جتصا - جوهر تجربه‌های صادراتی

صادرات به امارات، فرصت ها و ظرفیت های خالی

چرا صادرات به امارات

⚡ با پتانسیلی که در صادرکنندگان ایرانی وجود دارد اگر تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند ۳ درصد واردات به امارات را جذب کند، بیش از یازده میلیارد دلار نصیب تاجر و تولیدکننده ایرانی خواهد شد. برای درک این موضوع مقاله اختصاصی فرصت های صادرات به امارات را تا انتها ببینید.

معرفی کشور امارات

امارات متحده عربی کشوری در شبه‌جزیره عربستان است که توسط پادشاهان عرب اداره می‌گردد. این کشور در سال ۱۹۷۱ از استعمار بریتانیا آزاد شد و اعلام استقلال نمود. بنیان‌گذار حکومت امارات شیخ زاید بهابرگ سلطان آل نهیان بوده است.

کشور امارات در جنوب غربی آسیا قرار و حاشیه خلیج فارس و شبه جزیره عربستان قرار دارد. این کشور از جنوب با قطر و عربستان همسایه است و از شرق هم به کشور عمان محدود می شود.

از مهم ترین مزیت های صادرات به امارات، صادرات کالای ایرانی از طریق امارات، دبی و شهرهای مجاور است
کشور امارات در جنوب ایران یکی از بازارهای هدف خوب صادراتی ایران است

این کشور اگرچه از نظر وسعت کوچک است اما بازیگر مهمی در عرصه اقتصاد بین‌المللی و منطقه است. درآمد نفتی در توسعه اقتصادی این کشور نقش عمده‌ای داشته است.

امارات از هفت شیخ نشین تشکیل شده است و هر بخش برنامه های واردات مختص به خود دارد
امارات از هفت شیخ نشین تشکیل شده است

⚡ این کشور از ۷ شیخ‌نشین تشکیل شده است که شامل ابوظبی، دبی، شارجه، راس الخیمه، عجمان، ام القوین و فجیره است. شهرهای اصلی و مراکز شهری عمدتاً در امتداد سواحل خلیج‌فارس واقع شده است. بخش اعظم این سرزمین صحرا است و دو رشته کوه جبل حفیت و حجر نیز در این کشور وجود دارند.

ابوظبی پایتخت امارات است و بزرگ‌ترین شهر این کشور به‌حساب می‌آید و دبی از مهم‌ترین شهرهای امارات و از مراکز مهم توریستی خاورمیانه به‌حساب می‌آید. این کشور به داشتن تجملی‌ترین و مرتفع‌ترین ساختمان‌های دنیا و جزایر نخل مشهور است.

دبی، با استفاده از ابزارهای جایگزین چون گسترش بندرها، زیرساخت‌های تجاری، بالا بردن ظرفیت بندرها و حمل و نقل هوایی، توانسته رتبه دهم بنادر دنیا را از حیث تجاری به خود اختصاص و پایتخت اقتصادی امارات شود. امارت شارجه نیز با نشر فرهنگ و برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی به توسعه اقتصادی امارات کمک شایانی کرده است.

زبان رسمی در امارات و دبی عربی است اما شهروندان (عمدتاً به دلیل مهاجر بودن) به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند طوری که این زبان به زبان اول شهروندان دبی تبدیل شده است.

دین رسمی امارات متحده عربی اسلام است و تعطیلات رسمی نیز بر همین اساس گذاشته شده بود اما اخیرا تعططیلات رسمی به سبک کشورهای غربی به شنبه و یکشنبه تغییر کرده است. علاوه بر دین اسلام ساکنان شهر دبی پیرو دین بهایی، هندو، مسیحی، بودایی و سیک نیز هستند.

مساحت این کشور ۸۳،۶۰۰ کیلومترمربع است و هم اندازه کشور اتریش است. جمعیت امارات متحده عربی حدود ۹٫۹ میلیون نفر است که از این تعداد حدود ۸۵ درصد آنها مهاجران خارجی هستند. جمعیت مردان این کشور دو برابر جمعیت زنان است.

تا سال 2026 پیش بینی می شود جمعیت امارات به بیش از 13 میلیون نفر برسد و این به معنی افزایش ظرفیتهای واردات امارات است
جمعیت امارات از سال ۲۰۱۶ و پیش بینی آن تا سال ۲۰۲۶

⚡ زبان‌های گفتاری عربی (رسمی) ، انگلیسی، فارسی، هندی و اردو است و زبان تجاری عمدتاً انگلیسی است.

