارد (علاوه بر واردات فعلی) اما صادرات به این کشور نیازمند تقویت مهارت‌های صادراتی تجار ایرانی من‌جمله (آماده‌سازی کالا برای بازارهای صادراتی – تقویت مهارت‌های ارتباطی – توجه به سلیقه و نیاز بازار) و مهم‌تر از همه استفاده از مشاوران در ورود به بازارهایی مثل هند است!

  ⚡ مشاوران بارها تاکید می‌کنند در صورتی که به بازاری مثل هند وارد شوید، مهارت‌های صادراتی و کمک از یک مشاور کمک زیادی به سرعت حرکت، کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری تاجر ایرانی خواهد کرد!

  دیدگاه‌ها (1)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

  *
  *

   محمدخرمی مهمان 14 بهمن 1401 پاسخ

   بسیار کاربردی و مفید✅
   سپاس از زحمات شما

  error: Content is protected !!