اقتصاد امارات:

کشور امارات با ایجاد اقتصاد سالم فضای خوبی برای رقابت و صادرات محصولات ایرانی بخصوص صادرات مجدد است
تنوع اقتصاد در امارات و محیط کسب و کار سالم این کشور را به یکی از جذاب ترین اقتصادهای دنیا تبدیل کرده است

⚡ امارات نتیجه طبیعی یک اقتصاد متنوع است چیزی که همیشه مورد تشویق قرار گرفته و یکی از رقابتی‌ترین محیط‌های تجاری جهان در منطقه ما را ایجاد کرده است. این محیط چند ملیتی مزایای زیادی برای صادرات به امارات بخصوص برای کشوری مثل ایران فراهم کرده است!

امارات در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ به افزایش رشد بخش غیرنفتی، یک اقتصاد دانش‌بنیان و هماهنگ با اقتصاد جهانی ایجاد کند و ضمن تقویت بیشتر بخش خصوصی، نقش دولت در اقتصاد را کم‌رنگ کند.

امارات متحده عربی پس از عربستان و ایران سومین تولیدکننده بزرگ نفت خلیج‌فارس است. در حال حاضر صادرات نفت و گاز حدود ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تأمین می‌کند و این بودجه صرف توسعه اقتصاد بدون نفت می‌شود.

در حقیقت چندین دهه است که امارات با جدیت پول نفت را در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که ثبات اقتصاد این کشور در بلندمدت و زمانی که تقاضای نفت وجود ندارد تضمین کند.

تعمیرگاه‌های کشتی، کارخانه‌های کودسازی، بانکداری، بازرگانی و تجارت، فرودگاه‌های بین‌المللی و مراکز تجاری بخشی از صنعت امارات را تشکیل داده‌اند.

مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی امارات عربی متحده:

مهمترین شاخص های اقتصادی کشور امارات متحده عربی که در انتخاب کشور هدف صادراتی کالا ایرانی مهم است
مهمترین اطلاعات اقتصادی کشور امارات که در انتخاب کشورهای صادراتی مهم است

فضای کشور امارات برای سرمایه گذاری و تجارت

با توجه به چشم‌انداز رشد مثبت اقتصادی امارات طی سال‌های آینده پیش‌بینی رشد حجم و تنوع بالای واردات این کشور، این بازار می‌تواند مقصد جذاب صادرات کالای ایرانی باشد.

امارات از بهترین مقاصد صادرات کالای ایرانی و به دلیل مناطق آزاد تجاری با ۴۵ فری‌زون در این کشور
امارات هاب ترانزیت کالاهای ایرانی

امارات به عنوان هاب تجاری و ترانزیتی منطقه خلیج‌فارس و سیاست‌های جدید روابط با ایران ظرفیت‌های زیادی پیش روی صادرکننده ایرانی می‌گذارد.

فعالیت اقتصادی کشور امارات بیشتر در بخش تولید خدمات به ویژه خدمات تجاری متمرکز است، لذا بخشی از صادرات ایران به امارات مجدداً از مبدأ امارات به سایر کشورها صادر می‌شود. شناسایی مقاصد صادراتی امارات و هدایت صادرات از امارات به مقصد اصلی موجب کسب منافع بیشتری برای صادرکننده خواهد شد.

فضای رقابتی سالم امارات

امارات متحده عربی مقصد عالی کارآفرینان سراسر جهان است مالیات پایین، و دولت متعهد به حمایت از تجارت این کشور را به یکی از مهم‌ترین مقاصد صادرات واردات جهان تبدیل کرده است
فضای رقابتی سالم و شاخص های اقتصادی پایدار و رو به رشد از جذابیت های صادراتی امارات است

در حمایت از تجار و مصرف‌کنندگان، برخی سیاست‌های تجاری در شفافیت بازار و جلوگیری از انحصار ایجاد شده است.

در سال ۱۹۹۶ امارات به عضویت سازمان تجارت جهانی (WTO) درآمد و در سال ۲۰۱۲ با اجرای اصل چهارم اصول حاکم بر سازمان تجارت جهانی به ارتقا رقابت منصفانه و ایجاد محیط انگیزشی SME ها (شرکت‌های کوچگ و متوسط) و سایر شرکت‌های تجاری پرداخت و در نهایت این کشور به یکی از پررونق‌ترین کشورهای جهان در تجارت تبدیل شد.

سیستم سازی در حمل و نقل هوایی امارات بخشی از این کار است

امارات رتبه اول جهانی در کیفیت جاده‌ها و عدم وجود جرم سازمان‌یافته، رتبه اول پایین‌ترین نرخ تورم، رتبه دوم تدارک فن آوری پیشرفته، دومین سطح جهانی در اثربخشی هزینه‌های دولت و تأثیر مالیات بر سرمایه‌گذاری و فقدان موانع تجاری، رتبه دوم کیفیت زیرساخت‌های بخش هواپیمایی، جایگاه سوم جهانی در شاخص‌های اعتماد شهروندان به دولت و رهبری و عدم وجود بوروکراسی دولتی، کیفیت بنادر، کارایی رویه‌های گمرکی، جذب فناوری از طریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) و جذب استعدادهای حرفه‌ای را در اختیار دارد.

مناطق آزاد و ویژه صنعتی امارات

مشاغل مناطق آزاد از مالیات واردات و صادرات معاف اند و می‌توانند بدون محدودیت ارزی تجارت کنند
مناطق آزاد، بنادر تجاری مدرن و معافیت های مالیاتی از جذابیت های تجارت با کشور امارات متحده عربی است

شرکت‌های خارجی می‌توانند با ثبت شرکت در مناطق آزاد از معافیت مالیاتی به مدت ۵۰ سال برخوردار شوند و سود و سرمایه خود را بدون محدودیت در ارزهای مختلف جابه‌جا کنند.

با آغاز به کار منطقه آزاد جبل علی در سال ۱۹۸۵ ، اکنون بیش از ۳۵ منطقه تجارت آزاد در سراسر امارات وجود دارد که بخش قابل توجه فعالیت‌های بازرگانی و تجاری در آنها انجام می‌شود و مرکز اصلی واردات، صادرات و صادرات مجددند.

هر منطقه آزاد در مجاورت یک مرکز حمل‌ونقل واقع شده و باعث کاهش زمان و تدارکات مورد نیاز در حمل‌ونقل می‌شود. به‌عنوان‌مثال بندر جبل علی نزدیک دبی آماده است به بزرگ‌ترین مرکز لجستیک جهان تبدیل شود. بندر جبل علی، درون منطقه آزاد جبل علی، و بزرگ‌ترین بندر کانتینری بعد از سنگاپور و روتردام خواهد شد.

بر خلاف شرکت‌های مستقر در بخش‌های عادی که نیاز به ۵۱ درصد مالکیت اماراتی است، شرکت‌های منطقه آزاد می‌توانند مالکیت ۱۰۰ درصد خارجی داشته باشند و مهاجران در بازگشت سرمایه و سود خود آزاد هستند.

مالیات بر سود شرکت‌ها، شخصی یا سرمایه وجود ندارد و محدودیت ارزی نیز وجود ندارد. هر منطقه آزاد زیرساخت کافی و مناسبی در استقرار و توسعه شرکت‌ها را دارا می‌باشد.

مناطق آزاد و ویژه صنعتی امارات:

 امارات در سال ۲۰۲۰ با جذب ۱۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی جذاب ترین منطقه سرمایه گذاری جهان شناخته شده است
مناطق آزاد و ویژه امارات
ردیفنام بین‌المللینام فارسی
۱Masdar Cityشهر مصدر
۲Abu Dhabi Ports Companyشرکت بنادر ابوظبی
۳Abu Dhabi Airport Free Zoneمنطقه آزاد فرودگاه ابوظبی
۴Khalifa Industrial Zoneمنطقه صنعتی خلیفه
۵ZonesCorpZonesCorp
6twofour542-4-54
7Dubai Airport Freezoneمنطقه آزاد فرودگاه دبی
۸Dubai Silicon Oasisواحه سیلیکون دبی
۹Jebel Ali Free Zoneمنطقه آزاد جبل علی
۱۰Dubai Multi Commodities Centerمرکز کالاهای چند دبی
۱۱Dubai Internet Cityشهر اینترنتی دبی
۱۲Dubai Media Cityدبی مدیا سیتی
۱۳Dubai Studio Cityدبی استودیو سیتی
۱۴Dubai Academic Cityشهر دانشگاهی دبی
۱۵Dubai Knowledge Villageدهکده دانش دبی
۱۶Dubai Outsource Zoneمنطقه برون‌سپاری دبی
۱۷Enparkمانَک کردن
۱۸International Media Production Zoneمنطقه بین‌المللی تولید رسانه
۱۹Dubai Biotech Research Parkمانَک تحقیقاتی بیوتکنولوژی دبی
۲۰Dubai Auto Zoneمنطقه خودروی دبی
۲۱Gold and Diamond Parkمانَک طلا و الماس
۲۲Dubai Healthcare Cityشهر بهداشتی دبی
۲۳Dubai International Financial Centreمرکز مالی بین‌المللی دبی
۲۴Dubai Logistics Cityشهر تدارکات دبی
۲۵Dubai Maritime Cityشهر دریایی دبی
۲۶Dubai Flower Centreمرکز گل دبی
۲۷International Humanitarian Cityشهر بشردوستانه بین‌المللی
۲۸Sharjah Airport Free Zoneمنطقه آزاد فرودگاه شارجه
۲۹Hamriyah Free Zoneمنطقه آزاد حمریه
۳۰Ahmed Bin Rashid FZاحمد بهابرگ راشد FZ
31Ajman Free Zone Authorityسازمان منطقه آزاد عجمان
۳۲RAK Investment Authorityسازمان سرمایه‌گذاری RAK
33RAK Free Zoneمنطقه آزاد RAK
34RAK Maritime Cityشهر دریایی RAK
35Fujairah Free Zoneمنطقه آزاد فجیره
۳۶Fujairah Creative Cityشهر خلاق فجیره
مناطق آزاد و ویژه امارات:

۲- همچنین بخش‌های تولیدی دبی، پس از عمده‌فروشی – خرده‌فروشی – حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی و خدمات مالی و بیمه‌ای، چهارمین عامل درآمد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ بود.

این به این مفهوم است که امارات یک کشور محض خرید و فروش کالا نیست بلکه تولید هم در این کشور رونق دارد و می توان برای صادرات مواد اولیه به امارات حساب ویژه ای باز کرد!

مناطق آزاد و صادرات مجدد کالای ایرانی از این مناطق به سایر نقاط جهان امکان پذیر است و کشور امارات امکانات خوبی فراهم می کند

⚡ برجسته‌ترین فعالیت‌های صنعتی دبی ساخت سازه‌های فلزی ساختمان‌ها، کارگاه‌های آهنگری و جوشکاری و تولید مبلمان بوده است بنابراین توسعه و اجرای پروژه‌های مختلف صنعتی و تجاری در امارات موید نیاز روزافزون این کشور به مواد واسطه‌ای در اجرای طرح‌های مذکور است! ضمن اینکه می تواند بازار خوبی برای محصولات نیمه ساخته و ساخته شده صنعت مبلمان ایران باشد!

۳- در کنار صادرات فلزات و مصنوعات فلزی، تقاضای بالایی انواع کالاهایی که در صنعت ساختمان کاربرد دارند، ایجاد می‌شود (صادرات فولاد، سیمان، قیر و ایزوگام، شیشه، کاشی و سرامیک، یرقالات و هزاران کالای دیگر مورد مصرف در صنعت ساختمان)

۴- مطابق پیش‌بینی مؤسسه PWC، امارات قابلیت جذب ۴۵ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۳ را در سال دارد. (۳۰ میلیون بازدیدکننده بین‌المللی و ۱۵ میلیون نفر عربستان)، توجه به چنین حجم گردشگری در این منطقه استمرار و توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی به‌ویژه پسته، زعفران، کشمش، محصولات لبنی، بستنی و سایر محصولات غذایی همراه با حفظ کیفیت و استاندارد به دلیل توریستی بودن و مصرف بالا به‌شدت توصیه می‌شود.

۵- در سپتامبر ۲۰۱۳ ، گوگل اعلام کرد حدود ۹۰ درصد از SMEها در امارات متحده عربی حضور آنلاین مؤثری ندارند و درست ۸۵ درصد شرکت‌های امارات متحده عربی (شرکت‌های کوچک و متوسط) SME هستند که این موضوع می‌تواند به طور به چشم‌انداز رشد آنها آسیب برساند. ولی اخیراً اقدامات زیادی در حال شکل‌گیری است.

تجارت آنلاین B2B یکی از راه‌های مهم استفاده از فرصت‌های خارج از کشور برای SMEها است که باید شرکت‌های ایرانی به‌شدت از این فضا استفاده کنند.

۶- کم‌آبی یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین مشکلات امارات متحده عربی است که در کنار داشتن خاک غیر قابل‌کشت، کشاورزی را برای آن غیرممکن می‌کند؛ زمین‌های زراعی کشور امارات بسیار محدود و کم است و کشاورزی در امارات محدود به واحات و تعداد کمی از محل‌های ساحلی که با آب شیرین آبیاری می‌شوند، است.

هر چند که اخیراً با استفاده از کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت، و سایر روش‌های نوین، تولید محصولات کشاورزی خود را افزایش داده است اما این کشور همچنان نیاز شدیدی به محصولات کشاورزی دارد.

زعفران ایران از کالاهای پر طرفدار کشور امارات است که البته بخش زیادی از زعفران ایرانی در این کشور صادرات مجدد می شود
پسته و خشکبار ایران خریداران خوبی در کشور امارات دارد و البته بیشتر این پسته ممکن است با مقاصد صادرات مجدد وارد این کشور شوند
زعفران و خشکبار ایران در امارت بسیار پرطرفدار است و البته بخش زیادی از امارات به سایر کشورها صادرات مجدد می شود

⚡ این کشور ثروتمند تقریباً ۸۰ درصد میوه و سبزی خود را وارد می‌کند. در کنار واردات میوه و سبزی، زعفران پسته، زرشک، عسل، هندوانه و خرما (البته بیشتر به صورت صادرات مجدد) ظرفیت بسیار بالایی دارد و کشاورز و تاجر ایرانی می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

فرهنگ تجارت اماراتی ها

فرهنگ تجاری در امارات تجار این کشور البته از فرهنگ های مختلفی هستند و یک محیط ملتی کالچرال یا چند فرهنگی است
شناخت فرهنگ تجاری اماراتی ها شانس موفقیت در مذاکرات تجاری را افزایش می دهد

کارت ویزیت به زبان انگلیسی قابل قبول است. با این حال، داشتن یک کارت ویزیت به زبان انگلیسی و عربی، ایده خوبی است بخصوص اگر طرف تجارتتان عرب باشد.

در عرف عرب غیرعادی نیست که تعداد زیادی در یک دفتر هم‌زمان در مورد موضوعات مختلف بحث کنند. اگر در جلسات به چنین موردی برخورد کردید تعجب نکنید.

 “بحث کوچک” برای ایجاد اعتماد بسیار حیاتی است و نباید عجله کرد و از آن چشم پوشی کرد. در گفتگوهای مقدماتی تجاری، صحبت اغلب روی سلامتی و آب‌وهوا اما هرگز در مورد همسر و بستگان طرف مقابل بحث نکنید.

هنگامی که شما را به یک دفتر دعوت می‌کنند، به شما صندلی، پذیرایی می‌دهند و در مکالمه مقدماتی مشغول به کار می‌شوید، پس از آن میزبان شما ممکن است مکالمه با شما را قطع کرده و قبل از بازگشت به شما با یکی دیگر از بازدیدکنندگان خود معامله کند.

اماراتی‌ها در مکالمات تماس مستقیم چشم را ترجیح دهند. در حالی که خیره شدن در صورت حفظ حریم خصوصی بی‌ادبی حساب نمی‌آید، بهتر است مردان خارجی از خیره شدن مستقیم به چشم یک زن اماراتی خودداری کنند.

درحالی‌که با یک بزرگ‌تر صحبت می‌کنید، به‌عنوان احترام، تماس مستقیم چشمی معمولاً زیاد نیست.

از بیان دیدگاه‌های شدید خودداری کنید، زیرا ممکن است عدم انعطاف پذیری تلقی شود. به‌ندرت میزبان شروع کننده بحث تجاری است و انتظار دارند شما مذاکره را شروع کنید و توضیحات را کوتاه و دقیق بیان کنید.

اماراتی ها انسان­های یک کلامی اند، یعنی وقتی حرفی را می­زنند تقریبا دوست ندارد حرفشان مورد سوال قرار گیرد اما به معنی شکست در مذاکرات نیست
تجار یک کشور مثل امارات در سطح بین المللی کار می کنند و بخصوص در جوان تر به سمت فرهنگ تجاری غربی پیش رفته اند

به یاد داشته باشید، “بله” از زبان تاجر اماراتی لزوماً موافقت را نمی رساند و می‌تواند به معنای تایید حرف شما را می‌شنوم باشد.

هندی ها و پاکستانی ها هم نفوذ زیادی در تجارت اماراتی ها دارند اما بیشتر کارهای سطح پایین تر را انجام می دهند و در خیلی موراد تصمیم نهایی با مدیر بالادستی اماراتی است.

و اصلاً نمی‌توان نقش هندی‌ها و پاکستانی‌ها در تجارت بین‌الملل با اماراتی‌ها را نادیده گرفت! متأسفانه فرهنگ چانه‌زنی و خرید ارزان در فرهنگ هندی‌ها و پاکستانی‌ها موج می‌زند! ولی با هوشمندی می‌توان این موضوع را مدیریت کرد.

⚡ در محافل تجاری، لباس استاندارد برای مردان یک کت‌وشلوار و کراوات تجاری است، عملکردهای عصرانه، می‌تواند از کت ورزشی تا کت‌وشلوار تجاری با کراوات و مناسبت‌های گاه‌به‌گاه، شلوار و پیراهن قابل قبول باشد. خانم‌ها باید لباس‌های گشاد مانند لباس بلند یا شلوار گشاد و پیراهن گشاد بپوشند. لباس محافظه‌کارانه بپوشید و از پوشیدن دامن کوتاه یا بلوزهای آشکار خودداری کنید، نیازی به پوشاندن سر نیست. رد و بدل کردن هدایا در محافل تجاری معمول است، اما هدایا معمولاً به اقلام کوچک شرکتی مانند خودکار و دفتر محدود می‌شوند.

صادرات امارات:

چرا دانستن صادرات امارات برای یک صادرکننده ایرانی مهم است؟

اول اینکه دید و شناخت کافی از کشور هدف به دست بیاوریم و دوم اینکه وقتی کشوری کالایی با حجم بالا به کشور ثالث صادر می‌کند به مزیت، استادی تجارت یا تولید آن دست‌یافته است که می‌تواند الگوی صادراتی تاجر و صنعتگر ما باشد!

سوم اینکه بررسی کالای صادراتی کشور هدف ما را به یاد مواد اولیه یا کالای واسطه‌ای یا حتی محصول نهایی می‌اندازد که احیاناً می‌تواند پتانسیل خوب صادرات ما به امارات باشد!

مثلاً ممکن است بخشی از صادرات کشور ما به کشور هدف مجدد به سایر کشورها صادر شود(صادرات مجدد).

شناسایی مقاصد صادراتی کشورهایی که صادرات مجدد دارند و هدایت صادرات به مقصد اصلی موجب کسب منافع بیشتر برای صادرکننده ایرانی خواهد بود.

بخش زیادی از صادرات امارات را صادرات مجدد این کشور تشکیل می دهد
بخش زیادی از تجارت دردبی از محل صادرات محصولات سایر کشورهاست

مجموع صادرات امارات در سال ۲۰۱۹، ۲۴۸ میلیارد دلار بوده است. این کشور در سال ۲۰۱۹ از نظر تولید ناخالص داخلی ۲۸ مین اقتصاد جهان و ۲۴ مین صادرکننده بزرگ جهان و مقام ۲۲ مین واردکننده جهان را به خود اختصاص داده است. از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ۲۲ مین اقتصاد است و ۵۵ مین اقتصاد پیچیده جهان را مطابق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) به خود اختصاص داده است.

بیشترین صادرات امارات متحده عربی شامل نفت خام (۵۷٫۲ میلیارد دلار) ، نفت پالایش شده (۳۲٫۱ میلیارد دلار) ، طلا (۲۱٫۴ میلیارد دلار) ، جواهرات (۱۳٫۷ میلیارد دلار) ، تجهیزات مخابراتی و ارتباطات (۱۲ میلیارد دلار) است که بیشتر به هند (۲۶٫۸ دلار میلیارد دلار) ، ژاپن (۲۴ میلیارد دلار) ، عربستان سعودی (۱۷٫۹ میلیارد دلار) ، سوئیس (۱۵٫۱ میلیارد دلار) و چین (۱۴٫۷ میلیارد دلار) صادر شده‌اند.

در سال ۲۰۱۹ ، امارات متحده عربی بزرگ‌ترین صادرکننده Rolled Tobacco (3.81 میلیارد دلار) ، تمبرهای پستی (۷۵۹ میلیون دلار) ، گوگرد (۶۷۹ میلیون دلار) ، سنگ‌ریزه و سنگ خرد شده (۳۹۰ میلیون دلار) و سنگ آهک (۳۶۹ میلیون دلار) در جهان بوده است.

صادرات اماارات به جهان
صادرات اماارات به جهان

در جدول زیر مهم‌ترین مقاصد صادراتی امارات در سال ۲۰۱۹ را می‌بینید:

رتبهکشوردرصد
۱هند۱۱%
۲ژاپن۱۰%
۳عربستان سعودی۷%
۴سوئیس۶%
۵چین۶%
۶عراق۶%
۷عمان۴%
۸سنگاپور۴%
۹کره جنوبی۳%
۱۰ایران۲٫۹%
مهم‌ترین مقاصد صادراتی امارات در سال ۲۰۱۹
⚡ ایران دهمین مقصد صادراتی امارات در سال ۲۰۱۹ بوده است.

امارات چه کالاهایی را وارد می‌کند (واردات امارات چیست)؟

امارات در سال ۲۰۱۹، ۲۳۵ میلیارد دلار واردات داشته است.

واردات امارات از جهان - با شناخت ظرفیت های وارداتی این کشور می توان برای صادرات به امارات برنامه ریزی کرد
امارات چه کالاهایی و از چه کشورهایی وارد می کند

مهم‌ترین اقلام وارداتی امارات در سال ۲۰۱۹

رتبهشرح کالا ارزش تجاری (میلیون دلار)HS4 ID
1طلا      31,755147108
2تجهیزات پخش      15,691168525
3جواهرات      15,212147113
4نفت تصفیه شده      14,96952710
5الماس         9,556147102
6ماشین‌ها         9,549178703
7توربین‌های گازی         5,359168411
8کامپیوترها         3,823168471
9نفت خام         3,04852709
10مس تصفیه شده         2,809157403
11هواپیماها، بالگَردها و / یا فضاپیماها         2,530178802
12قطعات خودرو         2,271178708
13داروهای بسته‌بندی‌شده         2,21163004
14اکسید آلومینیوم         2,12162818
15کشتی‌های مخصوص         1,687178905
16قطعات ماشین اداری         1,613168473
17شیرآلات         1,480168481
18ضایعات فلزات گران‌بها         1,471147112
19سیم عایق‌بندی‌شده         1,416168544
20نمایش فیلم         1,192168528
21لاستیک         1,16374011
22کامیون‌های تحویل         1,152178704
23گاز نفتی         1,10952711
24آهن گرم         1,078157208
25قطعات هواپیما         1,044178803
مهم‌ترین اقلام وارداتی امارات در سال ۲۰۱۹

ظرفیت‌های خالی که در بازار امارات وجود دارد

کل پتانسیل وارداتی استفاده نشده برای بازار امارات متحده عربی ۱۰۱٫۵ میلیارد دلار است. دریابید کدام محصولات و صادرکنندگان بیشترین پتانسیل استفاده نشده را دارند و صادرکننده ایرانی می تواند برای صادرات به امارات برنامه ریزی و اقدام کند!

پتانسیل صادراتی جهان به امارات - یعنی این کشور به چه کالاهایی بیش از سایر کالاها نیاز دارد
ظرفیت های خالی بازار امارات که می تواند به سرعت توسط سایر کشورها پر شود ( پتانسیل صادراتی جهان به امارات)

مهم‌ترین ظرفیت خالی صادرت به امارات:

تجهیزات الکترونیکی – جواهرات و فلزات گران‌بها – وسایل نقلیه موتوری و قطعات – هواپیما، فضاپیما و قطعات – ماشین‌آلات، برق – اجزای دارویی – فلزات گران‌بها – فلزات (به جز آهن و گرانبها) – محصولات و عطرهای زیبایی – کفش و پوشیدنی – مواد شیمیایی – پلاستیک و لاستیک – محصولات تولیدی متفرقه – محصولات فلزی – برنج – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – پوشاک – قایق و قطعات – گوشت (مرغ) – فلزات آهنی – فولاد.

محصولات ایرانی به دلیل تنوع و کیفیت و همچنین قیمت رقابتی قطعا فضای خوبی در امارات خواهند یافت
طبق برآوردهای جهانی امارات ۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت خالی برای صادرات محصول سایر کشورها در خود دارد

⚡ فکر می‌کنید کشور ما در کدام یک از گروهای زیر پتانسیل صادراتی خوبی دارد؟ ما طبق آمار و تجربه به هر یک از گروهای کالایی، پتانسیل صادراتی ایران به امارات را از خیلی زیاد تا خیلی کم درجه‌بندی کرده‌ایم. اگر فکر می‌کنید در گروهایی بازهم ظرفیت صادراتی کشور بیش از مقداری است که در نظر گرفته‌ایم برایمان بنویسید.

به‌هرحال جدول زیر مهم‌ترین گروهای کالایی امارات که ظرفیت خالی واردات را دارند فهرست شده است که این ظرفیت خالی می‌تواند توسط کشورها پر شود.

چیزی حدود ۱۰۱٫۵ میلیارد دلار پتانسیل واردات امارات که منتظر صادرکننده جهانی است. به نظر شما نقش بازاریابی صحیح و هوشمند چه مقدار از این بازار بالقوه و جذاب را نصیب ما خواهد کرد؟

مهمترین گروهای کالایی ایرانی که قابلیت صادرات به امارات را دارند
مهمترین محصولاتی که قابلیت صادرات به امارات را دارند و برای آن ظرفیت خالی وجود دارد

صادرات ایران به امارات:

ایران در سال ۲۰۱۹، ۱٫۱۴ میلیارد دلار به امارات صادرات داشته است.

ایران سال هاست با امارات روابط تجاری تقریبا خوبی دارد و این کشور هدف صادراتی خوبی برای کالاهای ایرانی است
صادرات ایران به امارات2019 فقط 1.14 میلیارد دلار که عدد ناچیزی است
صادرات ایران به امارات۲۰۱۹

رتبهHS4ارزش تجاری (دلار)درصد
۱نفت خام             656,51758%
2نفت تصفیه شده               43,5604%
3سبزیجات دیگر               41,4814%
4آهن گرم               39,5943%
5آجیل‌های دیگر               36,4593%
6سرب خام               30,8173%
7عصاره مالت               19,6932%
8خربزه               18,9082%
9سخت‌پوستان               17,4512%
10آهن نیمه‌تمام               15,8561%
11بخیه               14,1191%
12سیمان               13,8811%
13ادویه‌ها               13,3841%
14بلوک‌های آهنی               10,8571%
15سیب و گلابی               10,0891%
16ماهی تازه بدون فیله                  9,8931%
17ضایعات مس                  9,5040.8%
18گچ                  8,8580.8%
19میوه‌های گرمسیری                  8,8360.8%
20ماهی منجمد غیر فیله                  6,6820.6%
21سنگ ساختمانی                  6,3020.6%
22آهن بخوان                  4,5450.4%
23شیر غلیظ                  4,3400.4%
24میوه‌های دیگر                  3,9470.3%
25گوجه‌فرنگی‌ها                  3,5570.3%
26درب پلاستیکی                  3,3020.3%
27تاوَنش گره‌خورده                  2,9970.3%
28دانه‌های ادویه                  2,7420.2%
29سنگ‌ریزه و سنگ خرد شده                  2,5970.2%
30شیره سبزیجات                  2,2210.2%
مهمترین اقلام صادراتی ایران به امارات

بیش‌ترین پتانسیل صادرات ایران به امارات:

فلزات آهنی – فولاد – میوه‌ها – پلاستیک و لاستیک – آجیل – ادویه‌ها – مواد شیمیایی – محصولات غذایی (پردازش شده یا حفظ شده) – فلزات (به جز آهن و گران‌بها) – سبزیجات – محصولات لبنی – محصولات معدنی – محصولات سرامیکی – ماشین‌آلات، برق – فرش‌ها – ماهی و صدف – محصولات فلزی – بقایای گیاهی و خوراک دام.

مهمترین محصولاتی که می توان برای صادرات به امارات از ایران برنامه ریزی کرد
مهم‌ترین محصولات که می‌توانند ظرفیت خالی بازار کشور امارات را بلافاصله با محصولات ایرانی پر کرد

⚡برای اینکه ببینید کالای شما ظرفیت صادرات به ارمنستان را دارد و آیا ارمنستان بازار مناسبی برای کالای شماست با ما تماس بگیرید!

⚡ البته ظرفیتی‌های صادراتی ایران به امارات بسیار فراتر از اینهاست اما در این مقاله تنها به همین هفده گروه بسنده می‌شود. اگر با پتانسیلی که در ایران وجود دارد، تاجر و صنعتگر ایرانی بتواند ۳ درصد واردات امارات آن هم فقط در کالا و نه خدمات را از آن خود کند، هرساله حدود بیش از یازده میلیارد دلار نصیب تاجر ایرانی خواهد شد (در جدول، ظرفیت خالی به معنی این است که این ظرفیت توسط سایر کشورها پر نشده است و بلافاصله می‌تواند به‌ وسیله تاجر ایرانی پر شود زیرا ایران در این گروها، مزیت رقابتی دارد):

هرچند ممکن است تولیدکنندگان و تجار ایرانی مهارت‌های خوبی در واردات داشته باشند اما ما هرگز در صادرات موفق نبوده‌ایم و از دلایل اصلی ضعف فرهنگ دریافت مشاوره، تقویت مهارت‌های صادراتی و عدم استفاده از ابزارهای نوین در صادرات است!

ورود بدون هدف، بی‌برنامه و با اطلاعات اندک به فضای صادراتی یک کشور ممکن است نتایج خوبی یا برای صادرات ما نداشته باشد!

موفقیت هر تولیدکننده یا بازرگان در فضای رقابتی کشورها نیازمند استفاده از مشاورین، تقویت مهارت‌های صادراتی و هوشمندی در صادرات است که نتایج بی‌نظیری برای صادرکننده بخصوص در صادرات به امارات باقی خواهد گذاشت!

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول است.

*
*

error: Content is protected !!